dpetrtg Probeer nu 5 maaltijden voor slechts 19,95! Speciaal voor u c Ze hoopt dat het kijkers een 'veterstrikdiploma voor gebarentaal' oplevert 8 Gebarentolk Irma Sluis heeft een eigen show bij KRO- NCRV. Vanaf zaterdag strijden zes bekende Nederlanders, geholpen door dove en slechthorende jongeren, om de beste gebarentolk te worden in Hands up. Ze wil geen bekende Nederlander zijn. Maar gebarentolk Irma Sluis, wie kent haar niet? Zelf ziet ze dat anders. Ze vindt dat het zuiver moet zijn. Ze is nou eenmaal tolk en geen 'tweederangs bekende Nederlan der' zoals ze het zelf zegt. ,,Anders had je mij wel in allerlei spelletjes programma's gezien. Maar ik wil gewoon mijn werk kunnen doen." We zitten aan tafel in Hilversum, ook met presentator Igmar Felicia. Want dat Sluis aan een show mee doet, is nu zeker. Ondanks haar on gemak met bekendheid, maakt die nu dat de show Hands up, van KRO- NCRV, een feit is. Daarin gaan zes duo's, dove en slechthorende jon geren met zes bekende Nederlan ders (onder anderen Jamai, Marije Zuurveld en Esmée van Kampen), de strijd aan voor de Hands up Tro fee. Maar Sluis is alleen maar de tolk, benadrukt ze. Dankzij corona is de gebarentaal op de kaart gezet. Daar is Sluis het mee eens. ,,Maar het was puur toe val dat ik daar stond. Het heeft hele maal niets met mij als persoon te maken. Van de journaaltolken was ik de eerste die gebeld werd en die het dichtstbij woonde." Ze buigt even voorover: ,,Dit is echt gebeurd. Want ik had de tekst gelezen en heb onze dovencoach gebeld of er een gebaar voor hamsteren was. Zij liet het zien en zei dat het heel belang rijk was hoe mijn gezichtsuitdruk king zou zijn bij dat gebaar. Omdat je anders verzamelen zou kunnen bedoelen." De rest is geschiedenis. Ongemak Tussen doven en horenden zit vaak wel een barrière. ,,Het is vooral het ongemak dat je hebt als horende, als j e tegenover een dove komt te staan en er is geen tolk", lacht Felicia. ,,Maar dan moet je het juist probe ren." Ook Sluis hoort uit de doven- wereld dat horenden vaak onbe schoft kunnen zijn. „Bijvoorbeeld als iemand hen de weg vraagt, dat mensen gewoon doorlopen als blijkt dat ze doof zijn." Zelf werkte Sluis bij de Neder- landse Spoorwegen aan de infor matiebalie en steeds als er dove mensen kwamen kon ze helemaal niets tegen ze zeggen. En ze kon Ik heb onze dovencoach gebeld of er een gebaar voor hamsteren was niet helpen. ,,Ik wilde iets studeren en die gebarentaal intrigeerde me." Het is even moeilijk als het leren van Chinees. Voorwaarde om de taal te kunnen leren is contact heb ben met de dovengemeenschap. Daardoor heeft ze de taal goed ge leerd. Nederland is meer geïnteresseerd geraakt in gebarentaal en Sluis vindt dat fijn. ,,Ik heb het me heel vaak afgevraagd hoe het kwam, maar door mij kan het niet zijn." Er kwamen zeker leuke reacties, maar in de dovengemeenschap begrepen ze de ophef rond Sluis niet. ,,Voor hen gaat het er gewoon om dat de informatie wordt overgebracht en wie er staat maakt helemaal niets uit." Basis Interviews geven wilde ze dus ook steeds niet, net als iets zeggen over haar privéleven. Ze glimlacht. ,,Aan mijn kinderen is het ook niet onge merkt voorbijgegaan dat hun moe der ineens bekend is." Thuis komen wel eens dove mensen over de vloer dus zij kunnen de basisgebarentaal. Ze zou het goed vinden als Neder land aan het eind van de zes afleve ring ook die basis kent. ,,Een soort veterstrikdiploma voor gebaren taal." Ze wil en kan nu die brug nog beter zijn tussen de twee werelden. Even lacht ze. ,,Ik was bang dat mensen zich zouden aanmelden bij de opleiding tot gebarentolk omdat ze wilden tolken bij persconferen ties. Dat is niet de juiste motivatie." Voor haar is het geslaagd als de do- vengemeenschap blij is met de show. ,,Als tolk heb je geen mening, je bent er eigenlijk puur voor de communicatie." DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 GO Irma Sluis in gebarentolkshow Phaedra Werkhoven Hilversum - Irma Sluid, gebarentolk G Tolk Irma Sluis en presentator Igmar Felicia van Hands up. FOTO KRO-NCRV Wat uw woon- of eetsituatie ook is: bij apetito willen we u culinair verrassen. Laten genieten van gemak... met onze keuze uit 150 vriesverse maaltijden! 5 van deze maaltijden kunt u nu proberen in een proefpakket voor slechts 19,95 Bestel en geniet van: Nasi goreng met kipsaté Macaronischotel Runderlapje in jus met bloemkool en aardappelpuree Runderhachee met rode kool en aardappelen Grootmoeders kippannetje: kippenpoot met groenten en gebakken aardappelen Gratis aan huis bezorgd en zonder verdere verplichtingen. Bovendien ontvangt u nu ook nog eens 12 ijsdesserts t.w.v. 12,29 gratis! Dat smaakt naar meer toch? Eet u natriumarm, vegetarisch of glutenvrij? Ook dat kan. Ga naar apetito-shop.nl/proefpakket of bel 0800 - 023 29 75 (gratis) en maak uw keuze. Vermeld bij de bestelling actiecode 108-DPG1121. Eet smakelijk! Deze actie is enkel voor nieuwe klanten en geldig t/m 30 november 2021. Kijk voor de overige voorwaarden op apetito-shop.nl/proefpakket. SwW1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8