5 CORONA Afgelopen september adviseerde de Gezondheidsraad al: houd rekening met een extra boosterprik- ronde. Waarom moet het dan tot december duren voordat Nederlanders deze oppepper van het immuunsysteem kunnen krijgen? et komt niet uit de lucht vallen dat oude ren nu een extra prik nodig hebben. Hoe wel vaccinaties nog altijd een stevige bescherming bieden tegen ernstige ziekte en ziekenhuisopnames, waren vanuit het buitenland de eerste tekenen van een brozere verdedigingswal afgelopen zomer al zichtbaar. Ook in Nederland zijn daarvoor nu aanwijzingen in de ziekenhuis data, dus raadden de adviseurs van de Gezondheidsraad vorige week aan om met de prikronde voor ver pleeghuisbewoners en 60-plussers te beginnen. Pas in december ge beurt dat, tot frustratie van ex perts, werkgevers, artsen en Ka merleden. Vier vragen. - Waaromiseen boostershot nodig? De 'oppepprik' kan nodig zijn als de bescherming tegen ernstige ziekte en ziekenhuisopname af neemt. Afgelopen zomer kwamen steeds meer aanwijzingen binnen dat een boostershot noodzakelijk was, maar in september conclu deerde de Gezondheidsraad hier nog dat er geen afnemende be scherming was waar te nemen bij Nederlanders. Wel moest alvast al les worden klaargezet voor het ge val dat. Begin november advi seerde het expertpanel alsnog om een extra prikcampagne te gaan organiseren. Eerst zijn de 'oudste ouderen' in verpleeghuizen aan de beurt vanaf december, daarna volgen vanaf ja nuari de 60-plussers van oud naar jong. Deze doelgroep loopt gemid deld veel meer kans om erg ziek te worden na besmetting met het co ronavirus. De vaccins van Pfizer en Moderna zijn door de Europese medicijnwaakhond aangewezen als geschikt voor een boostershot, ook na de eerste inenting(en) met AstraZeneca ofJanssen. Tussen de reguliere prik en de boosterprik moet enkele maanden tijd zitten. Q Kan de booster- campagne niet veel sneller starten? Nee, stelt het kabinet vooralsnog. Maar met een rondrazend virus in een heftige najaarsgolf en drei gende extra restricties moet de prikronde zo snel mogelijk begin nen, stellen critici. Werkgeversor ganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zijn fel: ,,Keer op keer lopen we achter de feiten aan. Vorig jaar waren we eerst te laat met testen, daarna met vaccineren en nu weer met de aanschaf van Covid-medicatie en de booster- prik." Eerst waren we te laat met testen, daarna met vaccineren en nu met de boosterprik En D66-Kamerlid Jan Paternotte vatte de teneur dinsdag in het vra genuurtje zo samen: ,,In septem ber zei de Gezondheidsraad: breng het in gereedheid. Nu worden boosterprikken pas opengesteld voor 80-plussers als Sinterklaas al het land uit is. Daar zit tweeën halve maand tussen." Demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge (CDA) wil ook rap beginnen, maar stelt dat de 'krappe arbeidsmarkt een grote uitdaging is' voor de ge zondheidsdiensten. ,,In lock- downtijd was dit makkelijker, om dat er toen veel meer personeel be schikbaar was." De Jonge belooft nu te kijken of een 'versnelling' van de booster ronde toch mogelijk is. ,,We zijn in gesprek om het iets naar voren te halen." Morgen komt daarover duidelijkheid, bij een nieuwe co ronapersconferentie. De Jonge vindt het wel 'belangrijk' om te vermelden dat de bescherming te gen ernstige ziekte en ziekenhuis opname nog altijd erg goed is. ,,We willen de daadwerkelijke afname van bescherming vóór zijn. Bij de oudste ouderen zien we die enigs zins, daarom beginnen we bij hen." O Weer lijkt het O vast te lopen bij de GGD: hoe kan dat? ,,We moeten niet onderschatten wat dit betekent", verklaarde De Jonge over het extra prikwerk. Vooral het proces dat voorafgaat aan het zetten van een vaccinatie vergt volgens hem 'veel tijd'. En, zo zei hij maandag in de hal van de Tweede Kamer: ,,Wat je natuurlijk niet kunt doen is alvast mensen aannemen voor een klus die er nog niet is. Deels hebben de GGD'en deze medewerkers in dienst, maar zijn ze ook bezig met het fijnma zig vaccineren van mensen in de wijk." Testen, bron- en contactonder- zoek en vaccineren liggen nu op het bordje van de gemeentelijke gezondheidsdiensten. Dat is een bult werk, maar opmerkelijk ge noeg stelde de koepelorganisatie GGD GHOR gisteren dat ze 'in theorie' snel kunnen starten met de boosterprikken. ,,We hebben de vaccinatielocaties, we hebben de vaccins en we hebben de men sen", zei een woordvoerder. ,,Maar achter de schermen moeten er nog dingen worden geregeld. Die voor bereidingen zijn in volle gang. Denk daarbij niet alleen aan prik kers, maar ook aan de mensen die je ontvangen in de prikstraat en je gegevens controleren. Een deel van dat personeel is nog in dienst, maar er moeten ook nieuwe men sen worden aangenomen.'' De ver klaring zal veel politici een déja-vugevoel bezorgen: begin dit jaar startte Nederland ook al later dan veel andere landen met de eerste vaccinatieronde. Krijgen mensen H met het Janssen- vaccin nu ook sneller een extra prik? Mogelijk wel. Daar komt volgende week nog een spoedadvies over van de Gezondheidsraad. In Ne derland zijn ruim 840.000 men sen ingeënt met het Janssen-vac- cin. Voordeel was: één prik is ge noeg. Maar verschillende onder zoeken suggereren nu een ver snelde afname van de bescher ming tegen besmetting met het coronavirus. ,,Moeten we Janssen toch toevoegen aan de groep die we het eerste boosteren?", zei De Jonge gisteren na corona-overleg op het Binnenhof. De minister is 'bezorgd' over landen die extra eisen stellen aan de coronapas en geen genoegen nemen met twee inentingen - of slechts één Janssen-prik. Zo accep teert Oostenrijk vanafjanuari de Janssen-prik niet meer als vol doende voor een coronapas. Dat is een domper voor wintersporters. Positieve tests: bijna een record 'Met twee prikken mag je in EU reizen' Fransen in de rij voor extra prik GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 Ook de prikcampagne is wel toe aan een booster Demissionair minister Hugo de Jonge gisteren na afloop van corona-overleg. foto anp Niels Klaassen Marcia Nieuwenhuis Den Haag - werkgeversorganisaties H BILTHOVEN Tussen dinsdagochtend en gisterochtend zijn 12.713 posi tieve coronatests geregis treerd. Sinds het begin van de epidemie zijn er maar twee dagen geweest met nog meer nieuwe gevallen. In de afgelopen zeven dagen zijn 80.292 nieuwe gevallen aan het licht gekomen, gemiddeld 11.470 per dag. Rotterdam telde de meeste positieve tests. In de Maasstad kregen 544 inwoners te horen dat ze het virus onder de leden heb ben. In Amsterdam werd het coronavirus bij 504 mensen aangetroffen. Den Haag heeft 306 nieuwe gevallen, Utrecht 278 en Almere 134. BRUSSEL EU-burgers die nog geen boosterprik hebben gekregen kunnen gewoon naar andere EU-landen reizen, zegt de Eu ropese Commissie. Lidstaten moeten volledig gevaccineer- den toelaten, en daarvoor zijn twee prikken genoeg. Maar landen mogen zelf bepalen of reizigers toegang krijgen tot een skihotel, kroeg of mu seum. Oostenrijk en Frankrijk hadden aangekondigd dat een vaccinatiebewijs straks niet meer geldig is voor res pectievelijk mensen die lan ger dan negen maanden ge leden zijn ingeënt en voor 65-plussers zonder booster. PARIJS Inwoners van Frankrijk maken massaal afspraken voor een extra coronaprik nu is beslo ten dat 65-plussers een boostershot nodig hebben om hun vaccinatiebewijs te behouden. De coronapas is op veel plekken in Frankrijk verplicht, bijvoorbeeld in de horeca, ziekenhuizen, biosco pen en musea. Het belangrijk ste boekingsplatform meldt dat voor morgen bijna 150.000 afspraken zijn inge pland. Zes miljoen Fransen hebben nog geen coronaprik gehad. In Frankrijk is 87 pro cent van de bevolking vanaf 12 jaar volledig gevaccineerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5