Voorzitter: 'hand deels in eigen boezem' Problemen met licentiepunten breken trainer Peter Tahitu uiteindelijk op ZEELAND 15 Trainer is teleurgesteld in het handelen van het bestuur van Jong Ambon. ,,Als ik er nu over praat word ik nog boos.'' Het benodigde trainersdiploma behaalde hij al in 1994, maar op 4 september 2021 - in de bekerwed strijd tegen WIK'57 - kon Peter Tahitu (62) daar het eerst echt van profiteren. Dacht hij. Na 25 jaar jeugd-en damesvoetbal was het kortstondige avontuur bij Jong Ambon zijn eerste klus bij een eer ste elftal. ,,Maar Jong Ambon kreeg die dag meteen een melding dat ik geen licentie meer had, plus bijbe horende boete. Je moet dus licen- tiepunten bijhouden, maar dat wist ik echt niet", bekent Tahitu. Een tikkeltje naïef wellicht? ,,Luis- ter, ik had dus nog nooit een eerste team getraind. Op 23 augustus te kende ik mijn contract en toen vroeg de club mijn licentienum mer. Volgens mij gaf ik toen nog mijn geboortedatum, kortom: ik wist totaal van niks. Die dag kon de club al weten dat mijn licentie niet geldig was." Niet dat hij iets tegen azc'ers heeft. ,,Echt niets!", verduidelijkt Tahitu nogmaals. Maar toen hij toehapte om dit seizoen Paul Te- lussa op te volgen bij Jong Ambon wilde hij het wél onder zijn eigen voorwaarden doen. Tahitu wilde een écht team smeden van veelal jongens met een Molukse achter grond. Vier spelers bleven en Ta hitu trok liefst twaalf nieuwelin gen aan. De onderlinge communi catie tussen de spelers diende te worden verbeterd bij de Middel burgse zaterdag-vierdeklasser, met jongens die dezelfde taal spra ken. Maar een goede communica tie tussen trainer en bestuur, daar schortte het de afgelopen maan den juist aan. Dispensatie Teammanager en TC-lid Marcel Leiwakabessy stelde wel alles in het werk om voor Tahitu dispen satie te regelen (tot en met 30 no vember), en met succes. Tahitu: ,,Omdat ik zó'n lange tijd al in het trainersvak zat. Wel moest ik voor 31 oktober 15 licentiepunten halen. Daar had ik toen 5 weken de tijd voor en het kostenplaatje van die 5 online modules - ruim 500 euro - zou voor mijn rekening komen, ui teraard. Geen probleem." Tahitu financierde én behaalde de eerste twee modules, maar trok op 14 oktober aan de bel bij voor zitter Melvin Telussa. ,,Ik had nog achterstallige betalingen te goed vanaf augustus. 'Stort het nou, dan kan ik daar meteen de andere drie modules van aanschaffen', zei ik. Hij zou het communiceren rich ting de penningmeester en het zou in orde komen. Dus niet. Ove rigens werd er toen niets gerept over de hoogte van de opgelopen boetes van de KNVB." Op 25 oktober, een paar dagen voordat Tahitu alle licentiepunten De club stelde gewoon niet alles in het werk om mij te behouden moet hebben, is voor hem de maat vol en kondigt hij bij het bestuur zijn vertrek aan, net als assistent Marcel Crucq. ,,Toen kreeg ik pas te horen waarom ik niet werd uit betaald: vanwege de boetes. Maar dat weet je toch al maanden? En of die boete nou 300, 800 of 1600 euro was? Ik heb geen idee, er gaan diverse verhalen." Teleurgsteld Voorzitter Telussa vraagt tijd aan Tahitu, en wil de spelersgroep op 28 oktober informeren over de stand van zaken. ,,Maar wij als staf waren zó teleurgesteld in het han delen van het bestuur dat ik de spelers al op 26 oktober heb ver teld dat ik mijn functie zou neer leggen. Dat werd me door het be stuur niet in dank afgenomen." Bij het gesprek dat Telussa met de REACTIE spelersgroep voert is Tahitu niet aanwezig. Wel wordt het gesprek opgenomen. ,,Dat heb ik helemaal terugge luisterd, en in dat gesprek is niet alles verteld. Dat pik ik niet! De club stelde gewoon niet alles in het werk om mij te behouden, en pas nu krijg ik een beetje het idee waarom. Mijn opvolger Izaak Re- hatta stond volgens mij al klaar. Als ik er nu over praat word ik nog boos. Kijk, als de club nou had ge zegd: je hebt geen licentiepunten en we kunnen niet verder, dan had ik dat geaccepteerd." De Molukker maakt zich deson danks verder niet meer zo druk. Na een TIA in 2020 waar hij geluk kigerwijs niets aan overhield is hij met pensioen, achter zijn achter stallige vergoeding gaat hij niet meer aan. ,,Die naam wil ik hele maal niet hebben, ook niet dat ik het sportief niet meer zag zitten na de 10-4 nederlaag tegen Vlis- singen. Dat is gewoon gelul in de ruimte. Ik had zó'n leuke spelers groep om mee te werken." Nieuw avontuur Wie Tahitu zo hoort praten hoopt niet dat deze ervaring zijn afscheid is van de voetballerij. ,,En dat hoeft ook niet. Maar binnenkort word ik opa. Ja joh, goh! Zowel m'n zoon als dochter krijgen allebei een kleintje." Betekent het nakend opaschap dan ook een terugkeer naar het jeugdvoetbal? ,,In ieder geval niet bij JVOZ, waar ik het wel fantastisch naar m'n zin had. Vier keer in de week trainen is niet meer aan mij besteed. Maar ik las pas dat Adri Francke was gestopt bij WVV'20. Zo'n avontuur in het vrouwenvoetbal zou ik nog wel zien zitten." Peter Tahitu is klaar met Jong Ambon, maar dat hoeft nog niet zijn afscheid uit de voetballerij te betekenen. foto lex de meester donderdag 11 november 2021 GO Teleurstelling en boosheid na breuk Peter Tahitu en Jong Ambon Juriën Dam Middelburg - Peter Tahitu Jong Ambon-voor- zitter Melvin Te- lussa steekt de hand deels in eigen boezem. Toen Peter Tahitu in januari van dit jaar werd aange steld als de nieuwe trainer had de club moeten weten of de licentie van de nieuwe trainer in orde was. „Maar als iemand solliciteert dan ga je ervan uit dat die trainer weet dat je een juiste li centie moet hebben. Dat is een persoon lijk iets, die moet je gewoon halen", ver telt Telussa. ,,Dat we elke wedstrijd een boete kregen omdat zijn papieren niet in orde waren, dat heb ben we snel aan Peter bekendge- maakt. Maar Peter weigerde gewoon om met onze pen ningmeester te pra ten. Dat wij niet alles betaald hebben dat is zijn woord, en dat mag. Maar alle beta lingen die hij heeft moeten krijgen, die heeft hij gekregen." Dat Jong Ambon in Izaak Rehatta - die nu overigens ook bezig is met het be halen van zijn licen- tiepunten - al een vervanger had klaar staan dat spreekt Telussa tegen. ,,Op 25 oktober hadden we een inhoudelijk goed gesprek, met respect van beide kanten. Ik heb toen twee keer aan Peter gevraagd: kunnen we dit oplossen? Er was een stroeve voorbereiding, maar zijn ideeën, visie en zijn coaching: daar was niks op aan te merken. Maar zijn beslissing om te stoppen stond toen al vast. Pas een week later hebben wij met een eerste kandidaat gespro ken." Telussa had alles graag binnenska mers gehouden. ,,Peter gaat nu met dit verhaal de vuile was buiten hangen, en door deze actie ben ik blij dat hij weg is. Dat neemt niet weg dat ik hem ver der alle geluk van de wereld toewens, zulke zaken kan ik goed scheiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43