13 Disney meldt uitstel DiCaprio als sekteleider The Rescue missie beter inzichtelijk te maken. En de grotduikers werd gevraagd een deel van hun avontuur 'na te spelen' voor onderwaterbeelden die de kijk ervaring nog intenser moesten ma ken. ,,Ook voor mij en mijn echtge noot bleken dat nuttige opnames. Pas toen ik bij deze demonstraties voor me zag hoe een kind dat niet be weegt en met een masker op onder water werd gedrukt, kwam dit ver haal écht volledig bij me binnen." Over die kinderen gesproken. Va- serhelyi en Chin moesten de voetbal lers vragen of ze de echte opnames van toen mochten gebruiken. Dat bleek geen probleem. Daarentegen was de jongeren en hun ouders inter viewen juridisch niet toegestaan. Die exclusieve rechten bleken gekaapt door Netflix voor een documentaire met een andere invalshoek. „Typisch Hollywood. Heel frustrerend en bizar dat je tegen dat soort zaken aanloopt, terwijl het een waargebeurd en hef tig verhaal betreft. Eerlijk, ik vond het hartverscheurend dat dit dus niet lukte, maar zo werkt het nu eenmaal. Ik ben zeer tevreden over wat we wél hebben. Je ziet beelden die je nooit eerder zag", garandeert ze trots. Film gaat óók over je leven op het spel zetten voor de ander De reddingsoperatie vanuit de ondergelopen grotten leek onmogelijk, foto national geographic Gudo Tienhooven Voor de adembenemende documentaire The e fascinatie van het regisseursechtpaar Jimmy Chin en Elizabeth Chai Vasarhelyi voor zonderlinge types met extreme hob by's, resulteerde in 2019 in de bloed stollende en Oscarwinnende docu mentaire Free Solo (te zien op Dis- ney+). Daarin zien we Alex Honnold een 900 meter hoge steile bergwand beklimmen... zonder touwen! De hoofdrolspelers in The Rescue, grot duikers Rick Stanton en John Volan then, doen ook echt wat nuttigs met hun gevaarlijke vrijetijdsbesteding. ,,Alex nam een risico voor zichzelf. Hier dachten de duikers daadwerke lijk dat het redden van slechts één kind al een succes zou zijn", vertelt Vaserhelyi. ,,Laat het even bezinken: dat betekent dus dat ze accepteerden dat ze met twaalf levenloze lichamen uit die grot zouden terugkeren. En toch, een enorm risico móest worden genomen, want dan deed je tenmin ste iets." Hoe zat het ook alweer? In 2018 kwam na een hevige regenval een volledige voetbalploeg met coach vast te zitten in een Thaise grot. De negen dagen durende zoektocht en de daaropvolgende reddingsactie - waar tal van partijen, waaronder de Thaise marine en de Navy Seals, bij betrokken waren - betrof een race te gen de klok die wereldwijd alle nieuwsrubrieken haalde. Hoe ze de jochies redden, is min der bekend. Toen niemand over de juiste expertise bleek te beschikken om de nauwe, ondergelopen grotten te trotseren (laat staan mét kinde ren), waren daar twee wat introverte Britten van middelbare leeftijd: Stanton en Volanthen, die als een van de weinigen ter wereld het grot- duiken voor hun plezier beoefenen. Daar pas, diep onder water en volle dig geïsoleerd, voelen deze outsi ders, die sociaal minder makkelijk meebewegen dan anderen, zich écht comfortabel. 'It's like being in space' Rescue, over de redding van een Thais jeugdvoetbalteam uit een kilometers diepe grot in 2018, bemachtigde Oscarwinnares Elizabeth Chai Vasarhelyi uniek beeldmateriaal. Vaserhelyi: ,,De dokter die daar naar binnen ging en ze het goedje gaf, ver telde ons nooit opnieuw medicijnen te studeren. Volgens zijn opgedane kennis zou dit namelijk nooit gaan lukken. Maar het gaat niet alleen over de duikers. Hier kwamen verschil lende teams en culturen bij elkaar om het onmogelijke te doen." Voor de maakster was het verkrijgen van archiefmateriaal een van de las tigste opgaves. Er was weinig beeld van binnen in de grot. Er moest bij de Thaise Navy Seals worden aange klopt. ,,Ik kreeg het pas voor elkaar toen ik direct na mijn tweede vacci natie naar het land vloog om ter plekke te kunnen onderhandelen. Het materiaal bleek verbluffend." Daarnaast werden animaties ge maakt om het grottencomplex en de legt Rick Stanton uit. Hun plan was even simpel als idi oot. Breng de kinderen een voor een met een drugscocktail buiten be wustzijn, rust ze uit met een zuur stofmasker en zeul ze twee kilometer onder water mee richting uitgang. Je ziet beelden die je nooit eerderzag DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 STAR WARS Het eerstvol gende project in de Star Wars- filmreeks heeft vertraging opge lopen. Rogue Squadron zou in december 2023 uitkomen, maar Disney haalde de film van de planning. De re den zou zijn dat regisseur Patty Jenkins (foto) nog twee andere projecten met actrice Gal Gadot op stapel heeft staan waaronder een film over Cleopa tra. SEKTE Leonardo DiCa- prio (foto) zou voor zijn nieuwe film in de huid kruipen van sek teleider Jim Jo nes, schrijven enkele Ameri kaanse enter- tainmentweb- sites. Jones richtte in de ja ren 70 de Peop les Temple op, een religieuze organisatie. In 1978 dwong hij 900 mensen massaal zelf moord te plegen. Documentaire Regie: Elizabeth Chai Vasarhelyi en Jimmy Chin. Hoofdrollen: Rick Stanton, John Volanthen en Tha- net Natisri Een écht goede documentaire ont stijgt zijn onderwerp. Je hoeft niks met basketbal te hebben om Hoop Dreams uit 1994 te kunnen waarde ren. Het gaat namelijk vooral over de functie van sport als optie om een kansarm milieu te ontgroeien. Ook The Rescue gaat over meer dan die krankzinnige bevrijdingsac tie van een voetbalelftal in een on- Beeld van de Thaise jongens in de grot, gemaakt door de Thaise marine. dergelopen Thaise grot. Rick Stan- ton en John Volanthen zijn geen Hollywood-helden. De vrijwilligers met hun versleten ogende pakken vol ducttape worden argwanend toegelaten tot het reddingsteam. Het zijn wel degelijk de helden die op dat moment nodig zijn. Voor de honderden uren grotduiken kregen ze nooit een cent betaald. Het is na melijk niet hun werk, maar hun (ui terst gevaarlijke) hobby. Het inspirerende The Rescue gaat dus óók over onthechte zonderlin gen, over het volstrekt belange loos je leven op het spel zetten voor een ander die je niet eens kent. De filmmakers vertellen dat verhaal wij selijk zonder constant aanzwellende violen. - Gudo Tienhooven - Elizabeth Chai Vasarhelyi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41