ZEELAND 11 OPINIE INEZ FLAMELING (PVDA) Nog één keer gaat het op deze plek over kernenergie. PvdA-Statenlid Inez Flameling is daar geen voorstander van. Ze reageert op het opiniestuk van vorige week, van CDA'ers Jeffrey Oudeman en Tom Berendsen. -«m- f s* 5Ü llSpi U> 4 Kernenergie is terug. Na een lange periode van relatieve stilte staat deze energie vorm weer volop in de belangstelling, omdat het wordt gezien als relatief pijnloze oplos sing voor het klimaatprobleem. 'We hebben de luxe niet om kern energie uit te sluiten', schreven CDA'ers Jeffrey Oudeman en Tom Berendsen onlangs in deze krant. Ze stellen - terecht - dat de aanpak van klimaatverandering toppriori teit is, en pleiten voor kernenergie omdat het veel minder CO2 uit stoot dan kolen en gas. Echter, kernenergie zal alleen maar een rem zetten op de nood zakelijke energietransitie. Ten eer ste is het peperduur. Terwijl de prijs van wind- en zonne-energie de afgelopen tien jaar is gekelderd, is kernenergie in prijs verdubbeld. Een megawattuur atoomstroom is nu drie keer zo duur als een mega wattuur windstroom en dat ver schil wordt alleen maar groter. Dat komt door de hoge kosten van een kerncentrale, transport van brand stof en afval, ontmantelingskosten en opslag van afval. Kernenergie is - opmerkelijk - ook de enige ener gievorm die duurder wordt naar mate er meer geïnstalleerd vermo gen bijkomt. Geflatteerde cijfers Oudeman en Berendsen wijzen op een onderzoek van adviesbureau E-Risk dat aantoont dat kernener gie financieel concurrerend zou zijn. Dit onderzoek maakt echter gebruik van geflatteerde cijfers voor kernenergie, en verouderde J*S$" §ffl t.ji w cijfers voor windenergie. DIW Berlin, het zeer gerenommeerde Duits Instituut voor Economisch Onderzoek, becijferde onlangs nog dat kernenergie totaal onrendabel is in alle scenario's, zelfs als de kosten voor lange termijn berging van kernafval niet worden meege wogen. Ook het International Energy Agency verwacht dat kern energie stukken duurder zal blij ven dan zon en wind. Duurder Oudeman en Berendsen stellen daarnaast dat kleine modulaire kerncentrales (SMR's) sneller en goedkoper zijn. Het toonaange vende tijdschrift Renewable and Sustainable Energy Reviews conclu deerde in een recent overzicht echter dat deze SMR's per gele verde megawattuur duurder zijn om te bouwen, exploiteren en ontmantelen, en dat ze bij de zelfde capaciteit meer ruimte in nemen dan grote reactors. Verder is kernenergie onge schikt als back-up energiebron die nodig is om de dalen in de produc tie van zonne- en windenergie op te vangen. Het aan- of uitschake len van een kerncentrale kost een dag. Met kernenergie als back up zullen de fluctuaties op het stroomnet worden opgevangen door windmolens stil te zetten. Dat zal investeerders in windener gie afschrikken en de bouw Kernenergie is - opmerkelijk - ook de enige energievorm die duurder wordt naarmate er meer geïnstalleerd vermogen bijkomt van windparken doen vertragen. Beter is om back-up energie te ge nereren met waterstof, biogas en groene methaan. Ook past kernenergie niet in de flexibele energiemarkt van de toe komst, waar betaald wordt voor geleverde hoeveelheid elek triciteit en niet voor het in stand houden van opwekcapaciteit. Zo'n 'energy only' markt verdraagt zich slecht met kernenergie; kerncen trales hebben immers hoge vaste lasten en moeten daarom constant veel stroom leveren om economisch rendabel te zijn. Niet voor niets is in de 'kernenergie- beslisboom' van E-Risk de eerste vraag of sprake is van een 'energy- only' markt. Zo ja, dan is kern energie niet de beste optie. Hittegolf Er is nog een andere, weinig ge hoorde reden waarom we geen kernenergie zouden moeten wil len. Om de wereld te behoeden voor een klimaatramp moeten we een groot deel van de reeds uitge stoten CO2 weer uit de lucht ha len: negatieve emissies. Ook het CDA benoemt dit in haar klimaat visie. Dit kan via zogenaamde kli- maatpositieve energieopwekking met groen gas en biogas gekoppeld aan CO2-opvang. Kernenergie kan dat helemaal niet; het is op zijn best bijna klimaatneutraal (hoe- wel ook kernenergie zorgt voor CO2-uitstoot). Er zijn natuurlijk nog veel meer argumenten, waarvoor hier de ruimte ontbreekt. Hittegolven lei den tot het afschakelen van kern centrales omdat het koelwater te heet wordt. Uraniumwinning kost steeds meer energie naarmate de mijnen verder worden uitge put. Kernenergie maakt ons 100 procent afhankelijk van het bui tenland. En Oudeman en Berend- sen walsen wel erg makkelijk heen over het feit dat er nog steeds geen oplossing is voor de eindberging van het afval. Mooi doorgeven We zijn blij dat ook het CDA in ziet dat een grootschalige omslag van ons energiesysteem nodig is. Alleen door echt ambitieus kli maatbeleid te omarmen kunnen we 'onze mooie aarde ook mooi doorgeven'. Een wens die Oudeman en Berendsen aan het einde van hun artikel uitspreken en die we van harte ondersteunen. Maar wat de PvdA Zeeland betreft dus zonder kernenergie. donderdag 11 november 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Waarom Zeeland niet voor kernenergie moet kiezen "WW® VA'".©;; Twee maanden geleden: lunchpauze bij de kerncentrale bij Borssele; demonstranten tegen kernenergie gaan in de remmen om zich op te laden. archieffoto marcelle davidse - Inez Flameling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39