PODIUMAGENDA Superslim laadplein station Vlissingen c Ruim3000locaties in Zeeland in beeld 11 t/m 18 november 5 De provincie ziet het wel zitten: het overkappen van parkeerterreinen met zonnepanelen. In Zeeland komen er duizenden locaties voor in aanmerking. Het gaat om zogeheten solar carports of, in goed Neder lands, zonneoverkappin- gen. Daarmee kunnen parkeer terreinen slim worden gebruikt. Er wordt duurzame energie opge wekt, auto's staan er overdekt en bezitters van een elektrische auto kunnen er eventueel meteen hun wagen opladen. Landelijk zijn er nog maar wei nig voorbeelden. Een van de eer ste projecten was bij het circuit van TT Assen, waar sinds enkele jaren 14.000 motoren onder een zonneoverkapping kunnen staan. In Biddinghuizen is recent op de parkeerterreinen van festival Lowlands een van de grootste so lar carports ter wereld ontwik keld. Een zeer kleinschalige vorm van solar carports is te vinden in het E-Mobility Park aan de Hert- zweg in Vlissingen. Locaties in kaart Het bedrijf Sobolt is, onder de noemer Park the Sun, bezig in kaart te brengen waar zonne- overkappingen mogelijk zijn. De inventarisatie voor Zeeland is net afgerond. Dat heeft in totaal 3424 locaties opgeleverd. Die zijn geza menlijk goed voor 5,5 vierkante kilometer aan overkappingen. Enkele voorbeelden van groot schalige locaties die worden ge noemd zijn de parkeerterreinen langs het spoor bij Stationspark in Goes, bij het ziekenhuis in Ter- neuzen, bij Woonboulevard Poortvliet, het Transferium in Renesse en de autoterminal van Cobelfret in Vlissingen-Oost. De provincie roept eigenaren C Een zeer kleinschalige vorm is te vinden in het E-Mobility Park aan de Hertzweg in Vlissingen van parkeerterreinen op de mo gelijkheid van zonneoverkappin- gen serieus te bekijken. Dat zou een belangrijke bijdrage leveren aan de overstap naar duurzame energie. Bovendien groeit daar mee het aantal laadplekken voor duurzame auto's. Nog veel haken en ogen Toch zitten er nog veel haken en ogen aan solar carports. Het be langrijkste obstakel zijn de inves teringskosten. Die liggen dertig tot veertig procent hoger dan bij zonneweides of zonnepanelen op daken. Dat komt door de funde ring en constructies die nodig zijn om de zonnepanelen te dra gen. Ook roepen de overkappin gen weerstand op, omdat ze in de ogen van veel mensen het straat beeld of het landschap bepaald niet verfraaien. Verder kunnen parkeerterreinen door de con structies vaak niet meer worden gebruikt voor andere doeleinden, zoals evenementen of een markt. Recent onderzoek in opdracht van Rijksdienst voor Onderne mend Nederland maakt duidelijk dat zonneoverkappingen eigen lijk alleen financieel haalbaar zijn als het gaat om grootschalige lo caties inclusief laadpalen, bij voorkeur in de buurt van bedrij ven en instellingen. Dan is er al een aansluiting op het elektrici teitsnet. Die bedrijven kunnen de stroom ook zelf direct afnemen. Vandaar dat het dagelijks provin ciebestuur onlangs 60.000 euro heeft uitgetrokken voor een haal baarheidsonderzoek naar zo'n laadplein op die plek. ,,Het idee is om er elektriciteit op te wekken, te gebruiken en op te slaan", zegt Ron de Bruijn. Hij is programma coördinator van het Living Lab Slimme Mobiliteit. 100 laadpunten Het onderzoek moet aangeven hoe groot of klein de voorziening daar kan worden. Minimaal zouden er 100 laadpunten moeten komen. Die worden gevoed door zonnepa- nelen waarmee de parkeerplaats wordt overkapt. De Bruijn: ,,Je zet je auto in de schaduw en tegelijk oogst je het zonlicht om hem te la den. Een mogelijkheid is ook om zonnepanelen op de overkapping van het station te leggen." Op het Zeeuwse stroomnet is niet zoveel ruimte meer voor de elektriciteit van zonnepanelen. Pieken kan het netwerk niet aan. Daarom wordt ook gedacht aan een batterij die de stroom op kan slaan. De elektriciteit kan dan later worden gebruikt of in kleinere hoeveelheden aan het net worden geleverd. Bij het strand ,,In Zeeland heb je 's zomers veel kustverkeer", betoogt De Bruijn. ,,Mensen nemen de auto en parke ren hem bij het strand. Dat zijn af gelegen locaties zonder aanslui- ting op het netwerk. De mensen komen daar juist als de zon schijnt. Ideaal om je auto te laden. Er zijn dus veel mogelijkheden voor zo'n superslim laadplein." Ondernemers Het plan staat ofvalt wel met inte resse van de markt. Zijn er onder nemers die erin willen stappen? ,,Daar is het haalbaarheidsonder zoek voor bedoeld", aldus De Bruijn. Om die reden durft hij geen datum te noemen. Misschien gaat het niet door, misschien ge beurt het in fases of misschien wordt maar een onderdeel gereali seerd. ,,Het is interessant om te kij ken of we het gebruik van duur zame energie kunnen koppelen aan slimme mobiliteit, zoals elek trische deelauto's en -fietsen." Donderdag 11 11 AliB Terneuzen zeelandtheaters.nl The Beatles, muziekcollege Terneuzen porgyenbess.nl Youp van 't Hek Renesse theatersaanzee.nl Vrijdag 12 11 Youp van 't Hek Rilland podiumreimerswaal.nl Dutch Eagles Middelburg zeelandtheaters.nl Fabian Franciscus Terneuzen zeelandtheaters.nl Michiel de Ruyter de musical Muziektheater Zeeland Goes zeelandtheaters.nl Concerto d'Amsterdam Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl De Waarheden Vlissingen zeeuwsekomedie.nl Zaterdag 13 11 lOcc Vlissingen ccxl.nl Raymond van het Groenewoud Oostburg ledeltheater.nl Schuberts Forellen Kwintet Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Het Middelburgs Theater speelt Lang Gelukkig Middelburg zeelandtheaters.nl Michiel de Ruyter de musical Muziektheater Zeeland Goes zeelandtheaters.nl The Young Ones ft. Trijntje Oosterhuis Terneuzen zeelandtheaters.nl Smelly Kitchen Terneuzen porgyenbess.nl This Beautiful Mess Veere grotekerkveere.nl Zondag 14 11 Simon Garfunkel Vlissingen ccxl.nl Het Middelburgs Theater speelt Lang Gelukkig Middelburg zeelandtheaters.nl Freek de Jonge Veere grotekerkveere.nl Chimaera Trio Goes zeelandtheaters.nl Trio Sol y Luna Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl De Waarheden Vlissingen zeeuwsekomedie.nl Woensdag 17111 Annejet van Zijl Terneuzen porgyenbess.nl Dolf Jansen Goes zeelandtheaters.nl VIS! Marco Kraal Middelburg zeelandtheaters.nl Donderdag 18 11 Daniël Arends 2 voorstellingen op één avond Terneuzen zeelandtheaters.nl Geef me de 5 Goes zeelandtheaters.nl Jenny Brigitte Middelburg zeelandtheaters.nl Prince, muziekcollege Terneuzen porgyenbess.nl Deze podiumagenda werd mede mogelijk gemaakt door: a^sreond nl ftfBZeelancl Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 'Overdek parkeerplek met zonnepanelen' Rolf Bosboom Middelburg VLISSINGEN Voorbeeld van een al bestaand zonnedak in combinatie met een laadplein in Culemborg. foto coöperatie vrijstad energie Als iets een logische plek is voor een superslim laadplein dan is dat wel het station Vlis- singen. De provincie doet on derzoek naar de haalbaarheid van zo'n zonneparking. - Ernst Jan Rozendaal FONDS PODIUM Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33