Voorzichtig met zonneoverkapping Drie jaar celstraf voor poging doodslag Kamervragen over corona in noodopvang Kattenvoer 2 De GGD Zeeland noteerde afgelopen week opnieuw een recordaantal positieve testen: 1917 inwoners van Zeeland kregen te horen dat ze met corona besmet waren. CORONA IN ZEELAND GGD NOTEERT Commentaar I ergens in Nederland schijnt de zon vaker dan in Zeeland. Het loont dus de moeite, zou je zeggen, om hier parkeer terreinen te overdekken met zonnepanelen. De auto staat lekker beschut en als het een elektrische is, kan hij met een worden opgeladen. Mocht het ook nog eens lukken om de zonnestroom ter plekke te bewaren in een grote batterij, dan lijken solar carports helemaal het ei van Columbus. De ko mende jaren kan het Zeeuwse stroomnet niet alle duurzaam opgewekte energie verwerken, in ieder geval niet de piekbelas- ting op superzonnige dagen. Ideaal als je de elektriciteit lokaal kunt bewaren, voor dagen dat het bewolkt is. Uit een inventarisatie onder de titel Park the sun blijkt dat Zeeland maar liefst 3424 geschikte locaties telt. Toch is enige voorzichtigheid wel op zijn plaats. Het beleid van de provincie is om de Zeeuwse daken vol te leggen en liefst geen zonnewei des meer toe te staan. De zonneoverkapping is een tussen vorm. Op de ene plek goed te integreren, op de andere plek spuuglelijk. Bloemendaal heeft sinds kort een zonneparkeer- plaats vlak bij het strand, bij Domburg zou zo'n plan waarschijn lijk een volksopstand ontketenen. In Vlissingen begint een haalbaarheidsonderzoek naar een slim laadplein bij het station. Het zou goed zijn als daarin niet alleen economie, financiën en duurzaamheid meetellen maar ook esthetiek. Een fraaie inpassing in de omgeving helpt de maatschappelijke acceptatie. Een fraaie inpassing in de omgeving helpt de maatschappelijke acceptatie Naast de celstraf moet De J. zijn slachtoffer ook nog een schadever goeding van een dikke dertigdui zend euro betalen. Er was ruim het dubbele gevorderd. De J. zou begin mei de auto van zijn onverzekerde vriend op zijn naam zetten en kreeg driehonderd euro. De vriend wilde dat geld terug en binnen de kortste keren ontstond daarover ruzie. De ALMANAK Sinds die Vlissingse geen kat meer heeft, is haar focus geheel op vogels komen te liggen. Voorheen zag ze die alleen in haar tuin als poes er een dood voor haar voeten legde. Om de tuin werd een keur aan katwe- rende obstakels aangebracht, want de buren hebben er nog woning van De J. zou in brand wor den gestoken en zijn vrouw plus de kinderen zouden worden ver moord, zo werd gedreigd. De ruzie makers gingen uit elkaar en niet De J. moet zijn slachtoffer ook een schadevergoeding betalen veel later reed De J. naar de woning van de vriend. Daar - na een kleine schermutseling - dacht De J. dat er een pistool werd getrokken en met het mes dat hij had meegenomen stak hij zeven keer op zijn inmid dels ex-vriend in. De J. reed naar huis, verbrandde zijn kleren en ver trok naar België. Daar werd hij de volgende dag aangehouden. wél een. En nu maar wachten op de vogeltjes, dacht ze han denwrijvend. Ze was niet de enige. Temidden van het vogel- voer en de vogelhuisjes zat de kat. Sluw, triomferend en moordzuchtig. Nu maar wach ten op de vogeltjes, zag je hem denken. Dolfijn weer gezien in Oosterschelde The Young Ones treden op met Trijntje Oosterhuis BIJ NADER INZIEN Martin Bos niet van PVV, maar FVD Dat zijn er 665 meer dan een week geleden toen het record uit maart al verbroken werd. In alle gemeenten waren meer positieve testen, maar Reimerswaal steekt er met kop en schouders bovenuit, laten de cijfers van GGD Zeeland zien. Deze gemeente met de laagste vaccinatiegraad van Zeeland staat weer hoog in de top van het natio nale besmettingsklassement. Van daag op plek vier als het gaat om het zevendaags gemiddelde. In de sta tistieken van de ziekenhuisopna mes valt Reimerswaal niet op, of het moet zijn dat sinds eind augus tus slechts een enkele ziekenhuis opname uit de gemeente is gemeld. Het aantal positieve testen in Rei- merswaal is in diezelfde periode 752. Dat staat in contrast tot bijvoor beeld Tholen waar in diezelfde pe riode 15 ziekenhuisopnames op 467 besmettingen waren. in Reimerswaal In de gemeente Reimerswaal wor den de meeste besmettingen aan getroffen bij kinderen en jongeren tot 25 jaar. Reimerswaal kent een, zeker voor Zeeuwse begrippen, ge middeld jonge bevolking. De meeste mensen die in het zieken huis belanden zijn de 60 voorbij. Dat is wellicht een verklaring voor de paradox van Reimerswaal. An derzijds is het afwachten of de ko mende weken toch nog niet meer mensen uit deze gemeente in het ziekenhuis belanden. Van de 752 genoemde besmettingen werd het overgrote deel in de afgelopen twee weken vastgesteld. De 307 positieve testen van de afgelopen week kun nen zich nog vertalen in meer op names van Covid-patiënten uit Reimerswaal. ziekenhuis- 24 opnames Voor heel de provincie geldt dat vo rige week 24 mensen in het zieken huis belandden: 8 van hen komen uit Tholen, 5 uit Terneuzen en 5 van Schouwen-Duiveland. Dat zijn er een stuk meer dan de laatste week van oktober toen 9 Zeeuwen wer den opgenomen. Covid-patiënten uit Tholen gingen meestal al naar nabijgelegen West-Brabantse zie kenhuizen. De andere Zeeuwen zijn aangewezen op het Adrz in Goes en ZorgSaam in Terneuzen. Een deel van hen zal nu ook naar een ziekenhuis buiten Zeeland gaan. Dat komt ook doordat Zee land eerder patiënten uit de regio Dordrecht opnam en nog altijd hier behandeld worden. De meeste besmettingen, in de week van 1 tot en met 6 november, waren dus in Reimerswaal. De GGD Zeeland meldt 307 positieve testen (voorgaande week 176). Het aantal positieven in de andere Zeeuwse gemeenten: Goes 244 (172), Middelburg 232 (171), Terneu- zen 203 (154), Vlissingen 148 (59), Tholen 145 (107), Borsele 138 (83), Schouwen-Duiveland 123 (80), Hulst 115 (62), Veere 88 (77), Ka- pelle 77 (49), Sluis 74 (44) en Aanleiding is de recente piek van coronabesmettingen in Goes, die werd toegeschreven aan een uit braak in de noodopvang in de Zee landhallen. De D66-Kamerleden Anne-Marijke Podt en Jan Pater- notte hebben daarover schriftelijke vragen gesteld aan demissionair minister Hugo de Jonge. Zij willen dat alle asielzoekers zich in het opvangcentrum in Ter Apel kunnen laten vaccineren, voordat ze naar elders vertrekken. Dat is 'niet alleen voor hun eigen gezondheid het beste, maar beperkt ook het risico dat zij bijdragen aan overbelasting op de gezondheids zorg', stellen de D66'ers. Podt en Paternotte zijn bang dat de vele verplaatsingen van asielzoe kers de verspreiding van het virus in de hand werkt. Zij willen van De Jonge weten wat er wordt gedaan om uitbraken te voorkomen. Ook zijn ze benieuwd in hoeverre de jongste coronamaatregelen invloed hebben op de organisatie van de opvang. donderdag 11 november 2021 II De dertigjarige Goesenaar K. de J., tegen wie twee weken gele den voor poging doodslag acht jaar cel was geëist, is gisteren veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. Evenals de of ficier van justitie vond de recht bank in Middelburg de verden king van poging moord niet be wezen. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KERKWERVE Iedereen dacht dat de verdwaalde dolfijn weer naar zee was gezwom men, maar het dier is gis termiddag gespot vanaf rondvaartboot MS On rust. Tussen 17 en 22 oktober werd de dolfijn regelma tig in de Oosterschelde gezien. Daarna was het dier kwijt. Daarom dacht hulporganisatie SOS Dol fijn dat het weer naar zee was gezwommen. Al wist niemand het zeker. Nu blijkt dat het dier nog in Zeeland is. Vanmiddag dook het op nabij restau rant De Heerenkeet in Kerkwerve, net als drie weken geleden. TERNEUZEN The Young Ones staan zaterdag op het podium van het Scheldetheater in Terneuzen en wel met gastsolist Trijntje Ooster huis. Door corona werd dit concert een jaar uit gesteld. De zangeres en het orkest traden in 2010 ook al samen op. Het or kest neemt het publiek mee op een tijdreis langs het gevarieerde reper toire van Oosterhuis. Die avond is er ook een dinerarrangement bij Westbeer in Terneuzen. Het concert begint om 20.00 uur, kaartverkoop (22,50 euro) via zeeland- theaters.nl. In het interview met Martin Bos is in de krant gisteren een storende fout geslopen. Er stond in de bovenkop vermeld dat Bos van de PVV is. Dat is niet het geval, hij is Statenlid voor Forum voor Democratie, zoals wel in de tekst vermeld. Bos heeft een interpella tiedebat aangevraagd in Provinciale Staten over het verplichte corona toegangsbewijs. Hij vindt dat zo'n bewijs sta tenleden uitsluit en noemt dat 'discrimina tie'. Ook een coronatest om toegang te krijgen tot bepaalde bijeenkom sten, ziet Bos niet zitten. De cijfers Theo Giele Goes Asielzoekers moeten zoveel mo gelijk worden gevaccineerd, voordat zij naar een locatie voor noodopvang worden overge bracht. D66 in de Tweede Kamer dringt daarop aan. Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30