WERK Toenemend verschil tussen salarissen hoger- Waarom we onszelf overschatten Teamleider energiecentrale 1 Nog steeds verdienen vrouwen minder dan mannen interi"r«ediair 18 Je brein op het werk Hoe hoger opgeleid, hoe groter de loonstijging, blijkt uit nieuw salarisonderzoek. Zo wordt de kloof tussen lager- en hogeropgeleiden alleen maar groter. Wat betekent dit voor het dagelijks leven van werkenden? Op LinkedIn komt kinderboeken held Pippi Lang kous weer voor bij, met de uit spraak: 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan.' Als kind was ik al geen fan van dat vrijge vochten, sterke meisje met haar piratenpapa. Ik was het steevast eens met haar voor zichtige vriendinnetje Annika. Wat Pippi deed, was gevaarlijk en onverstandig. Tegenwoordig moet ik bij die quote denken aan het Dunning-Kruger effect, genoemd naar onderzoekers David Dunning en Justin Kruger. Zij ontdekten dat mensen die ergens glorieus slecht in zijn, denken dat ze er fantastisch goed in zijn. Ze lieten studenten tests doen, bijvoorbeeld een grammaticatest. Daarna mochten de deelnemers hun score schatten. De slechtsten dachten dat ze een prima punt zouden krijgen, terwijl de grammaticakenners hun prestaties juist onderschat ten. Zij dachten dat iedereen de test makkelijk zou vinden. Hoe kan dit? Volgens Dun ning komt dit doordat je pas weet hoe ingewikkeld iets is, als je er meer van weet. Men sen die incompetent zijn, weten niet wat ze niet weten. De eerste moeilijkheid is zien dat het probleem moei lijk is, vond filosoof Bertrand Russell al. Ik moet denken aan die arme mannen in tv-programma Help, mijn man is klusser! die totaal on derschat hadden wat er komt kijken bij een verbouwing. Voor wie zichzelf graag op de borst klopt als expert en anderen wegzet als idioten: wees maar niet zo zeker van jezelf. Iedereen is wel expert in iets, maar uit onderzoeken blijkt dat we onszelf over schatten op allerlei gebieden, van sociale intelligentie, financiële kennis en logisch redeneren tot autorijden, schaken en bridgen. Het is een blinde vlek die we alle maal hebben. Ik realiseerde me dat Pippi juist mensen aanmoedigt die hebben ontdekt dat hun vak veel ingewikkelder is dan ze dachten. Zij twijfelen over hun kunde en hebben dat zetje nodig. Zie twijfel als een goed teken. Of zoals de Chinese wijsgeer Confucius al zei: 'Echte wijsheid is weten wat je niet weet.' Wat doet een... Wat vind je het leukste aan je werk? ageropgeleiden blij - ven steeds verder ach ter in salaris, blijkt uit het Nationaal Salaris Onderzoek 2021 van carrièresite Intermediair en Nyenrode Business Universi teit onder ruim 30.000 werk nemers in loondienst. Ruim 60 procent van de hbo- en wo-opgeleiden zag het salaris stijgen, tegenover 44 procent van de laagopge leiden (alles beneden mbo 4). Bij 46 procent van deze groep bleef het salaris gelijk, 11 pro cent is minder gaan verdie nen. ,,Wij zien dat als je lager opgeleid bent, je vaker de pineut bent. Op alle vlakken'', zegt Jaap van Muijen, hoogle raar psychologie en medeop steller van het Nationaal Sala ris Onderzoek. Want laagopgeleiden heb ben vaker een flexibel con tract, hebben minder door groeimogelijkheden en vin den de beloning het vaakst onrechtvaardig. Van Muijen maakt zich zorgen om het salaris en de geringe loons verhoging van deze groep. ,,Het wordt voor een groei ende groep steeds lastiger om in het levensonderhoud te voorzien.'' Centen in plaats van procenten FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha ziet de loon kloof tussen hoogopgeleid en laagopgeleid al jaren alleen maar groter worden. ,,Veel werk wordt tegenwoordig uitbesteed. Zo vallen bijvoor beeld schoonmakers, callcen- termedewerkers en mensen in de logistiek onder een andere, goedkopere cao dan de medewerkers in loon dienst of zelfs onder geen cao. Ze verdienen een minimum loon en als er al loonsverho ging is, is het geen vetpot.'' Werknemers met een hoog inkomen maken ondertussen wel grote stappen in salaris. Boufangacha: ,,Loonsverho- ging gaat in procenten. Dus voor iemand met een hoog salaris, pakt het heel anders uit dan voor iemand die een 'We zien dat als je lager opgeleid bent, je vaker de pineut bent. Op alle vlakken' stuk minder verdient. Dat proberen wij te doorbreken door met vaste bedragen te werken, centen in plaats van procenten. Zo hopen we dat de kloof tussen arm en rijk niet nog groter wordt.'' De FNV maakt zich ook hard voor een verhoging van het minimuminkomen. ,,Het is nu geen inkomen waar je van kunt rondkomen. Veel gezinnen moeten keuzes maken om de eindjes aan elkaar te knopen. Het mini mumloon moet fors omhoog, naar 14 euro per uur. En er moet meer zekerheid komen. Veel werknemers met een flexibel contract moeten full time beschikbaar zijn, maar kunnen alleen parttime aan de slag omdat er niet genoeg werk is." Aangevuld met toeslagen Bedrijven die nu enorme winsten maken, zoals super markten en pakketbedrijven, moeten in actie komen, vindt Boufangacha. Al het perso neel moet van de welvaart mee kunnen profiteren. „Deze bedrijven vertikken het om hun mensen vol doende te betalen. Het inko men moet nu worden aange vuld met allerlei toeslagen, bekostigd door de belasting betaler. Deze mensen kunnen zo geen volwaardig zelfstan dig leven leiden. En nu het leven rap duurder wordt, wordt deze groep als eerste keihard geraakt. We zien nu dezelfde signalen in de mid denklassen ontstaan.'' Dat ziet ook hoogleraar Van Muijen: ,,Zelfs wie een ge middeld jaarsalaris verdient, kan niets beginnen op deze huizenmarkt.'' DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Miranda Persijn (49) is teamleider onder houd in een energiecentrale van Vattenfall. Wanneer wist je dat dit het was? ,,Mijn vader heeft vijf dochters, ik was de gene die hielp bij het sleutelen aan de auto.'' ,,Ik heb een kantoorbaan, maar zit nog altijd tussen het staal en de pijpen. Ik werk met geweldige technische vakidioten.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank De loonkloof blijft groeien SANNE WOLTERS - JAAP VAN MUIJEN Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18