Ga snel naar DonaldDuck.nl/actie de EU nu de VS bendes harder aanpakt 17 MediaMarkt: geen klantgegevens op straat na grote hack echelons te weinig aandacht kreeg. Onder de nieuwe richtlijn, NIS2, wordt het Chefsache, zegt Groot huis. ,,De verantwoordelijkheid voor de digitale veiligheid van een bedrijf komt nu bij de baas zelf te liggen, en dat betekent ook dat er makkelijker in cyberveiligheid wordt geïnvesteerd." De 'mindset' dus. Een artikel in de nieuwe con- ceptwet dat miskleunende mana gers zelfs van hun taak wilde ont heffen, is vooralsnog geschrapt. Groothuis: ,,Dat ging mij te ver. Een manager die nalatig is en daardoor zijn bedrijf een boete bezorgt, zal vanzelf al minder goed in de markt liggen." De taak om bedrijven te controleren op hun veiligheids- inzet, gaat naar bestaande toezicht houders. Zij stellen vast of een be- drijfofinstelling aantoonbaar nala tig is, een inbraak niet meldt ofeen- voudige voorzorgen niet neemt. Maar de wet wordt er niet één van alleen maar straffen, zegt Groot huis. Omgekeerd zullen nationale opsporingsdiensten de extra infor matie die ze hopen te krijgen snel met elkaar delen, zodat bendes sneller kunnen worden ingerekend. Ze adviseren en assisteren gehackte bedrijven en verlenen hun techni sche bijstand om lamgelegde it-sys- temen weer aan de praat te krijgen. ,,Wat Nederland op dat vlak in huis heeft is absolute wereldtop'', stelt Groothuis, in een eerder leven cy berbeveiliger bij Defensie in Den Haag. ,,Afen toe wordt er een bende opgerold die in haar eentje miljoe nen slachtoffers heeft gemaakt." Negen van de tien keer is dat trouwens een Russische bende, weet hij, en president Poetin moe digt dat eerder aan dan dat hij erte gen optreedt. ,,Een van de doelen is de westerse economische structu ren te verzwakken. Het is geen toe val dat Joe Biden bij zijn eerste bezoek als president aan Moskou niet over kernwapens sprak, maar over cybercrime. Europa mag daar een voorbeeld aan nemen." Het Europese Parlement is vast besloten tempo te maken. Ander halve week geleden zette de indus triecommissie het licht op groen, gisteren - zonder plenaire stem ming - wees het Groothuis aan als onderhandelaar. De lidstaten hopen volgende maand op één lijn te komen, waarna Groothuis de boel met de Fransen - na de jaar wisseling Europees voorzitter - de boel mag aftikken. Pandemie Normaal staan er daarna nog ander half tot twee jaar voor de richtlijn in nationale wetgeving is omgezet, maar Groothuis gaat ervan uit dat iedereen zo snel wil gaan dat die tijd kan worden bespaard. ,,Het is minder zichtbaar, maar we hebben naast de coronapandemie een ran- somware-pandemie. En het is voor het goed functioneren van onze samenleving van groot belang dat we ons daar net zo goed tegen beschermen als tegen corona." Eigenlijk had NIS2 er dan ook allang moeten zijn, vindt hij. ,,Om een Chinese uitdrukking te gebruiken: de beste dag om een boom te plan ten was dertig jaar geleden. Maar de op één na beste dag is vandaag." Slotvraag, juist ook gezien het gegeven dat cybercrime hard om zich heen grijpt: moet er niet een wettelijk verbod komen op losgeld betaling, zodat die hele misdaadtak wordt drooggelegd? Want nu legt elke betaling de basis voor een nieuwe inbraak. Groothuis: ,,Het uitdrukkelijke advies is om niet te betalen, en zeker in de nieuwe situ atie mag een gehackt bedrijf reke nen op alle steun om zijn systemen zo snel mogelijk weer werkbaar te krijgen. Maar iemand die zijn hele ziel en zaligheid in een bedrijfheeft gelegd en onder grote druk staat om te betalen, betaling verbieden? Of een ziekenhuis dat weet dat het dan coronapatiënten het leven gaat kos ten? Er is over gesproken, maar dat gaat mij te ver." Justitie krijgt meer vat op criminele bitcoins forste "Mandei GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 Bij Mediamarkt kunnen weer bestellingen worden geruild en producten gerepareerd nadat hackers een gat in de beveiliging van het compu tersysteem hadden gevon den. Bestellingen afhalen is nog niet mogelijk in de 49 winkels in Nederland. Vol gens de elektronicagigant zijn er bij de aanval geen klantge gevens gestolen. ,,De klantdata zijn volledig veilig en klanten hoeven zich dus geen zorgen te maken'', zegt een woordvoerder. De elektronicaketen werd maandagochtend getroffen door een aanval van hackers. Alle vestigingen in Europa kregen met de digitale in braak te maken. Hoewel de winkels openble ven was het retourneren van spullen en het afhalen van spullen in de winkels niet mogelijk. MediaMarkt werd deze week gehackt. foto getty images Opsporingsdiensten zijn bezig aan een inhaalslag bij het ach terhalen van criminele crypto- munten. Het Openbaar Ministe rie meldde deze week dat er voor 25 miljoen euro criminele cryptomunten in beslag waren genomen. Vorig jaar was dat nog maar 8 miljoen. ,,Het lukt met speciale software steeds beter om crypto's te volgen. Die wor- den gemarkeerd zoals vroeger de bankbiljetten en op het mo ment dat de crimineel bij een exchange de crypto's omzet in echt geld loopt hij tegen de lamp'', zegt cryptomuntexpert Stefan Taubert. ,,Het lukt crimi nelen nog wel, maar ze moeten al snel uitwijken naar landen als Rusland waar minder toezicht is om de bitcoins te verzilveren." Kijk voor de actievoorwaarden op DonaldDuck.nu/actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17