Trump moet archief over bestorming Capitool openen Handelaar loopt zes embryo's paarden mis 15 PARTIJ HOUDT VANAF VANDAAG EEN DIGITAAL PARTIJCONGRES Kritische D66-leden willen dat partijleider Sigrid Kaag meer werk maakt van haar belofte over nieuw leiderschap. De partijtop wil dat óók, maar wijst concrete voorstellen van de leden af. Wat bedoelde D66-leider Sigrid Kaag met 'nieuw leider schap', de ge vleugelde woorden waarmee zij dit voorj aar verkiezingscampagne voerde? Die vraag stellen meer dere partijleden in aanloop naar het digitale D66-congres dat van daag van start gaat en drie dagen duurt. ,,Ik zou niet weten wat de in vulling van dat nieuwe leider schap is'', zegt D66'er Casper Jon geling. Het Rotterdamse partijlid dient bij het congres vier moties in voor een nieuwe bestuurscul tuur. Zo wil Jongeling dat er een einde komt aan innige contacten tussen Kamerleden en ministers, maar ook tussen gemeenteraads leden en wethouders. ,,We heb ben in Nederland alle tegenmacht weggehaald, doordat we alles in coalities doen'', zegt hij. „Kamer leden kijken niet kritisch genoeg naar nieuwe wetgeving. Zo kon ook de toeslagenaffaire ontstaan.'' De D66-partijtop wil 'aan de slag gaan met verdere invulling van het concept nieuw leider schap', maar is tegen de voorstel len van Jongeling. ,,Het gaat ons te ver om een verbod te zetten op alle vormen van overleg'', reageert het landelijk bestuur op de mo ties. ,,We moeten de realiteit in het oog houden, bovendien is het niet wenselijk om elkaar te ver rassen als coalitie en fractie.'' Toch willen de onderhande lende partijen bij de formatie, in clusief D66, een einde maken aan het wekelijkse coalitieoverleg op maandag. Op die dag kwamen de fractieleiders van VVD, CDA, D66 en Christenunie bijeen met de top van het kabinet om de belang rijkste beslissingen van die week te nemen. In een nieuw kabinet moeten ministers meer zélf poli tieke keuzes maken. Waarna Ka merleden die besluiten controle ren, zo is de gedachte. ,,Ik vrees dat die ondemocrati sche overleggen gewoon in de achterkamertjes gevoerd gaan worden'', zegt Jongeling. D66-lid Gerda Oskam wrijft Kaag in dat zij als lijsttrekker tijdens de cam pagne over nieuw leiderschap zei dat er een 'andere samenstelling van het kabinet moet komen, met andere keuzes en prioriteiten'. Maar inmiddels onderhandelt Kaag toch met VVD, CDA en Christenunie over een doorstart van het demissionaire kabinet. De D66-partijtop steunt een motie van Oskam om nieuw lei derschap uit te werken in een nieuw regeerakkoord, maar wil géén resolutie - een uitgebreid partijstuk - opstellen over de pre cieze betekenis van de term. ,,Het landelijk bestuur erkent de nood zaak van het verder uitwerken van het concept nieuw leider schap", reageert het bestuur. ,,Een resolutie gaat echter gepaard met Ik zou niet weten wat de invulling van dat nieuwe leiderschap is de noodzaak van extra capaciteit en is daarmee een zwaar middel.'' Ondertussen wil het D66-be- stuur ook niet reflecteren op de manier waarop partijvoorlichters het gerucht de wereld in hielpen dat informateur Johan Remkes met een slok op zijn werk deed. Kaag maakte daarvoor uitgebreid excuses, maar D66-lid Blanca de Louw wil dat de partij kritisch kijkt naar 'de rol die het team voorlichting en andere onder steuners spelen binnen de partij'. Volgens de partijtop zijn de woor den over Remkes teruggenomen en is daarmee de kous af. De Louw houdt haar motie aan tot een volgend partijcongres, laat zij weten. Waarom is onduidelijk. ,,Ik sta nog steeds achter de motie, daar wil ik het verder bij laten.'' Dinsdagavond besloot D66 dat het partijcongres van zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch niet doorgaat, vanwege de corona situatie. Er werden zo'n driedui zend leden verwacht. Het congres is nu digitaal. Dat heeft de rechtbank beslist, om dat de Libanese zakenman mogelijk niet te goeder trouw was. Yamout spande een kort geding aan tegen het Belgische Mares of Macha, dat eveneens paardenem- bryo's op de markt brengt. De on derneming zegt voor de helft eige naar van de zes embryo's te zijn. Ya- mout vindt dat de bevruchte paar- denembryo's hém toekomen. Hij kocht immers van een Estlands fok- bedrijf het recht op de eitjes van ex-topspringpaard Oak Grove's Heartfelt. Volgens de rechter is het de vraag of Yamout te goeder trouw was. Embryo's in dit segment doen op de markt zo'n 20.000 euro per stuk. Er zijn geen bewijzen dat Yamout betaalde voor zijn deal. Bovendien, concludeert de rechtbank, heeft hij van paarden geen verstand en laat zich voor zijn hippische investerin gen adviseren door landgenoot Mu- nir uwaydahm, die aan de touwtjes trekt bij het Estlandse fokbedrijf. Hij had moeten weten dat Mares of Macha voor de helft eigenaar was van de merrie. Wat deed Donald Trump, met wie sprak hij en wat zei hij toen zijn aanhangers op 6 j anuari met geweld het Capitool binnendrongen in de hoop te voorkomen dat Joe Biden tot winnaar van de presidentsver kiezingen werd uitgeroepen? Dat wil een parlementaire onderzoeks commissie in de VS precies weten. Trump probeerde in de rechtbank uit alle macht te voorkomen dat do- cumentatie over die dag en de aan loop ernaartoe door het nationaal archief worden overgedragen aan leden van het Huis van Afgevaar digden, maar een rechter tikt hem nu op de vingers. De papieren moeten naar de Amerikaanse volksvertegenwoor digers, luidt het vonnis. Het is in het algemeen belang, oordeelt de rech ter, dat de gebeurtenissen rond 6 ja nuari onderzocht worden. Er was immers sprake, schrijft rechter Tanya Chutkan, van een 'onge kende poging om de wettelijke machtsoverdracht van de ene rege ring aan de andere te voorkomen'. Morgen zouden de papieren bij de onderzoekscommissie moeten zijn. Het gaat om zeker 770 pagina's, waaronder verslagen van alle acti viteiten van de president, telefoon logboeken, e-mails, bezoekerslijs- ten en memo's, een concept van Trumps speech en handgeschreven briefjes over die dag. Een van de grote vragen die de commissie wil beantwoorden: welke rol heeft Trump zelf ge speeld? Veel aanwezigen rond het Capitool verklaarden dat ze op zijn verzoek naar Washington waren gekomen. Trump had hen laten ge loven dat de verkiezingswinst hem ontnomen werd. Hij sprak kort voor de bestorming en greep niet in toen zijn aanhangers het gebouw waar Congresleden vergaderden met geweld binnendrongen. De regering-Biden wil alle docu mentatie overhandigen aan de commissie. Maar Trumps advoca ten hebben aangekondigd in beroep te gaan en mogelijk door te proce deren tot aan het hooggerechtshof. Trump wil voorkomen dat zijn doopceel gelicht wordt met een be roep op het zogeheten executive pri vilege, het recht van een president om vertrouwelijk met adviseurs te spreken. Het gaat erom, stelde zijn advocaat Jesse Binnall, dat 'presi denten 'volledig en eerlijk' advies krijgen, zonder te hoeven vrezen dat hun communicatie later open baar wordt. GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 D66 worstelt met belofte van Kaag over nieuw leiderschap Peter Winterman Den Haag D66-top wil 'aan de slag' met Kaags 'nieuwe leiderschap'. foto anp - Casper Jongeling, D66-lid Adel Yamout, kersvers hande laar in paardenembryo's en eige naar van Dutch Equine Repro duction bv in Den Haag, kan geen aanspraak maken op zes ingevroren embryo's die opge slagen liggen bij de Universiteit Utrecht. Iris Schouten-van den Boom Utrecht/Den Haag Een paardenembryo van 65 dagen oud. foto tim flach WASHINGTON De archieven van de regering- Trump moeten open: van de rechter mag de parlementaire commissie die de bestorming van het Capitool in Washington onderzoekt stapels papieren in zien. - Karlijn van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15