Leger mogelijk ingezet bij beveiliging Marengo Katholieke oorlogsheld Titus Brandsma is nog één stap verwijderd van heiligverklaring 13 'We hebben al een uitgever voor ons boek' M k zie mezelf in alle I vroegte al op zo'n per I ron staan, op de fluit I blazen en met een I grote glimlach de cou pés binnenstappen. 'Goedemor gen!' Deze maand gaat het ge beuren, eindelijk. Dan start mijn opleiding tot hoofdconducteur en mag ik voor het eerst met een ervaren collega mee. Kriskras door het land, vervoersbewijzen controleren, een oude vrouw het trapje op helpen, een buiten landse toerist de weg wijzen: ik sta te popelen. Mijn vrienden staan nogal van mijn carrièreswitch te kijken, want ik had het altijd naar mijn zin bij mijn vorige werkgever, het UWV in Utrecht. Ik was daar uitkeringsdeskundige bij faillis sementen, hielp werknemers met de uitbetaling van achter stallig loon, vakantiegeld, reis kosten. Mooi, zinvol werk in een fijne sfeer. Je kent het wel: met collega's een kaartje leggen in de pauze, na het werk een hapje eten, in ons geval bij Mykonos in Utrecht, elkaar maandag pesten met een verloren voetbalwed strijd, ik was als Feyenoorder vaak de sjaak. Niks aan de hand, tot we bij het begin van corona thuis kwa men te zitten. Wat een sleur. Elke dag in mijn eentje in dat werkkamertje van twee bij drie. Aan één stuk door videovergade ringen. Eindeloos scrollen door digitale dossiers. En dat alles zonder veel reuring of deadlines, want er waren door de corona subsidies voor bedrijven nauwe lijks faillissementen. De rust die anderen vast hadden gewaar deerd, vloog mij aan. Ik werd fut- Heeft het pandemietijdperk, dat nu alweer maanden duurt, Vandaag: Thuiswerken was niks ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie 'De kleine voor Marco Timmermans uit coronarevolutie' brengen we verhalen van mensen die Amersfoort (46) dus opeens hun leven op de schop namen. wist-ie 't. Hij wordt conducteur. Wietske Wijnholds (Spijkenisse): loos, bijna apathisch. Als mijn vrienden me belden voor een kleine wandeling, zei ik: 'Laat maar.' Toen ik de bedrijfsarts na anderhalve maand vertelde dat ik tureluurs werd van die vier muren en twee beeldschermen - echt hélemaal gek - mocht ik gelukkig naar kantoor, maar daar was van alles veranderd. Voor goed veranderd. Collega's kwa men vaak niet meer, thuiswer ken werd normaal. Bedrijfs bezoeken werden afgelast, veel ging per videocall. Het papier ver dween beetje bij beetje van de werkvloer, cliënten moesten for mulieren online invullen. Dat alles paste niet bij me. Misschien vreemd om te zeggen maar ik ben, denk ik, een nogal 'analoog' mens. Ik wil op pad. Ik naar Almere en Utrecht, maar ook naar Moskou en Athene.' 'Lekker makkelijk, beetje kaartjes knippen', ja, die reactie krijg ik wel, maar ik heb behoor lijk wat tests moeten doen en zeg je: het is verre van simpel. Je moet met irritatie, frustratie en agressie om leren gaan en dat leer je door niet te snel te oorde len, niet te snel een conclusie te trekken. Is die zwartrijder echt een zwartrijder of iemand die best wilde betalen, maar door een ongeluk te laat op het station was? Zit die vrouw in de eerste klas verkeerd of is ze misschien de tweede klas uit gevlucht, omdat ze lastig werd gevallen? Heeft die 'dronken' man moge lijk een beroerte? Een ding weet ik zeker: er zal in de trein een wereld voor me opengaan.'' wil collega's om me heen. Ik houd van een vol bureau, alle maal papieren om me heen. Ja, ik herinner me zo'n monsterklus als het faillissement van waren huis V&D in 2015, toen we op kantoor omringd werden met stapels en stapels loonstroken, als een schitterende uitdaging. Flexibel Ik beëindigde 1 oktober 2021 mijn dienstverband, wat hield me tegen? Ik ben flexibel, heb geen vrouw of kinderen, en bleek nog prima bij de spoorwe gen aan de slag te kunnen; iets wat me altijd al mooi leek. Mijn vader werkte er als ingenieur, ik zat altijd graag in de trein, ge noot van het vrolijke personeel. Zo'n conducteur die op Schiphol zegt: 'U kunt hier overstappen De politie heeft het zo druk dat het kabinet is gevraagd het leger in te zetten om het liqui datieproces Marengo te helpen beveiligen. Dat bevestigen de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en verschil lende bronnen. Het zwaar bevei ligde Marengo-proces rond Ridouan Taghi en zestien mede verdachten is een van de grootste strafprocessen ooit in Nederland. Rondom de Bunker in Amster dam Osdorp zijn tal van maatre gelen getroffen, die grotendeels door de politie worden uitge voerd. Daardoor is er onvoldoende capaciteit voor het reguliere poli tiewerk en er zijn o0k nog andere processen die beveiliging vragen. De NCTV kijkt daarom of de landmacht kan helpen. Volgens de NCTV wordt 'breed gesproken met partners' over de beveiliging van het Marengo-proces. Militai ren van de Koninklijke Mare chaussee spelen nu al een belang rijke rol bij de bewaking. De gesprekken bevinden zich volgens de NCTV nog in een ver kennende fase. De heiligverklaring van karmeliet en oorlogs slachtoffer Titus Brandsma komt dichter bij. De bisschoppen en kardinalen van de Vati caanse Congregatie voor de Heiligverklaringen leggen een voorstel daar toe voor aan paus Fran- ciscus. Als de paus het met de congregatie eens is, kondigt hij de heilig verklaring aan. De Nederlandse Provincie Karmelieten is dankbaar voor het resultaat tot nu toe, schrijft de orde op de website. De Friese Titus Brandsma (1881-1942) werd in 1905 priester. In 1923 werd hij benoemd tot hoogleraar wijsbegeerte en mystiek aan de toen gloed nieuwe Katho lieke Universi teit Nijmegen, tegenwoordig Rad boud Universiteit. Later werd hij daar rector mag nificus. Brandsma verzette zich vanaf de jaren 30 open lijk tegen het opkomend nazisme. In 1942 werd hij gearresteerd door de Duitse bezetters, die hem als 'gevaarlijk persoon' afvoer den naar con centratiekamp Dachau. Daar was hij een grote steun voor kampgenoten, totdat hij bezweek aan ontberingen en mishan deling. Brandsma geldt als een oorlogsheld en kreeg in 1982 postuum het Verzetsherdenkings- kruis. In 1985 werd hij zalig verklaard. In 45 Neder landse plaatsen en tal van buitenlandse gemeenten zijn kapellen, kerken, scholen en stra ten naar de priester ver noemd. In Nijmegen staat de Titus Brandsma Gedachteniskerk en de Radboud Universiteit heeft een naar hem ver noemd instituut. GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021 'Thuis vloog de rust mij aan' Eefje Oomen Marco Timmermans stapt over van het UWV naar de NS. foto pim ras Amersfoort ,,Mijn man Wolter en ik heb ben een klus opgepakt waar we in een normaal jaar nooit tijd voor zouden hebben ge maakt: de vertaling van een 19de-eeuws reisjournaal van een Oud-Beijerlandse leraar, dat mijn man in 1995 tussen allemaal andere spullen bij een bazaar van een kerk vond. We hebben het verhaal over die tocht naar Neder- lands-Indië naar begrijpelij ker taal overgezet, er extra informatie bijgezocht, er een hele bijlage bij geschreven. Dat alles is het boek Een reis van Rotterdam naar Batavia. Reisjournaal uit 1834 van Hendrik Krijger geworden. Een boek waar we zelfs al een uitgever voor hebben gevonden.'' Wietske en Wolter Wijnholds. privéfoto AMSTERDAM - Yelle Tieleman NIJMEGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13