Militair machteloos tegen aanval met speelgoeddrones Brech: 'Domheid' dat ik vondst Nicky niet meteen meldde mttSÊÊÊiÈÉ c Gedetailleerd verhoor in hoger beroep 11 Jos Brech (rechts) met achter hem zijn advocaat Gerald Roethof. tekening hollandse hoogte anp Eindelijk sprak Jos Brech dan over Nicky Verstappen. In het gerechtshof in Den Bosch gaf hij gisteren wel antwoord op vragen, maar hij bleef bij zijn onschuld. En hij huilde: „Nicky was dood, ik kon niks meer doen.'' Victor Schildkamp Carla van der Wal Den Bosch Gisteren begon de inhoudelijke behandeling van het hoger beroep over het misbruik en de dood van Nicky (11) in 1998. Tijdens eerdere zittingen zei Brech bijna niks. Nu sprak hij, zachtjes en vaak na lange stiltes. Hij was gaan fietsen, was op de Brunssummerheide beland, ging plassen en 'toen werd zijn aandacht ergens door getrokken'. Hij ging op onderzoek uit, er lag iets roods, dichterbij zag hij dat er een kind lag. ,,Ik heb hem omge draaid en op vitale delen gecontro leerd. Ik heb hem bij de heupen gepakt." Liggend op de vloer van de rechtszaal deed Brech voor hoe hij Nicky heeft omgedraaid. Van de buik op de rug. Daarna vertelde Brech dat hij Nicky's hartslag con troleerde. En barstte hij in huilen uit. Hij zegt dat hij geen melding durfde te maken van zijn vondst vanwege zijn zedenverleden. ,,Domheid'', noemt hij dat nu. ,,Toen had ik al naar de politie moeten gaan." Brech bleef verder dichtbij zijn eerder opgenomen videoverklaring, waarin hij zegt dat hij Nicky slechts heeft gevon den. Op de vraag of hij Nicky's pyjamabroek naar beneden heeft gedaan, zei hij 'nee'. Pijnlijk stil werd het toen advo caat-generaal Gerard Sta vroeg waarom Brech gisteren vertelde dat hij Nicky omdraaide door hem bij de heup te pakken. ,,In uw videoboodschap zegt u daar niks over, waar komt nu die herinne ring vandaan?" Brech zei: ,,Hoe anders moet ik dan zijn hartslag controleren." Sta weer: ,,Ik weet het niet, u was daar, ik niet." Brech vervolgens: ,,Ik ga ervan uit dat ik Ik heb Nicky omgedraaid en op vitale delen gecontroleerd - Jos Brech hem heb gedraaid door hem te pakken bij de heup." 's Middags kwamen Brechs dna-sporen in de onderbroek van Nicky ter sprake. Volgens Brech wordt daarmee te makkelijk geconcludeerd dat hij Nicky heeft misbruikt en gedood. ,,Is dat een gekke gedachte dan?" vroeg Sta. ,,Het klopt niet", zei Brech. Hoe het dna daar dan komt, weet hij niet. Nicky had de onderbroek achterstevoren en binnenstebui- ten aan toen hij werd gevonden. Toen Brech werd geconfronteerd met het 3D-model van de onder broek, vól met zijn dna-sporen, zei hij: ,,Ik heb geen verklaring." Sta ondervroeg Brech tot in detail. Zo bracht hij een pleegkind van Brechs zus ter sprake, tegen wie Brech ooit gezegd zou hebben dat hij één keer verliefd is geweest, 'op Nicky'. Maar volgens Brechs advocaat Gerald Roethof heeft het pleegkind zelf gezegd dat het ver haal van de 'verliefde Brech' niet klopt en wil ze dat eventueel zelfs als getuige komen vertellen. Hardnekkig Voor de inhoudelijke behandeling van het hoger beroep zijn vijf dagen uitgetrokken. De strafeis komt pas volgende week. Brech werd een jaar geleden veroordeeld tot 12,5 jaar cel voor het misbruiken met dodelijke afloop van Nicky Verstappen. Tijdens eerdere pro-formazit- tingen hield Brech de kunst van het zwijgen hardnekkig vol. Slechts de plotselinge getuige nis van een andere gedetineerde, Bekir E. (veroordeeld voor de moord op Humeyra), dwong hem tot een reactie. Volgens Bekir heeft Brech in de gevangenis - waar ze samen verbleven - tegen hem gezegd dat hij Nicky inderdaad heeft gedood, per ongeluk, maar toch. Brech doet dat af als verzin sels. ,,Hij is zeker niet iemand bij wie je je hart lucht." De zaak gaat volgende week maandag verder. Militairen blijken onvoldoende in staat om aanvallen met kleine speelgoeddrones af te kunnen slaan. Tijdens een grote Navo- oefening in het Limburgse Vre- depeel proberen ze er snel een antwoord op te vinden, want de dreiging neemt toe. Raymond Boere Vredepeel Een drone geladen met explosieven die een huis binnen vliegt en daar iemand probeert te vermoorden. Het klinkt als een scenario voor een spannende Hollywoodfilm, maar werd afgelopen weekend werke lijkheid in Irak. Met de aanval moest de 54-jarige premier Mustafa Al Kadhimi worden uitgeschakeld. De poging mislukte. Alleen enkele beveiligers raakten gewond. Ook Nederlandse militairen kre gen dit voorjaar op het vliegveld in het Iraakse Erbil te maken met een droneaanval. Het projectiel vol explosieven ontplofte op een han gar van het vliegveld waar de Nederlanders hun basis hebben. Aanslagen op westerse doelen in dit land komen vaker voor, maar tot nu toe gebeurde dat meestal met raket ten. De voorbeelden laten volgens plaatsvervangend hoofd Willem Koedam van het counterdroneteam bij het Nederlandse leger zien dat de dreiging van drones groter wordt. ,,We zien een stijgend aantal incidenten, maar ook de apparaten zelf worden sneller en goedkoper. Mensen die kwaad willen, sleute len er wat aan en maken er zo een voudig een wapen van. Sommige vliegen al volledig autonoom. Daar moeten we iets op vinden om onze mensen beter te beschermen." Dreiging Een goed antwoord hebben Navo- legers nu nog niet op deze dreiging, bleek gisteren tijdens een oefening op de legerbasis in het Limburgse Vredepeel. Er bestaan al wel tiental len systemen die militairen kun nen beschermen tegen droneaan- vallen, maar elke fabrikant en elk land gebruikt nu eigen oplossingen. Tijdens internationale missies van bijvoorbeeld de Navo is dat niet effectief, omdat de apparaten niet met elkaar en de systemen van de Navo kunnen 'praten'. Daarom hoopt de Navo deze dagen op de basis in het Limburgse Vre- depeel met nieuwe oplossingen te komen. Er worden zeventig syste men uit twintig landen uitgepro beerd. Zo demonstreert een mili tair hoe hij met het apparaat - dat doet denken aan een raketwerper - de radioverbinding van een sim pele speelgoeddrone kan verstoren. De aanvaller verliest hierdoor de controle over het apparaat en dank zij de ingebouwde beveiliging vliegt de drone zelf terug naar het punt waar het is opgestegen. Even later zoeft een drone zo groot als een flinke roofvogel door de lucht om volledig automatisch een kleiner exemplaar te achtervol gen. Als de drone zijn kleinere evenknie tot enkele meters is gena derd, klapt er een netje uit en is de 'vijand' gevangen. Een enkele drone uit de lucht plukken is zo nog kinderspel, maar wat als een vijand honderden van dit soort drones op militairen C Elk land heeft eigen afweer tegen drones: bij Navo-missies is dat niet effectief afstuurt? Tijdens een demonstratie hangen er lichtjes aan de 150 drones die in een zwerm over het veld zwe ven, maar vervang dat door explo sieven en er is geen militair die dan nog lachend in zijn schuttersputje blijft zitten. ,,Dat is de uitdaging waar we voor staan en waar we wel serieus rekening mee moeten hou den", zegt Koedam. Inmiddels zijn dit soort formaties al ingezet bij aanvallen op Russische militaire bases in Syrië en op olie-installaties in Saoedi-Arabië. De drones zijn overigens niet alleen een bedreiging voor het le ger. De krijgsmacht probeert er ook zijn voordeel ermee te doen. Niet door de projectielen aanvallend in te zetten en bommen af te gooien - dat ligt politiek uiterst gevoelig - maar wel om inlichtingen te verza melen of verkenningen te verge makkelijken. Ook daarbij wordt er gekeken naar zwermen drones die bijvoorbeeld in een cirkel rond een eenheid kunnen worden opgelaten om de omgeving in de gaten te hou den. Een militair met een 'jammer' (stoorzender) gisteren tijdens een oefening tegen drones in Limburg. foto anp GO DONDERDAG 11 NOVEMBER 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11