Aantal vaccinaties stijgt langzaam Me Lepk Het aanscherpen van de coronare- gels en de verruimde invoering van het coronatoegangsbewijs leidde vorige week tot een stijging in het aantal gezette vaccinaties bij de GGD. Werden er daarvoor gemid deld 10.000 prikken per dag gezet, vorige week waren dat er 17.880 per dag. Deze week zijn er vooralsnog 59.000 vaccinatieafspraken ge maakt. Daar komen dan nog de mensen bij die zich zonder afspraak melden bij een GGD-vaccinatie- plek. 'Er is ongeveer net zo veel 'vrije inloop' als dat er afspraken worden gemaakt', meldt de GGD. Van alle prikken die vorige week werden gezet, ging het in 70.000 gevallen om een eerste vaccinatie, aldus de GGD. In de andere geval len ging het om een tweede ofzelfs derde prik. In de afspraken die voor deze week zijn gemaakt is het per centage eerste prikken vooralsnog lager. Uit cijfers van het RIVM blijkt dat 12,5 procent van de Nederlanders boven de 18 jaar momenteel hele maal niet gevaccineerd is; zij heb ben nog geen eerste prik gehad. Dat komt neer op 1,8 miljoen mensen. Wie 12 jaar als ondergrens neemt, komt hoger uit: dan hebben 2,2 mil joen Nederlanders geen enkele coronaprik gehaald. In Rotterdam is de vaccinatie graad de afgelopen weken met ze ker 10 procent gestegen, melden huisartsen uit de stad. De artsen zijn naar wijken gegaan waar rela tief weinig mensen zijn gevacci neerd om de inwoners ervan te overtuigen toch een prik te halen. In alle grote steden en de Biblebelt is de vaccinatiegraad lager dan in de rest van Nederland. Het aantal coronabesmettingen stijgt de afgelopen dagen weer sterk. Daardoor was er gisteren sprake van een grote toeloop bij de teststraten van de GGD. Maandag werden er ruim 100.000 testafspra ken gemaakt en meer dan 77.000 tests afgenomen, aldus de organisa tie. Aan het einde van de dinsdag ochtend stond het aantal afspraken al op 75.000. Het lijkt volgens GGD op de pieken van december vorig jaar en februari en maart van dit jaar. Ondertussen ziet ook de Stich ting Open Nederland, dat Testen voor Toegang organiseert, een stij ging in het aantal testafspraken dat wordt gemaakt: vorige week wer den er 543.000 afspraken gemaakt tegenover 477.000 in de week daar voor. CARNAVAL KABINET WIL KASTANJES NIET UIT HET VUUR HALEN VOOR LOKALE BESTUURDERS Moet het kabinet ingrijpen of kunnen de burgemeesters het alleen af? De opening van het carnavals seizoen, de elfde van de elfde, drukt op een open zenuw in de corona- bestrijding. Wie o wie neemt het voortouw als er impopulaire maat regelen moeten worden genomen? Zijn dat de burgemeesters met lokale restricties? Of kijken zij terecht naar het kabinet voor landelijk ingrijpen? De vraag rees eerder al rond de avondklok, de sluiting van horeca, drukte in winkelstraten, het beper ken van thuisbezoek, de mondkapjes en nu - met carnaval voor de deur - laait de discussie weer op. Want juist nu het aantal besmet tingen en ziekenhuisopnames groeit - in Limburg is al een nijpend bed dentekort - staat het carnavalssei zoen op het punt van beginnen. Het kabinet wil er geen landelijk verbod op loslaten, het is 'echt een lokale be slissing' of het kan doorgaan, oor deelt minister Ferd Grapperhaus (Justitie, CDA). Zo kan het gebeuren dat de zieken huizen van onder meer Maastricht en Sittard reppen van een infarct en 'lokaal code zwart', terwijl er morgen op veel plaatsen feestgevierd wordt. In Noord- en Midden-Limburg is de feestelijke aftrap van het carnavals seizoen juist afgeblazen. Wie maakt daar nog chocola van? Truc En burgemeesters beklagen zich on dertussen. Volgens burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch kan hij wettelijk gezien kroegen niet sluiten, of carnavalsverenigingen dwars bomen, zei hij. Niet waar, stelt hoogleraar Recht en Samenleving Jan Brouwer. Burge meesters die claimen geen wettelijke middelen in handen te hebben, moe- ten echt even bij hun juristen langs, zegt Brouwer. ,,Als deze pandemie één ding bewezen heeft, is dat er op basis van noodverordeningen veel mogelijk is. Ook het sluiten van een kroeg, ook het afgelasten van carna val. Het staat er niet met zo veel woorden, maar als een ramp dreigt, kun je als burgemeester ver gaan.'' Begrijp hem goed, juist Brouwer was kritisch dat er met noodverorde ningen in de hand maandenlang tal van coronamaatregelen werden op gelegd, vorig jaar. ,,Maar nu gaat het om een paar dagen, dat lijkt me over komelijk.'' Het is meer dat de burgemeesters het ingrijpen op carnaval liever aan zich voorbij laten gaan. Het is makke lijker klagen over Den Haag dan Prins Carnaval op de kast jagen. ,,Maar je verschuilen achter een gebrek aan in strumentarium, nee, dat gaat echt niet op'', zegt Brouwer. Dreigt een ramp, dan kun je als burgemeester ver gaan De regie vanuit 'Den Haag' is mo menteel dat buitenevenementen niet verboden zijn. Binnenevenementen ook niet, al geldt dan de corona pas-plicht. In Noord- en Mid den-Limburg wordt de 'elfde van de elfde' afgelast, maar elders in Brabant en Limburg gaat het, met beperkin gen als de QR-code', dus wel door. In de praktijk wordt dan een flink deel van de stad tot evenemententerrein verklaard, compleet met coronatoe gangsbewijzen. Een oplossing die minister Grapperhaus met instem ming aanhoorde. Dat burgemeesters toch naar het kabinet wezen, tja, die truc kennen ze wel, zo klinkt het in kabinets kringen. De burgemeesters hameren al sinds de coronacrisis op hun auto nome gezag. Zij hebben het lokaal voor het zeggen, niet het kabinet. Maar als het op het afgelasten van feestjes als carnaval aankomt, kijkt men liever naar het Haagse. Vrijdag hing Grapperhaus met een heel rijtje burgemeesters aan de lijn. Zijn bood schap: het is aan u. Niet iedereen was daar blij mee, bevestigt een inge wijde. Bestuurlijke knoop ,,Zo ging het met mondkapjes en horecasluitingen. Burgemeesters die voorzichtig willen zijn, zien anderen die dat niet zijn. Zij gelasten af, de ander laat het doorgaan'', aldus een Haagse bron. ,,Dan willen de behou dender burgemeesters dat de minis ter de knoop voor iedereen doorhakt. Maar dit is écht een lokale aangele genheid.'' Dat organisatoren van evenemen ten en burgemeesters nu uit voor zorg aan de voorzichtige kant van de regels gaan zitten, is ook alleen maar goed, zegt een andere Haagse bron. ,,Mensen kiezen zelf de veilige mar ges, de Toppers hebben zelf hun con cert afgelast, bij andere evenementen wordt weer gekozen voor anderhalve meter afstand. Nu de besmettingen oplopen en de ziekenhuizen in de knel komen, groeit ook weer het automatische besef.'' Wat ook meespeelt is dat de 'regio nale aanpak' waar het kabinet én burgemeesters naar streefden, vorig jaar faliekant mislukte. Soms wilde het kabinet anders dan het burge- meestersberaad van de Veiligheids regio's, even zo vaak waren de bur gervaders gewoon niet op één lijn te krijgen. Die bestuurlijke knoop blijkt ook nu nog niet te ontwarren. GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 Vorige week zijn ruim 125.000 corona-vaccinaties gezet. Ook deze week staan er enkele tien duizenden prikafspraken inge pland. Cyril Rosman Bilthoven im Van alle Nederlanders boven de 18 jaar is 12,5 procent momenteel helemaal niet gevaccineerd. Dat zijn 1,8 miljoen mensen. Niels Klaassen Tobias den Hartog Den Haag Niet overal kan morgen, de 'elfde van de elfde', flink worden feestgevierd. foto anp Wie sluit de kroeg, het kabinet of de burgemeester? - Jan Brouwer, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7