1 u WM 41- Sifrmm J t Tijd genoeg, zo is 't taai door vluchtelingenstroom vanuit Belarus z.<- 4: -Vv -5 5 4 v - •f zijn. Andere bronnen reppen van honderden mensen. Het Poolse parlement heeft intussen ingestemd met 'push- backs': het al dan niet met harde hand terugsturen van vluchtelin gen naar Belarus. Dit is tegen Eu ropese regels (want iedereen heeft het recht asiel aan te vragen in de EU), maar daar trekt War schau zich niks van aan. Ook Litouwen stuurt vluchtelingen meteen terug en heeft de nood toestand afgekondigd. Het heeft deze week 1200 soldaten dichter bij de grens gestationeerd. Let land noemt de situatie 'alarme rend'. Belarussische media be schuldigen Polen tegelijkertijd van 'onverschilligheid' en 'on menselijkheid', omdat het 'wan hopige vluchtelingen' terug de grens over jaagt. Turkije De situatie lijkt op die in Turkije, begin vorig jaar. President Recep Tayyip Erdogan wees toen ook duizenden vluchtelingen vrien delijk de weg naar de grens met Griekenland, met de boodschap dat ze van harte welkom waren in de Europese Unie. De vluchte lingen kwamen er pas achter dat dit niet zo was, toen ze met geweld werden tegengehouden door de Griekse grenspolitie. Ook toen bivakkeerden hele gezinnen in de nachtelijke vries kou aan de grensrivier Evros of waagden de overtocht naar het Griekse eiland Lesbos. En net als toen klinkt er nu harde taal vanuit de EU. Belarus wordt beschuldigd van 'hybride oorlogvoering' (oorlog zonder wapens) en opgeroepen te stop pen met het 'riskeren van men senlevens'. Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese o;., r-..,. ft 3 5 Commissie, wil dat de lidstaten akkoord gaan met strengere sancties tegen het bewind van Loekasjenko. Ook kondigde ze aan dat er ac tie gaat volgen tegen vliegmaat schappijen die uit landen als Irak, Turkije, Libanon, Syrië en Rus land mensen naar Minsk vervoe ren, de hoofdstad van Belarus. Er zouden wekelijks meer dan 120 vluchten die kant op gaan. Duitsland heeft de EU nadruk kelijk om hulp gevraagd. De meeste vluchtelingen willen na melijk helemaal niet in Polen blijven, maar reizen 700 kilome ter door naar het westen. Volgens Berlijn zijn er in de laatste vier maanden achtduizend vluchte- Polen kan niet zijn eigen gang gaan, het moet zich houden aan Europese regels lingen zo het land binnengeko men. ,,Polen en Duitsland kun nen dit niet alleen", aldus minis ter Horst Seehofer van Binnen landse Zaken. De Poolse opposi tieleider Donald Tusk wil zelfs dat de Navo wordt ingeschakeld. Volgens het beroemde Artikel 5 moet die in actie komen als een van de lidstaten wordt bedreigd. Geen pottenkijkers Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks) was twee weken geleden in Polen en Litouwen om poolshoogte te nemen aan de grens. Dat lukte wel in Litouwen, maar in Polen kwam ze niet ver der dan Warschau: de rest van de reis werd verboden. Polen lost het graag zelf op, zo laat de rege ring telkens weten, en wil ook geen pottenkijkers. Strik noemt de situatie 'alarmerend', maar plaatst ook kanttekeningen bij de manier waarop de Polen de crisis aanpakken. ,,Er is heel weinig ruimte voor een kritische noot over de omgang met migranten. Wat Loekasjenko doet, gaat heel ver, en het is goed dat de EU de chartervluchten wil aanpakken. Maar je moet ook wat met de mensen die nu vastzitten." Polen stuurt ze het liefst linea recta terug naar Belarus, maar volgens Strik is dat onacceptabel. „Iedereen heeft recht op asiel. Er wordt graag de indruk gewekt dat alle migranten gelukszoekers zijn, maar intussen is het wel zo dat bijna de helft van de Irakezen gewoon asiel krijgt. Polen kan simpelweg niet zijn eigen gang gaan, het moet zich houden aan de Europese regels. Laat de EU dan daarbij helpen, door bijvoor beeld het opzetten van centra waar op een fatsoenlijke manier asielaanvragen behandeld kun nen worden. Polen speelt het hard, prima, maar daar hoort dan ook een strak antwoord bij: als je zo doorgaat krijg je geen cent meer van de EU." Intussen heeft een groep van twaalf EU-lidstaten (Oostenrijk, Bulgarije, Cyprus, Tsjechië, De nemarken, Griekenland, Honga rije, Estland, Letland, Litouwen, Polen en Slovenië) opgeroepen de buitengrenzen van de unie te beschermen met het 'maximale veiligheidsniveau'. Wat dat pre cies is, wordt in het midden gela ten, maar het lijkt te gaan om een muur of een hek. Hongarije heeft al zo'n hek neergezet, Polen is nu bezig met hetzelfde. LAATSTE DAG De laatste dag en de laatste column We fietsen naar school, de kleintjes en ik. Zingen iets van Kinderen voor Kinderen, dat blijft het goed doen. Daarna wor stelen we even met spreekwoorden, want alles komt langs op zo'n tochtje. Snijdt iemand je af; rijdt-ie je dan voor de sokken, van de sokken? Of de voeten? 'Het is de sokken erin heb ben', zeg ik. 'En je rijdt me voor de voeten?' probeert de oudste. Hmm. Uit haar tas steekt de topografiemap, die terug moet naar school. Bracht ons aan het ontbijt nog even op 'plaatsen in Groningen', waar we er tot onze schande verbazend weinig van wisten. Haren, Harlingen? 'Win schoten', knalde ik eruit. Maar dat komt omdat ik daar voor het eerst van mijn leven een sollicitatiegesprek voerde, 1980 schat ik. Leerling-jour nalist bij de Winschoter Cou rant wilde ik worden, het laatste linkse krantenbolwerk in Nederland. Ik werd het niet. Van het gesprek herinner ik me niks, wel van het boemeltje van Groningen naar Winschoten, door het door Ede Staal bezongen Hoogeland. Ik zie nog de boer op zijn akker, die toen-ie de trein opmerkte, naar ons zwaaide. 'Zwaaide je terug?' vroeg mijn vrouw. Ik weet het niet meer. Ik was vast ze nuwachtig voor die sollicitatie. Net als voor de afscheidsborrel gistermid dag met mijn collega's. 't Was de laat ste dag en dit is de laatste column. 't Is klaar. Maar nu nog niet. We fietsen nog en de meisjes klagen over koude han den. De jongste heeft al wel een heer lijk berenvelletje aan waar ik, omdat ze voor me op een zadeltje zit, mijn hoofd af en toe even in kan schurken. Maar voor handschoenen vond ik het nog een beetje te vroeg. Je wilt ze wel een beetje harden. Dat zeg ik natuur lijk niet, maar terwijl ik het bedenk zie ik het absurde ervan in. Alsof er al niet genoeg uitdagingen in hun leven zijn. 'Vanmiddag zoeken we de hand schoenen op', beloof ik. 'En dan koop ik in het weekeinde weer nieuwe, omdat jullie ze altijd kwijtraken.' De oudste voelt het verwijt: 'Het is ook hartstikke moeilijk om ze op te ber gen hoor. Zelfs als je ze in je mouwen steekt.' Ik weet het. Ook zo'n touwtje eraan, het helpt niets. Ze verdwijnen toch. 'Iemand zou daar eens iets voor moeten uitvinden', zeg ik. 'Jij hebt tijd zat, straks', zegt de oudste. Zo is 't. GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 I rf;!$-f; X1 Het is onrustig aan de grens tussen Polen en Belarus. F Vluchtelingen willen de EU in, maar dat gaat zomaar niet. FOTO'S EPA - Tineke Strik, GroenLinks Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5