Samenwerking, discipline en plezier dankzij schooljudo Winkelpassage Middelburg gaat in de verkoop 6 Mijlpaal Woonstichting Hulst Woonstichting Hulst verhuurt en kel in de stad Hulst en is met 1440 woningen een kleine corporatie. Wel met grote ambities. Ze wil in 2050 al haar huizen volledig CO2- neutraal hebben. Als volgend jaar 21 nieuwe woningen in de wijk Nieuw Hulst zijn opgeleverd, staat de teller op 293 gasloze huizen. Dat is twintig procent van het areaal. ,,Daar zijn wij best trots op", zegt Jurgen Pijcke, directeur-bestuurder van Woonstichting Hulst. Woonstichting Hulst heeft een plan uitgewerkt hoe te komen tot CO2-neutraal wonen in 2050. Pijcke: ,,Als we renoveren, doen we dat waar mogelijk naar gasloos. Kan dit technisch niet, dan kiezen we voor sloop en nieuwbouw." Enkel elektriciteit In de wijk Nieuw Hulst worden over twee weken 21 verouderde huurwoningen gesloopt aan de Churchillweg en de Vierambach- tenstraat. In de plaats komen net zoveel nieuwe huurwoningen terug, een mix bestemd voor jong, oud en ge zinnen. Ze worden volgend jaar ok tober opgeleverd. De huizen ver bruiken dan enkel elektriciteit in plaats van gas. Pijcke: ,,De insteek is natuurlijk dat onze huurders er fi nancieel voordeel bij hebben. Aan de hand van hun 'woongedrag' kan dat voordeel oplopen van enkele tientjes tot enkele honderden euro's per jaar." Ook in het nieuwe jaar gaat Woonstichting Hulst verder met woningverbeteringen tot gasloos. Pijcke: ,,Het is de bedoeling jaarlijks zo'n 25 tot dertig woningen gasloos te maken." ,,We moesten buigen aan het be gin en eind. En elkaar vertrouwen: heen en weer bewegen en elkaar op de grond laten vallen. En we hebben een houdgreep geleerd." Aurélie (9) uit groep 7 vat de judo les even samen. ,,Het was heel leuk en te kort!" vult een klasgenootje aan. ,,En we mochten van die leuke pakken aan!" In de beschrijving van Aurélie en haar klasgenoten zitten meteen al veel van de waarden verstopt die de kinderen sinds begin dit jaar le ren. Vertrouwen, samenwerken, respect, beheersing, weerbaarheid, discipline en plezier. Op de jasjes van de judopakken staan ze ook benoemd. De waarden zijn alles behalve nieuw voor de leerlingen: ,,De afgelopen zeven weken kre gen ze er les over in de klas", zegt intern begeleider Caroline Neel- emans. De judolessen maken deel uit van een nieuwe lesmethode die Hiro heet en die De Steiger so wieso de komende drie jaar op het programma heeft. ,,Schooljudo is onderdeel van Hiro, het vormt sa men één geheel." Hiro richt zich We vonden dat kinderen in coronatijd achterbleven op sociaal-emotioneel gebied op de sociaal-emotionele ontwik keling van basisscholieren. Iets wat nog niet standaard in het pro gramma van scholen is opgeno men, maar het concept sprak De Steiger meteen aan. ,,We doen dit omdat we vinden dat kinderen in coronatijd achterbleven op sociaal- emotioneel gebied." Ze kregen wel les vanuit huis, maar zagen elkaar niet. ,,Weet je wat ze het meest hebben gemist? Samen spelen. School is veel meer dan rekenen en taal." Tijdens de lessen van de afgelo pen weken leerden de leerlingen de zeven waarden van schooljudo, op een speelse manier. Bijvoor beeld door spelletjes waarbij ze le ren hoe ze met elkaar omgaan of elkaar durven te vertrouwen met een blinddoek op. De judolessen worden nu wekelijks gegeven en sluiten aan bij de lessen. ,,Er blijft ook aandacht voor Hiro in de klas. Nu wordt de koppeling naar het echte spelen gemaakt." Judo is de sport bij uitstek om meer te leren over sociaal zijn en je emoties, om dat het draait om respect voor je te genstander. Zachtjes vallen Na groep zeven is groep zes aan de beurt voor de eerste judoles van meester Pim. Fleur en Sasha zwie ren elkaar opzij en laten elkaar zachtjes vallen. En als je het niet meer leuk vindt of je wil stoppen? Dan geef je een klopje aan je tegen stander. Dat is nog niet aan de orde bij groep zes. Caroline: ,,Je kunt merken dat ze het heel leuk vinden." De Geerepassage is niet alleen een overdekte winkelstraat maar ook één van de belangrijkste looproutes in de binnenstad, als verbinding tussen de parkeergarage Geere, winkelcentrum Tref en de winkel straten in de binnenstad. De pas- sage is in 1988 gebouwd en op één na zijn alle winkelruimtes nu per manent verhuurd. De totale huur opbrengst van het complex wordt geraamd op een kwart miljoen euro per jaar. Vervelende reden De reden voor de verkoop is een vervelende, zegt makelaar Nienhuis van Synchro Bedrijfshuisvesting BV. ,,De eigenaar, de heer Christ Verbeek, is overleden. Hij was ook directeur van bouwbedrijf De Delta en heeft met dat bedrijf de passage destijds gebouwd. De passage was nog zijn eigendom. De erfgenamen hebben besloten die nu te verko- pen. Het gaat dus wel om een vrij willige verkoop." De erfgenamen hebben voor een veiling gekozen De vastgoedmarkt voor de win kelpassage is goed, merkt Nienhuis. ,,We hebben al een aantal bezichti gingen gehad en we verwachten ook ruime belangstelling bij de vei ling. De erfgenamen hebben wel bewust voor een veiling gekozen, zodat de verkoop transparant is voor de huurders, want die zijn na tuurlijk razend benieuwd. Het voordeel voor de verkopers is bo vendien dat kandidaat-kopers uit het hele land meedoen." De eigenaren hebben een onder grens bepaald waarvoor de Geerepassage verkocht kan worden. Als de biedingen tegenvallen, heb ben zij het recht om het complex niet te verkopen, legt Nienhuis uit. ,,Ze hebben na vandaag een paar dagen bedenktijd." De verkoop be treft alleen de winkelpassage op de begane grond. De appartementen erboven zijn van Woongoed Mid delburg. De parkeerkelder is eigen dom van de gemeente Middelburg. De Geerepassage wordt vandaag geveild. De biedingen kunnen van middag vanaf 13.00 uur worden ge daan. De passage wordt geveild in combinatie met drie winkelruimtes aan de Lange Geere (Fit Healthiek, Expo XL en Takko Fashion), en een kantoorpand aan het Stationsplein 9 in Goes. Dat kantoorpand is het gebouw naast/boven het station van Goes. Ook dat is gebouwd door De Delta en was nog in bezit van Verbeek sr. De verkoop houdt ver band met de plannen van de ge meente Goes voor de verbetering van het stationsgebied. woensdag 10 november 2021 Eén op de vijf huizen gasloos VL Sasha (l) en Fleur van basisschool de Steiger in Terneuzen krijgen hun eerste les schooljudo. FOTO KELLY THANS Voor huurders scheelt het en kele tientjes tot honderden euro's per jaar op de energiere kening. Voor corporatie Woon stichting Hulst is het een mijl paal: vanaf volgend jaar oktober is een van de vijf woningen uit haar bestand van het gas af. Sheila van Doorsselaer Hulst Leerlingen van basisschool de Steiger in Terneuzen krijgen ju doles op school. Allemaal, van groep één tot en met acht. Niet zomaar, daar zit een nieuwe lesmethode achter. ,,School is meer dan rekenen en taal." Sophie Stockman Terneuzen -Caroline Neelemans, intern begeleider basisschool de Steiger Op de plaats van 21 verouderde huurwoningen in de wijk Nieuw Hulst, verrijzen 21 moderne, gasloze huizen. Hier gezien vanaf de Vierambachtenstraat. foto vg architecten De complete winkelpassage in het centrum van Middelburg staat te koop. Wie de Geerepas- sage koopt, krijgt de huurders erbij, zegt makelaar Pieter Nien- huis. ,,De rechten van de winke liers zijn gewaarborgd." Maurits Sep Middelburg -Piet Nienhuis, makelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54