Vakantiepark nog voor Pasen open Botenkraan in Kamperland krijgt flinke opknapbeurt 6 pp^Wi - 2100 JAAR OUD WOONBOERDERIJ EN SIERADEN GEVONDEN^ pi. ff- ÉA v' -u'^: 5p fgf&h -'mw*:'-r ïii^fej SS& ..y.^ ^Mü. - B -«S Archeologen hebben naast de Postweg bij Poortvliet bijzondere opgravingen gedaan. Behalve de resten van een woonboerderij zijn sieraden gevonden van 2100 jaar oud. et wachten was nog even op de aardappel oogst maar toen die achter de rug was voelden de archeolo gen van bureau Artefact uit Zaam- slag zich als kinderen in een snoepwinkel. Opgravingen legden enkele weken geleden een prehis torische boerderij bloot én zo'n twintig (delen van) armbanden en kralen. ,,Deze vondsten kennen in West-Nederland, en misschien wel het hele land, hun gelijke niet." In Zeeland zijn maar weinig soortgelijke vondsten gedaan Alsof je een scène van 2100 jaar geleden ziet. Zo beschrijft archeo loog Karel-Jan Kerckhaert de res ten van de prehistorische boerde rij. Tientallen paaltjes, die uitste kend bewaard zijn gebleven in de veenlaag, verraden hoe het ge bouwtje gestaan moet hebben. ,,We kunnen zelfs het stal- en woongedeelte onderscheiden", zegt Kerckhaert. ,,Het is typisch voor die tijd, de tweede en eerste eeuw voor Christus, dat mens en dier in hetzelfde huis woonden. De dieren werden gebruikt als een soort centrale verwarming. Ook vonden we een haardkuil met daarin zaken die de mensen daar hebben gegeten. Het ligt op de plek waar het 2100 jaar geleden verlaten is. Dat is bizar als je erover nadenkt." In de provincie zijn maar weinig soortgelijke vondsten gedaan, zegt Kerckhaert. En als dat zo al is, zijn ze door water verstoord. ,,Op Wal cheren vonden we er één waar net een geultje doorheen liep. Maar deze in Poortvliet is compleet." Spinklosjes Alle paaltjes zijn uitgegraven om verder onderzocht te worden. Dat kan wel een paar jaar duren, ver wacht Kerckhaert. Behalve de res tanten van een boerderij was de grond ook rijk gevuld met kleinere vondsten: een weefgewicht, speel- schijfjes, spinklosjes, natuursteen, botmateriaal en vooral een hele boel aardewerkscherven. Met als topvondst twintig fragmenten van armbanden, bestaand uit blauw en purper tot bijna zwart glas, nage noeg allemaal met een gele zigzag lijn. La Tene glas, legt Kerckhaert uit. ,,Een prachtig soort glas uit de om geving van Syrië. Dat kwam als een grote klomp uit het oosten en werd hier vermaakt tot sieraden. We komen er heel weinig van te gen. In Zeeland hadden we, tot deze vondst, drie stuks!" De archeologen van Artefact de den onderzoek naast de Postweg omdat daar een nieuwe weg voor landbouwverkeer aangelegd wordt. Aan de opgravingen is tus sen 2017 en 2019 vooronderzoek voorafgegaan. Daardoor was het al duidelijk dat er vindplaatsen aan wezig moesten zijn. Het park komt aan de Gorishoekse- dijk, direct aan de Oosterschelde. Het gloednieuwe, opvallende 'vuurtorengebouw' op de dijk, met daarin brasserie De Zeester en ap partementen, wordt de uitvalsba sis: in dat pand komen ook een re ceptie en andere voorzieningen voor het park. De 21 huizen die nu gebouwd worden, liggen direct tegen cam ping Gorishoek aan. Het gaat om 'treintjesbouw', laat De Nijs zien. Op de vijf die het verst klaar zijn, zit al een dak. Bij het groepje ernaast zijn de metselaars bezig, even ver- De eigenaren kunnen zelf gebruikmaken van hun woning of deze verhuren derop staan alleen de kale muren nog maar overeind. De specialisten schuiven zo steeds een stukje door. Brabant De afkomst van de kopers is divers, constateert De Nijs. ,,Een relatief grote groep komt van het eiland zelf. En we zien ook aardig wat mensen uit het oosten van Brabant, en uit Limburg." De eigenaren kunnen straks ui teraard zelf gebruikmaken van hun woning, en ze kunnen deze verhu ren. ,,Dat kunnen ze zelf doen, of via Belvilla", verklaart De Nijs. De huizen-in-aanbouw zijn allemaal verkocht. Van de volgende fase van pakweg dertig huizen (4-, 6-, 8- en 12-persoons) is ook de helft al aan de man gebracht. Die groep wordt direct naast de huidige neergezet. Een heistelling is al volop bezig met de voorbereidingen. De machine maakt overuren, want onder elk huisje komen 14 of 17 palen. De rest van het park wordt de komende ja ren verder gebouwd, tot een totaal van 145 huizen. De snelheid is mede afhankelijk van de verkoop. KAMPERLAND De boten- kraan in Kamperland moet op geknapt, anders dreigt afkeu ring. De gemeente Noord-Be veland trekt hier een kleine 30.000 euro voor uit. De lijst met aandachtspun ten groeide ieder jaar. De draaipunten slijten steeds ver der. De hydrauliek van de giek is lek. De hijshoogte is nog nét hoog genoeg en roestvorming moet aangepakt worden. De botenkraan in de gemeente lijke jachthaven in Kamper land is echt aan een opknap beurt toe. Gebeurt dat niet, dan dreigt uiteindelijk afkeu- ring en kunnen de boten het water niet meer in of uit. ,,De vraag was dus of we gaan aanpassen of vervangen", zegt wethouder Pim Schenkelaars. ,,Maar een nieuwe plaatsen bleek niet haalbaar." Dus wordt de huidige kraan aange past. De opknapbeurt vindt de de komende wintermaanden plaats. Dan is de kraan weer klaar voor gebruik als het nieuwe watersportseizoen weer aanbreekt. De kraan in Kamperland is de enige ge meentelijke kraan. In de an dere jachthavens zijn commer ciële kranen. woensdag 10 november 2021 Bijzondere opgraving Poortvliet BE a t" jtr -~--imri'ir---*^» --~ipfr>-r""'y-"l< ;-^-.-.t^v.v~ 'Xrf&Swtól - - v;?r-^^>^>j..f^v^éi_: - \^i'- j., •^.W'J ,,C 5 r--. ,-' -~ SSs^&sL Bij de opgravingen langs de Postweg bij Poortvliet werden resten van een boerderij en sieraden gevonden. fotos juanita kiburg Een deel van een 2100 jaar oude armband van La Tene glas. Michiel Bouwman Poortvliet -Karel-Jan Kerckhaert archeoloog H Vakantiepark Wulpdal bij Scherpenisse gaat net voor Pasen open, hoopt Luc de Nijs van initiatiefnemer De Nijs-Sof- fers. De eerste 21 huizen zijn in aanbouw. Martijn de Koning Scherpenisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52