'Schade aan Muur groter, Feyenoord moet kosten dragen' Relatie tussen Polen en EU verder op scherp 4 De situatie aan de grens van Polen met Belarus verslechtert met de dag. De taal verhardt, de roep om sancties groeit. Duizenden vluchtelingen kunnen intussen geen kant op. Een week na de ophefmakende Feyenoord-graffiti op het monu mentale stuk Muur in Berlijn is het bekladde kunstwerk weer zichtbaar. Daarmee is de kou al lerminst uit de lucht. Het bekladden van muurschilde ring Der Müde Tod (De Vermoeide Dood), waarop in grote letters 'Fey enoord' werd gespoten, lijkt een week later nooit te hebben plaats gevonden. Het kunstwerk van 13,8 bij 3,6 meter ziet er weer uit als van ouds. Althans van een afstand. Wie dichterbij komt, ziet overal bescha digingen in de beschermlaag. Die lijkt last te hebben van 'vervellen'. ,,De schade aan de beschermlaag blijkt groter dan gedacht. Hoe diep die is beschadigd, moet nog worden vastgesteld'', zegt woordvoerder Hannah Berger van de Stiftung Ber liner Mauer (stichting Berlijnse Muur). Die is eigenaar van het in 1990 door 118 kunstenaars beschil derde stuk van de voormalige schei dingsmuur tussen Oost- en West- Berlijn. De East Side Gallery is met 1,3 kilometer de langste openlucht galerie ter wereld. ,,Het verwijde ren van de Feyenoord-graffiti was ingewikkelder dan op het eerste ge zicht leek en valt daarmee duurder uit dan verwacht.'' De stichting houdt rekening met een kostenpost van zo'n 10.000 euro. ,,Veel geld voor de twee opgepakte twinti gers ingeval van een veroordeling, maar een schijntje voor Feyenoord. Wij verwachten dat de voetbalclub de verantwoordelijkheid neemt voor zijn fans en de kosten draagt, maar tot nu toe hebben we niks ge hoord'', zegt de woordvoerder. De Stiftung Berliner Mauer deed aangifte wegens beschadiging. 'De East Side Gallery is een geregis treerd monument vanwege zijn historische betekenis. Het is een van de internationaal meest be kende monumenten in deze stad en verdient hetzelfde respect als de Brandenburger Tor en de Duitse Opera', schrijft directeur Axel Klausmeier op de website. De Feyenoord-graffiti werd al snel overgespoten door ultras (zeer fanatieke fans) van FC Union Ber lin, gevolgd door fans van 'vijand' en stadgenoot Hertha BSC. De East Side Gallery is al jaren het doelwit van viltstifttoeristen en graffi tispuiters. De openluchtgalerie werd in 2009 grondig gerenoveerd. Sinds 2015 wordt gediscussieerd over de plaatsing van een hek. Eind 2018 droeg Berlijn het eigendom over aan de stichting waardoor deelstaat en federale regering de kosten delen. S I Advertentie "Eczeem? Gebmik Grahams, de succesformule uit Australië!' HollandÖBarrett Het is nog niet zo eenvoudig om hel der te krijgen wat er precies gebeurt, daar aan de noord oostelijke grens van de Europese Unie. Zeker is dat Litouwen, Letland en Polen grote problemen hebben met hun buurman Belarus. Die wordt er van beschuldigd vluchtelingen uit het Midden-Oosten naar de grens te dirigeren, inmiddels vele duizenden, om zo druk te zetten op de Europese Unie. President Alexandr Loekasjenko zou dat doen, omdat hij boos is vanwege Europese kritiek op de manier waarop hij de oppositie in zijn land aanpakt. Zijn ontkenningen worden inmiddels door niemand meer echt geloofd. Ook menen waarnemers dat hij wordt inge fluisterd door de Russische presi dent Vladimir Poetin. Polen geeft de indruk dat het helemaal klaar is met de situatie aan zijn 400 kilometer lange grens. De regering maakte maan dag bekend 12.000 militairen naar het oosten te stu ren om daar de grenswachten te ondersteunen. ,,Wij zijn klaar om de Poolse grenzen te ver dedigen", al dus minister Mariusz Blaszc- zak van Buiten landse Zaken. In de regio is niet alleen de noodtoestand afgekondigd, maar ook een strook van 3 kilo meter breed langs de grens tot verboden gebied verklaard. Nie mand mag er in, inclusief de me dia, hulporganisaties en Frontex (dat namens de EU de Europese grenzen bewaakt), en niemand mag eruit. Daardoor weet nie mand precies wat er gebeurt. Er zou inmiddels een EST w tiental doden zijn ge vallen, waarschijn lijk door de kou. Er is ook ondui delijkheid over het aantal vluchtelingen in het gebied. Po len houdt het op 'enkele duizen den', met nog dui zenden die onderweg WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 GO Caspar Naber Berlijn Feyenoord-fans bekladden eerder de Berlijnse Muur. Het kunst werk Der Müde Tod is nu weer hersteld (foto onder) foto'stwitter/dpg bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème', C+ Crème', Psorias Crème', maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl *Dit is een medisch hulpmiddel Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing Crisis aan de grens van de Europese Unie Mark van Assen Rotterdam/Warschau RUS LAND LETLAND LITOUWE Minsk POLEN Warschau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4