Sieraden van 2100 jaar oud opgegraven bij Poortvliet Drie miljoen voor nieuwe popzaal Brogum 6 Belangrijkste is bouwlocatie Marcel Modde Zierikzee Coalitiegenoten LSD en SGP gaven maandag bij de aftrap van de begro tingsbehandeling de voorzet aan Zeeuwland. Volgend jaar al moet de corporatie worden geprikkeld om 25 sociale huurwoningen te bou wen. De eersten uit wat een jaar lijkse serie moet worden om het woningtekort voor starters op te Zo snijdt het mes aan twee kanten lossen; levensloopbestendig voor ouderen. Voor ieder nieuwbouw huis moet Zeeuwland een be staande gezinswoning verkopen. En dat voor maximaal 180.000 euro. Realistisch en zeker niet te ambi tieus, reageert Van der Wel op het ingediende planvoorstel. Hij kopt de voorzet dankbaar in. Sterker nog, zo geeft de directeur aan, hij heeft de tactiek afgelopen zomer samen met wethouder Daniël Joppe uitge dacht. ,,We hadden in principe al een overeenkomst om het zo te gaan doen. Dat Leefbaar - waar we natuurlijk net zo goed mee praten- dit nu heeft opgepikt en in een amendement heeft gegoten, is ook prima. Als het op deze manier di rect een plek krijgt in de begroting en we het zo versneld kunnen op pakken, zijn we gelijk weer een stapje verder." Van der Wel en Joppe hebben al een aantal concrete bouwlocaties op het oog, verspreid over Burgh- Haamstede. Het gaat in alle geval len om grond van de gemeente, zo dat niet eerst nog moet worden on derhandeld over de aankoop. Van daag worden deze locaties doorge sproken met de dorpsraad. Ook voor Bruinisse is zicht op diverse 'vlekken' waar snel sociale huur- en/of koopwoningen kunnen wor den gebouwd, aldus Joppe. ,,Maar daar zijn we iets minder ver mee." De nieuwbouw moet de door stroming stimuleren en helpt zo gelijk het bestand van Zeeuwland (goed 4000 woningen op Schou- wen-Duiveland) wat op te schud den. Van der Wel: ,,Wij hebben bij de gemeente aangegeven dat we graag meer levensloopbestendige woningen aan onze portefeuille zouden willen toevoegen. Dat houdt in dat je aan de andere kant een gezinswoning kan verkopen in de prijscategorie van een starter. Zo snijdt het mes aan twee kanten." De directeur verwacht dat 25 nieuwe huizen per jaar iets te hoog is gegrepen. ,,Maar 15 tot 20 zou moeten lukken." Zeeuwland mikt daarbij in eerste instantie op hout- skeletbouw uit Bosnië, zoals onder meer aan de Karnelmelksvaart in Zierikzee. Drie maanden maanden na begin van de bouw kregen de eerste bewoners de sleutel al. Het wachten was nog even op de aardappeloogst maar toen die ach ter de rug was voelden de archeo logen van bureau Artefact uit Zaamslag zich als kinderen in een snoepwinkel. Opgravingen legden enkele weken geleden een prehis torische boerderij bloot én zo'n twintig (delen van) armbanden en kralen. ,,Deze vondsten kennen in West-Nederland, en misschien wel het hele land, hun gelijke niet." Alsof je een scène van 2100 jaar geleden ziet. Zo beschrijft archeo loog Karel-Jan Kerckhaert de res ten van de prehistorische boerde rij. Tientallen paaltjes, die uitste kend bewaard zijn gebleven in de veenlaag, verraden hoe het ge bouwtje gestaan moet hebben. ,,We kunnen zelfs het stal- en woongedeelte onderscheiden", zegt Kerckhaert. ,,Het is typisch voor die tijd, de tweede en eerste eeuw voor Christus, dat mens en dier in hetzelfde huis woonden. De dieren werden gebruikt als een In Zeeland zijn maar weinig soortgelijke vondsten gedaan soort centrale verwarming. Ook vonden we een haardkuil met daarin zaken die de mensen daar hebben gegeten. Het ligt op de plek waar het 2100 jaar geleden verlaten is. Dat is bizar als je erover na denkt." ,,In de provincie zijn maar wei nig soortgelijke vondsten gedaan", zegt Kerckhaert. ,,En als dat zo al is, zijn ze door water verstoord. Op Walcheren vonden we er één waar net een geultje doorheen liep. Maar deze in Poortvliet is com pleet." Alle paaltjes zijn uitgegraven om verder onderzocht te worden. Dat kan wel een paar jaar duren, ver wacht Kerckhaert. Behalve de res tanten van een boerderij was de grond ook rijk gevuld met kleinere vondsten: een weefgewicht, speel- schijfjes, spinklosjes, natuursteen, botmateriaal en vooral aardewerk- scherven. Met als topvondst twin tig fragmenten van armbanden, bestaand uit blauw en purper tot bijna zwart glas, nagenoeg alle maal met een gele zigzaglijn. La Tene glas, legt Kerckhaert uit. ,,Een prachtig soort glas uit de omge ving van Syrië. Dat kwam als een grote klomp uit het oosten en werd hier vermaakt tot sieraden. We komen er heel weinig van te gen. In Zeeland hadden we, tot deze vondst, drie stuks!" De archeologen van Artefact de den onderzoek naast de Postweg omdat daar een nieuwe weg voor landbouwverkeer aangelegd wordt. Marcel Modde Zierikzee Dik 3,3 miljoen euro heeft de ge meente over voor een compleet nieuwe popzaal achter de oude stadsboerderij aan de Julianastraat in Zierikzee. ,,Dat kan heel eenvoudig prefab zijn. Vier wanden, een dak en een vloer die je ter plekke in elkaar zet en je hebt een prima geluidsdichte zaal voor 300 man", schetst Blik- man het plan. ,,Daar kunnen we voor Schouwen-Duiveland uitste kend mee uit de voeten." Klein café De meeste kosten gaan zitten in de ombouw van de huidige ruimte tot foyer met klein café en kleedka mers voor artiesten. De licht- en ge luidsinstallatie kunnen moeiteloos worden overgebracht naar de nieuwe zaal. ,,Vier jaar geleden heb ben we fors geïnvesteerd in onze ei gen apparatuur. Dat was weliswaar tweedehands, maar het is hart stikke goed spul. En dat betaalt zich ook dubbel en dwars uit." ,,Brogum is financieel kernge zond en het heeft zelf ook een be- scheiden spaarpotje voor de toe komst", aldus Blikman. De bedoe- Het is niet uit te leggen dat in deze tijden een grote investering voor het vermaak van een kleine groep wordt gedaan ling is dat de gemeente 3,3 miljoen investeert in de nieuwbouw en dat de stichting de gebouwen vervol- gens koopt. Daarvoor wordt een le ning met een lage rente afgesloten bij een bank. De gemeente staat ga rant voor het afbetalen van die hy potheek. Daarnaast wordt de ex ploitatiesubsidie verhoogd. In dat bedrag zit een bijdrage (73.000 euro) voor de beroepsmatige coör dinator, waarmee het poppodium wil gaan werken voor de program mering. Alleen de SGP vindt alles teveel van het goede, bleek maandag avond. ,,Het is niet uit te leggen dat in deze tijden een dergelijke grote investering voor het vermaak van een kleine groep wordt gedaan, ter wijl steeds meer mensen op ons ei land in de knel zitten", aldus raads lid Wim Houtekamer. Volgens co alitieleider Robbert Lievense zit er evenwel 'genoeg geld in de begro ting' om ook die inwoners te hulp te schieten, zonder dat dit ten koste moet gaan van een nieuw Brogum. Het kan de voorpret onder de vrijwilligers in ieder geval niet meer bederven, zegt Blikman. Ook al laat hij de kurken pas knallen wanneer morgen het besluit daad werkelijk is genomen. ,,Na het feestje gaan we gelijk aan de slag om de details uit te werken, een ar chitect te zoeken en dat soort din gen. Binnen twee jaar willen we toch wel beginnen met de bouw." Tijdens de werkzaamheden is het poppodium gesloten. ,,We zijn nog aan het kijken wat we in die tussen tijd kunnen doen. Misschien klein schalige concerten op locatie? Laten zien dat we er nog zijn!" woensdag 10 november 2021 Zeeuwland bouwt huis in half jaar Een 2100 jaar oude armband van La Tene glas. foto juanita kiburg ,,Het belangrijkste is een loca tie", zegt directeur Marco van der Wel van woningcorporatie Zeeuwland. „Hebben we de grond, dan kunnen we met me dewerking van de gemeente versneld de procedures starten en in pakweg zes maanden tijd een nieuw huis neerzetten." -Marco van der Wel, directeur Zeeuwland Archeologen hebben naast de Postweg bij Poortvliet bijzon dere opgravingen gedaan. Be halve de resten van een woon boerderij zijn sieraden gevon den van 2100 jaar oud. Michiel Bouwman Poortvliet -Karel-Jan Kerckhaert archeoloog Feestje! Brogum-voorzitter Swen Blikman staat te popelen om de bubbels te ontkurken. De raad moet er morgen formeel nog een klap op geven. Maar na de inleidende algemene be schouwingen lijkt niets nieuw bouw van het poppodium in Zie- rikzee meer in de weg te staan. -Wim Houtekamer, raadslid SGP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49