'De koning moet Noren oproepen tot eind walvisjacht' 3 c Cybercriminelen eisen tientallen miljoenen van MediaMarkt VS spoort twee beruchte hackers op MediaMarkt is getroffen door een digitale hartstilstand' en worstelt met hoe het op een aanval van hackers moet reageren. Cybercriminelen zouden 43 miljoen eisen. Experts zijn duidelijk: ,,Wees transparant en betaal niet." MediaMarkt schaart zich in een groeiende lijst van bedrijven die eerder bij een hack voor het di lemma stonden: betalen of grote (imago-)schade oplopen. De elek- tronicaketen doet nauwelijks me dedelingen en zegt nog altijd te on derzoeken wat er precies gaande is. Volgens een woordvoerder treft de aanval het bedrijf door heel Eu ropa. De 49 MediaMarkt-winkels in ons land blijven vooralsnog open, maar er kunnen alleen spullen uit de winkels worden afgerekend. Ook online kan gewoon besteld worden. Afhalen van bestellingen en retour brengen van producten kan niet. Hoe lang nog? Dat kan Me diaMarkt niet zeggen. De problemen zijn ontstaan door gijzelsoftware, nadat hackers een gat in de beveiliging van het com putersysteem vonden. Zodra de cri minelen binnen waren, versleutel den ze de toegang. Om weer bij de eigen gegevens en systemen te kunnen, moet er losgeld worden betaald. Uit onder zoek van RTL Nieuws zou blijken dat het om 43 miljoen euro gaat. Volgens Dave Maasland, directeur van de Nederlandse tak van cyber- securitybedrijf ESET, lijkt het erop dat MediaMarkt overweegt om dat te betalen. ,,Met Black Friday en kerst voor de deur wil zo'n bedrijf koste wat het kost weer kunnen werken. Veel bedrijven schieten in de overle- vingsstand. 'Hoe kunnen we ons bedrijf redden? Daarna voeren we het maatschappelijk debat wel.' Uit een rapport van cyber- securitybedrijf Coveware blijkt dat wereldwijd gemid deld 120.000 euro per aanval wordt betaald. Daarom wordt er vaak betaald. Dat is vaak een economische afweging. Soms heeft het bedrijf simpelweg geen keus, omdat er geen back-up van alle digitale bestanden is.'' Cocaïnehandel Uit een recent verschenen rapport van cybersecuritybedrijfCoveware blijkt dat er wereldwijd gemiddeld 120.000 euro per aanval wordt be taald door slachtoffers van gijzel- software. Deze rapportage maakt ook pijnlijk duidelijk dat crimine len met ransomware bijna net zo veel geld kunnen verdienen als met cocaïnehandel, maar dat het risico om te worden gepakt vele malen kleiner is. ,,Dat maakt gijzel- software zo lucratief. Ja, er worden weleens mensen gearresteerd, maar tot nu toe is dat een druppel op de gloeiende plaat'', zegt Maasland. Bij MediaMarkt speelt mee dat er mogelijk ook klantgegevens zijn gestolen. Maasland noemt het 'dub bele chantage', want behalve het platleggen van alle computersyste men dreigen de criminelen ook alle data te publiceren. ,,Ze zijn meedo genloos. MediaMarkt is een merk dat heel dicht bij de consumenten staat. Ze bieden veel digitale dien sten aan. Die klantdata kunnen op straat komen te liggen. De angst voor imagoschade is dus enorm. Toch blijft het advies: niet betalen! Ze zijn slachtoffer van een misdaad. Als je eerlijk bent over je aanpak, blijft het publiek aan je zijde.'' Dat MediaMarkt nu mogelijk toch onderhandelt, geeft volgens Maasland aan hoe benard de situa tie is. ,,Maar elke betaling stimu leert deze criminaliteit en met die miljoenen komen deze cybercrimi nelen alleen maar vaker terug met grotere wapens.'' „Noorwegen heeft dit jaar 575 wal vissen afgemaakt. Dat is tegen alle internationale afspraken in,'' zegt Esther Ouwehand, politiek leider van de Partij voor de Dieren. Ze re fereert aan het wereldwijde verbod op commerciële walvisjacht sinds 1986. Noorwegen en IJsland trek ken zich daar niets van aan. Het onderwerp mijden is volgens Ouwehand geen optie: er ligt een heldere opdracht van de Kamer. ,,De regering heeft de Partij voor de Dieren beloofd dat ze ook in bilate rale contacten de walvisjagende landen zullen aanspreken. Dus de koning moet dat uitdragen namens de Nederlandse regering.'' Vandaag is daarvoor dé gelegenheid: bij de lunch op Slot Akershus in Oslo ont moet de koning vandaag de Noorse premier Jonas Gahr Store. Dat de Noren hardnekkig vast houden aan de walvisjacht is teke- nend voor de positie die Noorwe gen in Europa inneemt, zegt Maar ten Loonen, universitair hoofddo cent Arctische Ecologie aan de RUG. ,,De Noren zien de wal- visjacht als nationale cultuur. je kunt stellen d at ze daarom niet tot de EU wilden behoren. Ze hebben aspecten van hun leefwijze die ze niet willen opofferen aan Europa, maar ze willen wel graag samen werken met Europa.'' Ook Tanja Bouwman, docent Noorse taal en cultuur wijst erop dat de Noren heel anders met de na tuur omgaan dan Nederlanders. Ze schetst de walvisjacht als een Noord-Noorse traditie. ,,Kritiek van Greenpeace wordt met een kor reltje zout genomen. Bij jullie is de bio-industrie veel erger dan onze walvisjacht, zeggen zij dan.'' Noorwegen trok zich niets aan van het internationale moratorium uit 1986. Volgens de Noren zijn er meer dan honderdduizend walvis sen. Een Noorse diplomaat laat we ten: ,,Dwergvinvissen zijn wereld wijd overvloedig aanwezig en in Noorwegen is de vangst van deze soort dan ook een legale, traditio nele, kleinschalige activiteit.'' Dat is niet helemaal een eigen keuze. De Noorse regering heeft mede door internationale druk de walvisjacht begrensd met quota. GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 Elektronicaketen gegijzeld Bram Verbrugge Rotterdam GUI Yaroslav Vasinskyi, een 22-ja- rige Oekraïner, en de 28-jarige Yevgeniy Polyanin, een Russi sche staatsburger, worden be schuldigd van het gebruik van de ransomware REvil om de computersystemen van honder den Amerikaanse bedrijven te vergrendelen. Vervolgens zou den ze losgeld hebben geëist om de data weer vrij te geven. Aan een van de verdachten werd naar verluidt ruim zes mil joen dollar aan losgeld betaald. Ook in Nederland worden bedrij ven zo afgeperst. ,,Cybercriminaliteit is een ern stige bedreiging voor ons land'', aldus de Amerikaanse procu reur-generaal Merrick Garland in een toelichting. ,,We zetten alle middelen in om mensen die ransomware-aanvallen op de Verenigde Staten richten te identificeren en voor het gerecht te brengen. Waar ter wereld die personen zich ook bevinden.'' De VS beschuldigt Vasinskyi er van te hebben meegewerkt aan het schrijven van de ransom- ware REvil, die zich begin juli richtte op het in Florida geves tigde softwarebedrijf Kaseya en 1500 bedrijven over de hele we reld trof. Vasinskyi werd vorige maand al in Polen gearresteerd op verzoek van de VS, die nu ook om zijn uitlevering heeft ge vraagd. De andere verdachte, Polyanin, zou nog steeds op vrije voeten zijn. Hem worden bijna 3000 ransomware-aanvallen ten laste gelegd. - Bob van Huët Koning Willem-Alexander moet vandaag een verbod op de wal- visjacht bepleiten bij de Noorse gastheren. De Nederlandse re gering heeft dat namelijk aan de Tweede Kamer beloofd, zegt Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. Jan Hoedeman Oslo Noorse walvisjagers halen een dwergvinvis binnen. foto nhpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3