Zeeuwse Boekenprijs prooi voor Wim Hofman Restanten van drugs, medicijnen en PFAS in water uit zuiveringsinstallatie Waterstofauto Voor een tientje op en neer naar Zuid-Italië De Vlissingse schrijver Wim Hofman won al vele grote prijzen. Alleen de Zeeuwse Boekenprijs ontbrak nog. Tot gisteravond, want de jury bekroonde zijn bundel We vertrekken voordat het licht is met de prijs. Daarmee staat Hofman dezer dagen volop in het zonnetje, want hij schreef ook het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek, waaruit Hofman op de foto voorleest. De Zeeuwse boekenweek begint vandaag en duurt tot en met zaterdag 20 november. De PZC Publieksprijs ging naar Rieks Veenker (foto inzet), met De mossel en de parel. Illustrator Martijn van der Linden kreeg de Prijs van de Zeeuwse Boekhandels. «zeeland5 'De vraag of dat verantwoord was, is niet beantwoord: nood brak wet', staat in een ambtelijke notitie bij het besluit van het dagelijks provin ciebestuur om de effecten van dit water op aardappelen, uien en pe ren te onderzoeken. In rioolwaterzuiveringsinstalla ties (rwzi's) worden niet alle scha- delijke stoffen uit het water ge haald. 'De afgelopen jaren zijn met name de concentraties resten van medicijnen en drugs toegenomen', aldus de provincie. Daar is ook nog eens PFAS bij gekomen. Uit onder zoek van Stowa, de denktank van de Nederlandse waterschappen, bleek onlangs dat rwzi's schadelijke PFAS, stoffen die het immuunsys teem aantasten en kanker of lever- schade kunnen veroorzaken, niet of nauwelijks uit afvalwater weten te verwijderen. Driejarige proef In samenwerking met de Wagenin- gen Universiteit, de HZ, en de Ho geschool Arnhem/Nijmegen be gint waterschap Scheldestromen nu aan een driejarige proef. Daaruit moet blijken of de stoffen die over- blijven in water uit een rwzi schade toebrengen aan de bodem, gewas sen en uiteindelijk ook de consu ment. Het driejarige onderzoek, dat zich richt op de rwzi in Ritthem, kost 840.000 euro. Ondertussen is dat water dus al gebruikt voor de irrigatie van Zeeuwse akkers, zegt de provincie. Volgens waterschapsbestuurder Gert van Kralingen is de kans op schade nihil. ,,We hebben het over heel lage concentraties van schade lijke stoffen. In de waterzuiverings installaties worden die concentra ties nog kleiner. Normaal gespro ken lozen we het gezuiverde water op de Oosterschelde of de Wester- schelde. Dan worden die concen traties nog meer verdund. In heel uitzonderlijke gevallen, bijvoor beeld bij de droogte van 2018, heb- ben we dat water in de sloten ge pompt, om te voorkomen dat het veenweidegebied zou uitdrogen. Dan wordt het dus weer verdund. Boeren mogen water niet gebrui- We hebben het over heel lage concentraties van schadelijke stoffen ken als de sloten onder het zomer- peil staan, wat toen vrijwel zeker het geval was. Dus als ze al water uit de sloten hebben gebruikt, is dat echt zeer incidenteel." Bovendien is het dan gebruikt voor irrigatie, de plantjes water geven bij de wortel, en niet voor beregening, aldus Van Kralingen. ,,Je moet het natuurlijk niet gebruiken om de slablaadjes te besproeien." Hij noemt de formulering van de provincie 'verschrikkelijk'. Gede puteerde Anita Pijpelink weet niet of in het verleden normen zijn overschreden. ,,Daarvoor moet ik verwij zen naar het waterschap. Wij subsidiëren nu een onderzoek waarbij gekeken wordt of die stof fen uit het afvalwater kunnen wor den gehaald zodat j e dat water in si tuaties van grote droogte kunt in zetten zonder gevaar voor de volks gezondheid. We willen weten of dat technisch mogelijk is en dat moet natuurlijk wel veilig zijn." I woensdag 10 november 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 m Akkers bevloeid met vies water Tijdens de droge zomers van 2018, 2019 en 2020 zijn restan ten van drugs, medicijnen en PFAS op Zeeuwse akkers te rechtgekomen. Er is toen 'op ta melijk uitgebreide schaal' afval water uit rioolwaterzuiveringen gebruikt voor het bevloeien van landbouwpercelen. Ernst Jan Rozendaal Ritthem -Gert van Kralingen, bestuurder Waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33