Met leeslint OM eist dik vijf jaar voor runnen crystal meth-lab mij|f 2 JAN VAN DAMME Column Iijn wereld bestaat even he lemaal uit papier. Boeken- papier wel te verstaan. En natuurlijk krantenpapier, maar dat is er altijd. Het boekenpapier is een extraatje dezer dagen. De geur van vers gedrukte letters, het ritse len van het omslaan van een blad zijde. En, oh luxe, soms kan er een leeslint tussen de pagina's worden gevlijd. Er zouden meer boeken van een lint moeten worden voor zien, gewoon, omdat het zo lekker voelt. Dus veel lezen en nog meer lezen. Er zijn ongetwijfeld lezers die nu denken dat dit hoekje vandaag niet voor hen bestemd is. Boeken, brrrrr. Natuurlijk, we hoeven niet allemaal boekenwurmen te zijn die een stevige hardcover lekker der vinden ruiken dan een brood zo uit de oven. Maar toch. Vandaag begint de Week van het Zeeuwse Boek met een heerlijk Geschenk van Wim Hofman. Gisteravond werd er in Vlissingen een hele se rie Zeeuwse boekenprijzen uitge reikt. Voor de Zeeuwse Boeken prijs waren er maar liefst 64 boe ken ingezonden, allemaal in het afgelopen jaar verschenen. Zeeuwse boeken van Zeeuwse schrijvers. Grof gerekend zien er in Zeeland per maand zeker vijf nieuwe boeken het licht. Kijk eens om u heen. Grote kans dat uw behulpzame buurman of de altijd zo vriendelijk groetende vrouw om de hoek een eigen ver haal heeft geschreven. Over de pu berende kinderen, een al dan niet te genezen ziekte, een hemelter gende bloederige misdaad of ge woon over de te dik geworden sia mees. Er zijn zo veel Zeeuwen die hun diepste zielenroerselen aan het papier toevertrouwen. Ze de len, om het maar eens in het he dendaags te zeggen, hun gevoe lens. Met u, met mij. DE STELLING Vandaag: Ik heb zin in het sinterklaasfeest Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters NIEUWE KRITIEK OP SINTERKLAASFEEST Toegangstest kan in De Meulvliet Auto te water is geen ongeluk Middelburg Geld voor aanleg en onderhoud poelen Vijf mannen uit Mexico en de Do minicaanse Republiek werden vol gens het OM vanuit het buitenland ingevlogen om de verslavende drug crystal meth te produceren. Dat verklaart waarom O.R.C. (31), R.G.G (57), R.G.E. (40), A.D.V. (49) en J.C.P. (54) in een loods in West dorpe waren, waar ze op 30 novem ber werden betrapt en door de po litie in de boeien werden geslagen. Als het aan het OM ligt, gaan de mannen ruim vijf jaar de gevange nis in voor hun deelname. Dat geldt ook voor M. van B. (55) uit Til burg, die elektra en een afzuigin stallatie aanlegde in de loods. Het lab in Westdorpe kwam bij justitie op de radar tijdens het grote onderzoek Ketchikan naar een groot crimineel netwerk, dat meer dere crystal meth-labs beheerde. Voor de productie werden laboran ten (oftewel koks) uit Midden- en Zuid-Amerika gehaald. Zo ging het volgens het OM ook in Westdorpe. De verdachten sliepen in een cara van op het erf. Het netwerk van cri minele organisaties, dat op die ma nier ontstond zou naast Westdorpe ook verantwoordelijk zijn voor labs in Baak (Gelderland), Vroomshoop (Overijssel) en Poppel (België). Breaking Bad In de boerenloods aan de Kerkdreef vond de politie 300 kilo crystal meth, dat heel bekend werd door de populaire misdaadserie Breaking Bad. Er lag ook een grote hoeveel heid (350 liter) dat nog in de maak was en meerdere grondstoffen en toebehoren. Bijna alle verdachten gaven dins dag in de Bredase rechtbank - via tolken - aan dat ze in de loods wa ren om onderhoudswerkzaamhe den te verrichten. R.G.G zei dat hij er was om voedsel te koken, niet om drugs te produceren. Hij maakte ook vaten schoon en sprak van lange werkdagen. O.R.C. (31) en J.C. P. (54) vertelden ook dat ze schoon maakwerk deden. Ze zouden de loods niet mogen verlaten. Hulpjes De Mexicaan A.D.V. was ter plekke om te lassen en zijn landgenoot R.G.E. verbleef in de loods om on der meer de waterleiding te repare ren, zeiden ze tegen de rechter. Van drugs zeiden ze niks te weten. De mannen omschreven zichzelf eer- Waar dat allemaal voor nodig was, daar heb ik niet bij stilgestaan der als 'hulpjes', die opdrachten uit voerden voor personen van wie ze geen namen durfden te noemen. De 55-jarige M. van B. werd pas later aangehouden. Hij legde in Westdorpe elektra en een afzuigin stallatie aan. ,,Waar dat allemaal voor nodig was, daar heb ik niet bij stilgestaan'', zei de Tilburger. Volgens het OM is het ondenk baar dat vier schoonmakers en twee loodgieters een week lang in een ruimte werken en dat ze niets we ten van een hoeveelheid crystal meth, die daar ontstond. De officier denkt dat de Mexicaan R.G.E als kok werkzaam was in Westdorpe, ook al ontbreekt daarvoor het harde bewijs. Het OM ziet de mannen niet als kopstukken, maar ook weer niet als hulpjes. Daarom eiste hij te gen alle zes dezelfde straf. De uitspraak van de rechtbank is op 9 december. Kijk eens om u heen, grote kans dat er een schrijver in uw straat woont woensdag 10 november 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een nieuwe lock- down is onver mijdelijk 3221 reacties SS%H% ER ZIT TEVEEL C02 IN ÖE NAAM ROETVEESP1ET ...SCHA CEL/JKE /MPAC T C>P M/LJOEHEH K/HDE... THOLEN Tholenaren hoeven vanaf 17 november niet meer naar Bergen op Zoom om zich te laten testen voor een coronatoegangsbe wijs. Vanaf die dag is er in De Meulvliet 'Testen voor toegang'. Het centrum is straks zes dagen in de week geopend en biedt voor veel inwoners 'een goede oplossing', zegt wethouder Corniel van Leeuwen. „Fijn dat het in de buurt is.'' Ondanks alle maatregelen is dit een stap die onze inwoners daarbij helpt." In de ge meente Tholen is 70 pro cent van de volwassenen gevaccineerd. In Zeeland ligt dat percentage alleen in Reimerswaal lager: 62 procent. RETRANCHEMENT De dode man die maan dag uit een te water ge raakte auto is gehaald langs de Kanaalweg bij Retranchement, is om het leven gekomen door een misdrijf of zelfdoding. Een verkeersongeval wordt uitgesloten. Het Openbaar Ministerie zwijgt nog over de identi teit van de dode. Wel is er onderzoek gedaan in zijn huis in Sluis. De auto werd maandag om streeks 07.30 uur gevon den in het uitwaterings kanaal Cadzand. De BMW lag vrijwel volledig onder water. Hoe lang het slachtoffer al in het water lag, is niet bekend. Om de kamsalamander, maar ook boomkikkers, rugstreeppadden en li bellen te beschermen, gaat Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) poelen in Zeeland herstellen en nieuwe aanleggen. De provincie ontbreekt nog op de poelenkaart op poelen.nu van RAVON, de kennisorganisatie voor reptielen, amfi bieën en vissen. Als de ligging van poelen in beeld is, is ook duidelijk wanneer er werk aan nodig is. De provincie steunt het project met een subsidie van bijna twee ton. r ■•Ijw. 1' '.tp- - Een zwaarbewapende agent op het perceel in Westdorpe waar het drugslab vorig jaar werd gevonden. archieffoto harmen van der werf Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren in Breda celstraf fen van 64 maanden geëist tegen zes betrokkenen bij een drugslaboratorium in West- dorpe, dat bijna een jaar gele den werd ontdekt. Eldridge Pentury Breda -Tilburger M. van B., die in de loods elektra aanlegde en een afzuiginstallatie maakte Eén zin die ik nu al bladerend te genkom, wil ik u niet onthouden. In een geprezen boek, op pagina 170. 'Ik kijk naar de golven van de zee zonder ze te tellen, ik kijk naar de zandribbels, ik wil er geen schriftuur in zien.' Met zo'n regel komen we de dag wel door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2