PLAYM^ Bonnie Clyde rekent vooral af met Bonnies familie 29 Undercoveractie loopt uit de hand In de Britse serie Deceit wordt een pijnlijk onderzoek nagespeeld. Daarin wordt een extreme tactiek gebruikt om de moordenaar van een jonge moeder te ontmaskeren. De gruwelijke moord trok in 1992 veel aandacht van de Britse media, waardoor het politiekorps van Wimbledon onder enorme druk kwam te staan. Uiteindelijk wordt een jonge agente, gespecialiseerd in undercoveroperaties, ingezet om de verdachte uit de tent te lok ken. Zij doet zich voor als een po tentiële minnares, een zoge noemde honeytrap. In vier delen wordt deze dubi euze methode tot in detail uitge plozen. Het lijkt op een klassiek voorbeeld van een tunnelvisie. De kijker zit praktisch de hele reeks in het hoofd van Lizzie (gespeeld door de voortreffelijke Niamh Al- gar), die ook steeds meer gaat twij felen over haar aanpak. Clapton puur en simpel is een genot Dan maar zo, zal Eric Clapton (76) hebben gedacht toen in februari zijn shows in the Royal Albert hall niet konden doorgaan. Met een bassist, drummer en een toetsenist sloot Clapton zich op het Engelse platteland op in een prachtig oud landhuis. Zonder publiek en zon der toeters en bellen spelen de vier een grotendeels akoestische set. Een visueel spektakel is het al lerminst en toch is het een genot om te zien en te horen. Als kijker zit je zo ongeveer tussen de muzi kanten in, wat heel intiem aan voelt. Het is simpel en puur, mede door hun alledaagse kleding, alsof ze hier geen rekening mee hadden gehouden. Muzikaal is het een ver volg op Claptons Unplugged-sessie uit 1992. De drie kundige (sessie) muzikanten spelen volledig in dienst van Slowhand, die zonder een plectrum aan te raken heerlijk zijn gang gaat. - Alexander van Eenennaam Hoe valt de verbijsterende tv-se- rie Dopesick het beste samen te vatten? Scenarist en acteur Danny Strong heeft het antwoord paraat: ,,Deze serie gaat vooral over de donkere kanten van het kapita lisme; over hebzucht die een grote Amerikaanse farmaceutische on derneming kan transformeren tot een van de grootste drugskartels ter wereld. De eigenaren konden hun verslavende producten met medewerking van de overheid aan iedereen via apotheek, zie kenhuis of huisarts verstrekken. En het was allemaal legaal. Hun macht was onvoorstelbaar groot.'' Met zijn woorden doelt Strong op de Amerikaanse gigant Purdue Pharma, die sinds de jaren 80 de cennialang met zijn pijnstiller OxyContin miljoenen nietsver moedende patiënten, vooral in Amerika, verslaafd maakte. De praktijken van dit machtige bedrijf zijn uitgebreid beschreven in het boek van Beth Macy, Dope- Dat het een goeie actieserie kon worden, was al duidelijk toen de Turkse Merve en de geadopteerde Braziliaan Marcos als 'de Neder landse Bonnie Clyde' in 2014 twee weken rovend door Neder land trokken. Maar de 4-delige vi deoserie Bonnie Clyde - nu op Videoland - wil ook laten zien hoe het zó ver kon komen met vooral 'Esra' (Merve dus, oftewel Bonnie). En tja, met zo'n tiran nieke broer, ijskoude moeder (die Esra de dood van een ander sick: Dealers, Doctors and The Drug Company That Addicted Amerika. Haar bevindingen schreeuwden om een verfilming, meent Strong. ,,Purdue Pharma heeft een plaag in het leven geroepen, die veel le vens heeft verwoest. De processen tegen de praktijken van dit bedrijf zijn nog steeds aan de gang. De ei genaren van dit steenrijke fami liebedrijf dreigen constant met aanklachten tegen iedereen die hen tot de orde roept.'' Ook Strong moest met zijn scenario voor Dopesick op zijn tel len passen. ,,Elke letter heeft de juridische afdeling van Disney te gen het licht gehouden. Ik mocht Purdue Pharma geen criminele organisatie noemen, maar wel zeggen dat de verantwoordelijken een slechte inborst hadden. Dat verschil zou een eventuele aan klacht kunnen voorkomen. Maar de realiteit is dat Purdue Pharma nooit naar de rechter zal stappen; doodeenvoudig omdat de leiding veel te veel te verbergen heeft.'' Haarfijn legt de achtdelige tv-serie uit hoe Purdue Pharma zijn pijnstiller OxyContin in de markt zet. Een van hen is de pro- vinciale arts Samuel Finnix (Mi chael Keaton), die zich laat inpal men door een jonge vertegen woordiger (Will Poulter). Die moedigt Finnix aan zijn patiënten De realiteit is dat Purdue Pharma nooit naar de rechter zal stappen. Dood eenvoudig omdat de leiding veel te veel te verbergen heeft uit een mijnwerkersgemeen schap, steeds grotere porties voor te schijven van de pijnstiller waarvan de werking van meet af aan dubieus is. Strong: ,,Dit be drijf had uitsluitend een winst oogmerk. Er werd een premiestel sel ingesteld en alle middelen wa ren geoorloofd om dit middel aan de man te brengen en de concur rentie op een zijspoor te zetten. Dat is lange tijd gelukt.'' De kracht van de televisiebe werking schuilt in het presente ren van alle betrokken partijen. Het meest schrijnend zijn de slachtoffers, zoals de jonge mijn werker Betsy (Kaitlyn Dever) die kampt met zware lichamelijke klachten, maar die ook haar voor keur voor vrouwen voor haar streng religieuze ouders probeert te verbergen. De andere kant van het spectrum wordt vertegen woordigd door een van de eigena ren van Purdue Pharma, Richard Sackler (Michael Stuhlbarg), die geschiedenis wil schrijven met zijn niet goed ontwikkelde drug, die zelfs onder junkies gretig af trek vindt. Iedereen lijdt aan iets in Dopesick. Een van de opspo ringsambtenaren belandt voor een prostaatoperatie in het zie kenhuis. Na de ingreep staat een verpleegster naast zijn bed die hem bijna dwingt om OxyContin tegen de pijn in te nemen. Hij weigert, wetend dat dit middel er ger is dan de kwaal. den in de serie worden aangepast om met Esra's familie af te reke nen. Voorbeeld: niet een camping in Enschede wordt beroofd, maar de zaak van haar agressieve broer. Bedenker en hoofdrolspeel ster Dilan Yurdakul kweekt met deze serie enige sympathie voor de uitgekotste 'Bonnie' en dan is het slim weg te blijven van dat genadeloze geweld dat de echte slachtoffers moesten ondergaan. Er blijft genoeg te steken, mep pen en schieten over. Alles bij el kaar: een broeierig misdaadver haal dat inhoud geeft aan dat boe- vencliché 'heeft een slechte jeugd gehad'. Dat kan dus echt. broertje verwijt) en sul van een van de Nederlandse Bonnie vader kan het alleen maar mis- Clyde kent, is het verrassend om gaan.Voor wie het ware verhaal te zien hoe enkele echte wanda- GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op deze site Politiedrama Deceit Te zien op NPO Plus - Ab Zagt DVD Blues The lady in the balcony - Eric Clapton Dramaserie Dopesick Te zien op Disney+ Actieserie Bonnie Clyde Te zien op Videoland m - Danny Strong - Ab Zagt - Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29