Assen doet alsnog een gooi naar komst van F1-circus Bestuurders triatlonbond stappen op na rapport Assen gaat een serieuze poging wagen om in 2023 ook op de Formule 1-kalender te komen. Een tweede grand prix in Nederland, is dat reëel? ,,De kaartjes zouden morgen uitverkocht zijn." 25 De Giro herdenkt Wouter Weylandt NBA-kampioen op het Witte Huis Eén bocht moet worden verlegd, het asfalt een beetje aangepast, en er moeten wat extra hekken komen. Meer is er niet nodig om van het TT-circuit in Assen een volwaar dige Formule 1-baan te maken, zo klinkt het althans vol vertrouwen. ,,De financiën zijn al helemaal geen probleem. We hebben nog steeds een externe financier", zegt promo tor Lee van Dam. ,,De 55.000 zit plaatsen en zestig- of zeventigdui zend staanplaatsen kunnen we ook eenvoudig realiseren." In 2019 verloor Assen de strijd om de Grote Prijs van Nederland bin nen te halen van Zandvoort. De ambitie ging voor even in de koel kast, maar juist het succes van die race afgelopen september wakkert het vuurtje in Drenthe weer aan. Als de aanpassingen aan het circuit zijn gedaan, gaat er een officieel verzoek richting Formula One Management om in 2023 ook een grand prix te mogen organiseren. Amerika heeft er zestig jaar over gedaan om een tweede race te krij gen, volgend jaar doet het circus naast Austin voor het eerst ook Miami aan. Spanje en Duitsland hadden geregeld twee grands prix, maar dat was vooral te danken aan de populariteit van meervoudig wereldkampioenen Fernando Alonso en Michael Schumacher. Is het wel realistisch om als beschei den land in te zetten op twee eve nementen? Minder interessant Van Dam denkt van wel. ,,Italië had in 2020 drie races, dit jaar twee. Er is ook gereden in Portimao. Dat zijn minder interessante locaties dan Assen", doelt hij op het gebrek aan Italiaanse of Portugese topcoureurs. Oké, dat waren noodoplossingen, ingegeven door corona. Maar dat Assen vorig jaar ook werd benaderd om een race te organiseren zonder publiek, steunt Assen in het geloof dat het wel in beeld is bij de For mule 1. ,,Hoe kansrijk het is, weten we niet", zegt Van Dam eerlijk. ,,Maar er vallen ook altijd weer grands prix af. En Max Verstappen zorgt natuurlijk voor voldoende in teresse in Nederland." Vanuit Zandvoort willen de drie betrokken directeuren niet reage ren. Maar in Noord-Holland den ken ze dat de exclusiviteitsclausule in het contract met de Formule 1 een tweede race in Nederland voor lopig onmogelijk maakt. Zandvoort heeft nog een verbintenis tot en met 2023 en daarna een optie voor nog twee jaar. Over die clausule maakt Jos Vaes- sen, voorzitter van de stichting die de Formule 1 naar Assen moet bren gen, zich dan weer niet druk. ,,Spa-Francorchamps had ook een afspraak voor exclusiviteit in de Be nelux. Ik denk dat zo'n monopolie geen stand houdt in de Europese wetgeving. Maar we willen er geen juridische strijd van maken, en bin nenkort juist met Zandvoort in ge sprek. Het was daar dit jaar prach tig, volgend jaar is de tweede keer en dan zien we verder. Er is wel wat veranderd in de Formule 1, de tijd van één grand prix per land ligt ach ter ons. We zijn al naar 23 races per jaar. En de nieuwe eigenaar (Li berty Media, red.) kijkt ook naar za ken als: waar is de sfeer?" Goed, in Assen zijn ze hoopvol. Maar wat zou voor de Formule 1 een reden kunnen zijn om een tweede evenement in Nederland te plan nen? Qua groeimarkt zijn er landen en werelddelen waar veel meer te winnen is. Maar zo simpel is het niet, zegt sportmarketeer Ruud van der Knaap van Golazo. Nieuwe standaard ,,Puur kijkend naar achterland of commerciële potentie is een tweede Nederlandse race niet super interessant. Dan kan je beter naar de volgende oliestaat. Maar kijk naar wat Zandvoort heeft gedaan. Iedereen was het eens, daar werd een nieuwe standaard gelegd, vooral qua betrokkenheid van het publiek. Een tweede race zou ook in een dag uitverkocht zijn en net zo'n feest worden. Dat is goed voor je mediaproduct, en dus een kwali teitsimpuls voor het merk. Dat is ook geld waard." Van der Knaap vindt het moedig van Assen. ,,Dit getuigt van onder nemerschap. Niet je kop laten han gen en wachten op het einde van de deal die Zandvoort heeft, maar uit gaan van eigen kracht." Binnen het topsportprogramma van de NTB bestaat onvoldoende sociale veiligheid is de conclusie van de onderzoekers. In het rap port wordt gesproken over groepsvorming, uitsluiting, rod delen en pestgedrag. Het advies van de onderzoekers is om op korte termijn in te grijpen om de sociale veiligheid te vergroten en de onderzoekers komen met der tien aanbevelingen. „Het bestuur van de Neder landse triatlonbond wil plaats maken voor een nieuw bestuur dat in vertrouwen en zonder last van het verleden een nieuwe fase in kan gaan", aldus de vertrek kende bestuurders. In april dit jaar besloot de triat- lonbond op aandringen van een aantal topatleten en het Cen trum Veilige Sport Nederland tot een onafhankelijk onderzoek. De sporters gaven aan dat de NTB herhaaldelijk signalen van spor ters had genegeerd. „De NTB wil benadrukken dat er binnen het NTC geen plaats is voor grens overschrijdend gedrag van welke aard dan ook en dat de huidige si tuatie dus onacceptabel is." De Ronde van Italië gaat ko mend jaar over de Passo del Bocco, de bergpas waar de Belgi sche wielrenner Wouter Weylandt tien jaar geleden overleed. Weylandt kwam op 9 mei 2011 om het leven na een valpartij in de afdaling van de Passo del Bocco. Hij reed des tijds met rugnummer 108. Dit nummer wordt sinds zijn dood niet meer gebruikt in de Giro. De Ronde start volgend jaar in Boedapest. Voor het eerst sinds 2016 zijn er basketballers gehuldigd in het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse president in Washington. Joe Biden ont ving NBA-kampioen Milwau kee Bucks. De president ontving een teamshirt met 'Biden 46'. Hij is de 46ste president in de Amerikaanse geschiedenis. On der Bidens voorganger Trump wilde geen enkele basketbal kampioen de trip naar het Witte Huis maken. GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 In 2015 gaf Max Verstappen een demonstratie op het circuit in Assen. Dat smaakt naar meer. foto hollandse hoogte Rik Spekenbrink Assen Enthousiasme onder de Oranje-fans tijdens de GP in Zandvoort, afgelopen september. foto pim ras TRIATLON Het volledige bestuur van de Nederlandse triatlonbond NTB stapt op. De aanleiding is een rapport van onderzoeks bureau Fijbes over grensover schrijdend gedrag op het nati onaal trainingscentrum (NTC). WIELRENNEN BASKETBAL Twee Gr's in kikkerlandje kan dat wel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25