O 'Gaven hier diplomaatjes weg' c Bondscoach van Gaal pakt, met WK-kwalificatie 22 Kort Kwintet Oranje op scherp Aanvoerder Virgil van Dijk (30, foto), Davy Klaassen, Ryan Gravenberch, Donyell Ma len en Steven Bergwijn zijn bij een gele kaart zaterdag tegen Montenegro geschorst voor het laatste WK-kwalificatieduel met Noorwegen dinsdag in De Kuip. De Franse arbiter Turpin is aangesteld voor Neder- land-Noorwegen. Montenegro-Nederland zaterdag wordt geleid door de Spanjaard Carlos del Cerro Grande. Van de Zandschulp door Botic van de Zandschulp is door naar de tweede ronde van het ATP-toernooi in Stockholm. De 26-jarige Nederlander ver sloeg met de nodige moeite de Kroaat Nino Serdarusic in twee sets: 7-6 7-6. Van de Zandschulp treft nu de Hongaar Marton Fucsovics, de nummer 40 van de wereld. Comeback van Jelinkova Adriana Jelinkova (26, foto) maakt komend weekeinde na tien maanden haar rentree. De Nederlandse doet bij de wereldbeker wedstrijd in Lech mee aan de parallelreu zenslalom. Jelinkova kwam in januari, een dag nadat ze zich officieus had geplaatst voor de komende Winterspelen in Beijing, hard ten val bij een wereldbekerwedstrijd in Kranjska Gora in Slovenië. Ze scheurde de voorste kruisband van haar knie. Jelin- kova is in februari de eerste alpineskiester die Nederland op de Olympische Spelen gaat vertegenwoordigen sinds Margriet Prajoux-Bouma in Oslo in 1952. Malestein blijft in Hongarije Angela Malestein heeft haar contract bij de Hongaarse topclub Ferencvaros met twee jaar verlengd. De 28-jarige international van Oranje speelt sinds vorig jaar bij Fe- rencvaros, waarmee ze direct landskampi oen werd. Malestein handbalde daarvoor jaren in Duitsland. De hoekspeelster is al jaren een vaste waarde bij Oranje. Corona treft Duitsland Lot Schuurs goed gezind WK-KWALIFICATIE Oranje is begonnen aan de week van de waarheid in de WK-kwalificatie. Voor het eerst in acht jaar is het mondiale eindtoernooi dichtbij. Op weg naar slotduels met Montenegro en Noorwegen schept de bondscoach meteen klaarheid in een paar brandende thema's. Noa Lang rechtsbuiten nu Steven Berghuis geblesseerd is? Nee. De status van de teruggekeerde Jasper Cillessen? Derde doelman. Spelers die 'op scherp staan' sparen zater dag in en tegen Montenegro? Niet aan de orde, wat Louis van Gaal be treft. De bondscoach is een man van duidelijkheid. Altijd al. Maar nu heeft hij helemaal geen zin in losse eindjes in een belangrijke week voor het Nederlandse voetbal. Voor het eerst in acht jaar kan Oranje zich weer kwalificeren voor een WK. De laatste keer, in 2013, ge beurde dat ook met Van Gaal aan de knoppen. Nederland staat er goed voor en zelfs twee keer een gelijk spel zou Oranje rechtstreeks naar Qatar kunnen loodsen. Maar toch zijn er wel wat zaken die publiekelijk grote kwesties kunnen worden in deze finaleweek. En die thema's pakte de bonds coach gisteren meteen openhartig bij de kop op de dag van de eerste training. Zo moet er een nieuwe rechts buiten komen bij absentie van Ste ven Berghuis. Grote kans dat het Donyell Malen wordt, met Steven Bergwijn als de andere optie. En dus niet Noa Lang, die vorige maand nog zijn Oranjedebuut maakte op die positie. ,,Ik was niet tevreden over hem vanaf rechts'', aldus Van Gaal. ,,Hij gaat weer terug in het rijtje opties voor linksbui ten.'' Net als Lang spelen ook Malen Trainersopleiding en Bergwijn bij voorkeur liever niet op rechts. Van Gaal: ,,En ik vind ook dat ik spelers daar moet neerzetten waar ze het best in hun kracht ko men. Alleen: de voorkeur van spe lers gaat deze week opzij. En dat be grijpen ze ook, het zijn goede profs. Malen kwam vanochtend binnen en riep al gelijk: 'Ik ben er klaar voor, voor de rechtsbuitenpositie!"' Van Gaal zei dat laatste op luide toon. Het leek op hoe hij ooit aangaf wat hij zou doen als Wesley Sneijder een bal zou veroveren in Oranje. ,,Dan ga ik JUICHEN!'', riep Van Gaal toen in 2013 al even uit bundig. Veel kwaliteiten Een ander thema is de rentree van Jasper Cillessen. De ervaren keeper is voor het eerst weer opgeroepen sinds hij afgelopen zomer op het laatste moment afviel voor het EK. En dan komt er toch iemand bin nen die al 60 interlands en een WK heeft gespeeld. Van Gaal: ,,Ik dicht Cillessen veel kwaliteiten toe. Maar ik heb hem gezegd: je bent momen teel niet nummer 1. Je begint als Cillessen begint als nummer 3. Toch kwam hij hier met een grote lach binnen nummer 3. En ondanks die mede deling kwam hij toch met een grote lach binnen. Hij meldde zich zelfs het vroegst van iedereen.'' Het be tekent dat Mark Flekken deze week eerste vervanger van Justin Bijlow is, mocht dat eventueel nodig zijn. En dan is er nog de kwestie van de kaartenlast. Montenegro is zaterdag een wedstrijd met een merkwaar dige status. In Podgorica kan WK-plaatsing al een feit zijn, als Oranje wint en concurrent Noor wegen punten verspeelt tegen Let land. Maar het kan ook anders: bij verlies is er voor Oranje niks verlo ren. Dan volstaat een zege drie da gen later in de Kuip tegen de Noren nog altijd voor een plek in Qatar. Vijfspelers staan op scherp zater dag in het voormalige Titograd, sinds 1992 omgedoopt in Podgorica. Maar Virgil van Dijk sparen, of pak 'm beet Davy Klaassen, Van Gaal Quote van de dag 'Je kan ons verslaan, je kan ons niet breken. We blijven pushen VOETBAL TENNIS SKIËN HANDBAL WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 GO VOETBAL Duitsland mist in de laatste twee WK-kwalificatie- wedstrijden ver dediger Niklas Süle van Bayern München. Hij testte positief op corona. Vier spelers, waar mee Süle nauw contact had, moesten in qua rantaine. Het gaat om zijn Bayern-teamge- noten Joshua Kimmich (foto), Serge Gnabry en Jamal Musiala en aanvaller Ka- rim Adeyemi. Duitsland is al zeker van WK-deelname. TENNIS Demi Schuurs (28, foto) en haar Ameri kaanse dubbel- partner Nicole Melichar-Marti- nez ontlopen in de groepsfase van de WTA Fi nals de nummer 1 van de plaat singslijst. Het Tsjechische duo Barbora Krejcik- ova/Katerina Si- niakova zit in de andere groep. Zij wonnen goud op de Spelen in To kio. Schuurs en Melichar schre ven twee toer nooien dit jaar op hun naam. Duidelijkheid Maarten Wijffels Zeist - Louis van Gaal Het feit dat Wesley Sneijder zich heeft teruggetrokken uit de trainersopleiding van de KNVB toont volgens Louis van Gaal aan dat de KNVB een goede weg is ingeslagen. ,,Ik denk niet dat er een land is dat de diplomaatjes zo makkelijk heeft weggegeven in het verle den als Nederland'', aldus de bondscoach. ,,Of de verkorte cursus voor topvoetballers een goed idee was? Nee, dat denk ik niet. Dat is ook wel gebleken. Sneijder is nu record-internatio nal, op de oude leest zou hij zijn diplomaatje ook zo hebben ge- kregen. De KNVB slaat nu de goede richting in naar mijn idee, door de lat hoger te leggen.'' Van Gaal ziet een belangrijke overeenkomst bij Nederlandse trainers die ook internationaal hoog aangeschreven staan en geslaagd zijn in het buitenland. ,,Die hebben allemaal een voor opleiding. Rinus Michels heeft de ALO gedaan, Leo Beenhak ker het CIOS, Guus Hiddink de ALO. Daar leer je hoe je je ken nis overdraagt en hoe je dat ook overtuigend doet. En anders leer je het voor de klas in de praktijk. Dat is een belangrijke factor.'' Bondscoach Louis van Gaal praat tijdens de eerste training van Oranje bij met de nog met lichte klachten kampende Arnaut Danjuma. 1 a (0 - Lewis Hamilton op Instagram over teamgenoot Valtteri Bottas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22