Aanvullende verzekering is vaak onnodig' Meteen afwassen, dan gaat dit mesje lang mee J 1 Nog steeds verdienen vrouwen minder dan mannen t 4 interiT>ediair GOEIE KOOP ff ff Blijven zitten of overstappen? Als vrij dag alle verzekeraars hun premies voor volgend jaar bekend hebben gemaakt, kun je tot 1 januari van zorgverzeke raar veranderen. Waar moet je op letten? 20 GROENTEMES €10,59 I Brabantia Tasty+ €7,75 zou zetten en ook in de hand. Je ziet je zou uitschieten. aan de vorm van W het handvat dat maakt exem- er is nagedacht over het ge bruiksgemak: de Victorinox Classic betere kwaliteit L% wachten. Dit s 1 duur voor wat het hand, waardoor ik Hema €4,75 appelen en wor- best wat kracht '1 ARWEN KLEYNGELD De zorgverzekeraars moe ten uiterlijk vrijdag hun tarieven voor 2022 bekendmaken. Gemid deld gaan we dan circa 40 euro meer betalen, maar dat verschilt sterk per verzekeraar en soort polis. ,,In de basisverzeke ring verandert bijna niets'', zegt Sandra Mul, zorgexpert bij de Consumentenbond. ,,Er kan wel wat wijzigen in de aanvullende verzekering. Check daarom goed je polis en kijk ofjouw verzekeraar weer contracten heeft afgesloten met de zorgverleners waar je komt, bijvoorbeeld je fysiothera peut. Is dat niet het geval, dan gebeurt dat misschien begin december alsnog. Zo niet, dan kun je eventueel overstappen.'' H Overstappen kan Izonder risico ,,Wees niet bang over te stappen'', zegt Mul. ,,Het is veilig om te doen, je komt niet plotseling zonder zorg te zitten. Maar doe het alleen als het nodig is. Check elk jaar de voorwaarden en contracten die de verzekeraar heeft afgesloten om te zien of er iets is veranderd en je nog goed zit. Als alles wat je nodig hebt in het pakket zit, is het niet nodig over te stappen. Zeker niet als het in kosten weinig scheelt. Je kunt wel veel geld besparen door een aanvullende verzekering te schrappen. Veel zorg valt namelijk onder de basisverzekering.'' 2 Kijk per persoon ,,Je hoeft als gezin niet samen een polis af te sluiten'', zegt Bas Knopperts van vergelijkingssite Independer. ,,Je hebt meestal niet dezelfde zorg nodig. De een heeft veel fysiotherapie nodig, terwijl een ander vaak naar de tandarts gaat. Een aanstaande moeder heeft extra zwangerschapszorg nodig, maar de partner niet. Als je samen een polis afsluit, betaal je voor wat de ander nodig heeft. Je krijgt geen korting door samen een polis af te sluiten, dus kijk per persoon naar wat nodig is.'' 3 Aanvullende verzekering of niet? ,,Een aanvullende verzekering is prima als je de zekerheid wilt, maar kijk heel goed of het nodig is'', adviseert Mul. ,,Je kunt wel 500 tot 600 euro per jaar besparen op deze verzekering. Kijk naar je persoonlijke situatie. Heb je komend jaar een hoortoestel nodig? Krijgen je kinderen een beugel? Is er misschien kraamzorg nodig? Allemaal zaken die je kunt opnemen in je verzekering. Check wel de voorwaarden. Zo nemen verzekeraars steeds vaker wachttijden op. Dan sluit je een aanvullend pakket af, maar kun je pas in het tweede jaar gebruikma ken van de extra zorg.'' Niks extra's nodig? Dan kun je zonder aanvullende verzekering. Mul: ,,Veel mensen zijn oververze- kerd. Ze hebben een onnodig brede aanvullende verzekering. Dat geeft wellicht een veilig gevoel, maar ze betalen te veel.'' Ook Knopperts raadt aan goed te kijken naar wat je echt nodig hebt. ,,Kijk terug in de tijd wat je daadwerkelijk aan aanvullende zorg gebruikt. De kosten voor bij voorbeeld tandartszorg vallen vaak erg mee. Als je die zelf betaalt, ben je over het algemeen goedkoper uit. Dat geldt voor meer zaken die onder de aanvullende verzekering vallen, zoals fysiothe rapie.'' 4 Overweeg een hoger eigen risico Het verplichte eigen risico is 385 euro per jaar. Je kunt dat eigen risico verhogen, in stapjes van 100 euro, tot een maximum van 885 euro. ,,Dat scheelt in maandpre- mie'', legt Knopperts uit. ,,De huisarts is vrijgesteld van het eigen risico. Als je geen dure medi cijnen gebruikt en geen specialis tische zorg nodig hebt, kan het interessant zijn. Het scheelt jaar lijks 250 tot 300 euro op je premie, dus het extra risico is eigenlijk maar 200 euro. Je moet natuurlijk wel het geld hebben om die 885 euro op te hoesten, indien nodig.'' 5Natura- of restitutiepolis Voor de basisverzekering heb je een natura- of een restitutiepolis. Knopperts: ,,Bij een restitutiepolis heb je volledig vrije artsenkeuze. Daarom is deze polis iets duurder. Bij de naturapolis kun je alleen naar zorgverleners die een con tract hebben met jouw verzeke raar. Als er geen contract is, moet je een deel zelf betalen. De verze keraars hebben over het algemeen een contract met alle ziekenhui zen. Bij specialistische klinieken, apotheken, fysiotherapeuten en psychologen moet je vooraf kijken of er een contract is, anders moet je een deel zelf betalen.'' Onder de naturapolis heb je ook de zogenaamde budgetpolis. Daar bij heeft de verzekeraar niet met elk ziekenhuis een contract. ,,Denk goed na of zo'n polis bij je past, het scheelt slechts een paar euro in premie. Stel dat je acuut een WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 GO In elke keuken is er wel één te vinden: een aardappel mesje, ook wel groente- of schilmesje genoemd. Maar niet iedereen gaat er goed mee om, ziet groentekok Frank Fol. ,,Een goed mes dat meteen na gebruik wordt schoongemaakt, gaat levens lang mee.'' Naast een aardappelmesje is het altijd handig om een demi-chef en een dunschiller bij de hand te hebben. ,,Die drie worden het meest gebruikt en zijn voldoende om alle ingrediënten voor een bereiding te schillen of snij den.'' Fol heeft tien mesjes getest, we lichten er drie uit. Fol: ,,Dit groente ribbels bovenaan mes is zeker vol zijn handig als je WL doende scherp: kracht op je mes het snijdt groen- ten vlot doormid- de hiel is vol- den. Bovendien doende groot om ligt het heel goed te voorkomen dat Een goed ge- plaar.'' Fol: ,,Het ziet eruit harde groenten als een goedkoop mee te snijden. mesje, maar dat is het niet. Mes- Voor deze prijs mag je toch een scherp is het zeker: het schilt en meer ge- supervlot aardap bruiksgemak ver- g j pelen. Helaas schuift het ook mesje is echt te makkelijk uit de is.'' het minder ge- j schikt vind om Fol: ,,Het lemmet tomaat, kan het is duidelijk langer, makkelijker in maar heeft ook gebruik zijn. Aard- een kartelrand. Persoonlijk ge- telen zijn er dan bruik ik dit mes weer moeilijk mee minder graag om te schillen en te groenten te snij- snijden, je moet den: de kartels maken dat je min- zetten en het der vlot schilt en snijdt scheef. Ik snijdt. Voor be- vind dit eerder paalde voedings- een mes voor aan waren, zoals een tafel.'' Kies voor de juiste zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20