ZET JOUW TECHDEAL- ALERTS AAN. EU-burger moet inflatie 'uitzweten' c Distributiecentrum telt 17 kilometer aan lopende banden 19 tweakers In Utrecht heeft onlinesupermarkt Picnic een distributie centrum gebouwd waarbij de bood schappen bijna volledig automatisch worden gesorteerd, ingepakt en verdeeld. Aan de buitenkant zie je alleen een grijze, kale doos met 27 laad- en losperrons. Binnen bevindt zich een wirwar van hoofdzakelijk me talen constructies - waaronder 17 kilometer aan lopende band - die er vanaf januari voor zorgen dat 150.000 huishoudens worden voorzien van boodschappen. De pers kreeg gisteren een soort sneakpreview te zien. Picnic, zes jaar geleden klein begonnen in Amersfoort, werkte twee jaar lang aan de ontwikkeling van wat me de-eigenaar Frederik Nieuwen- huys 'onze baby' noemt. ,,We vin den het best spannend dit ge bouw voor het eerst aan de bui tenwereld te tonen. Voordat we Picnic begonnen, had ik nog nooit een logistiek centrum van binnen gezien. Nu staat hier een distribu tiecentrum met de hoogste me- chanisatiegraad van Europa. Al leen Amazon in de VS heeft een vergelijkbaar systeem opgetuigd.'' Aan tafel bij eigenaren/oprich ters Nieuwenhuys en Michiel Muller zitten zeven knappe kop pen met onder meer ict, natuur kunde, bedrijfskunde en automa tisering als achtergrond. Jonge mensen die de ruimte (en bijbe- horende investering van 100 mil joen euro) kregen om een systeem te bedenken en te maken waarbij de boodschappen een stuk effi ciënter in de rode kratten kunnen worden gezet. Na twee jaar van ontwerpen en vooral heel veel testen, is het centrum zo goed als operationeel. Kratjes Het verschil met andere distribu tiecentra is dat een medewerker niet met een karretje langs de schappen hoeft te rijden om de bestelling van een klant bijeen te brengen. De boodschappen moe ten met behulp van de eigen ont worpen software via een brij aan lopende banden bij een medewer ker terechtkomen. Die pakt het kratje boodschappen vervolgens in. Door de verregaande robotise ring kan het distributiecentrum volgens Picnic vier keer zoveel klanten bedienen met de helft van het aantal medewerkers. Deze dag gooit een internetstoring roet in het eten bij de demonstratie van het systeem. „Gelukkig heb ben we nog een paar maanden de tijd om alles te optimaliseren'', relativeert Michiel Muller die aan geeft dat de door zijn bedrijf ont- We kijken liever naar inzet en talent dan naar ervaring of een papiertje wikkelde techniek op korte ter mijn niet wordt verkocht aan der den. ,,Wie weet over een paar jaar.'' Een van zijn favoriete machines is het apparaat dat plastic tasjes in de kratten installeert, als bescher ming voor de boodschappen. ,,Eerst werd dat handmatig ge daan, dus kun je nagaan hoeveel menskracht dat scheelt'', zegt Muller die aangeeft dat het 'best pittig' is om voldoende nieuwe medewerkers binnen te halen voor het nieuwe centrum. ,,Veel is geautomatiseerd, maar we hebben nog steeds tot duizend mensen nodig voor onder meer het verwerken van de pallets die vol staan met producten van onze leveranciers. En uiteraard voor het inpakken van de boodschappen in de kratten. Hier gaat straks ook een groot team van softwareont- wikkelaars en onderhoudstech- nici aan de slag. We mikken niet op grote groepen arbeidsmigran ten, maar op mensen uit de omge ving die we een vast contract bie den. Daarnaast kijken we liever naar inzet en talent dan naar erva ring of een papiertje. Dus we gaan het zien'', aldus Muller. Bij Picnic werken inmiddels 10.000 mensen, inclusief de medewerkers in Duitsland en Frankrijk. Die werknemers kre gen maandag nog een flinke loonsverhoging (9 procent loon stijging in drie jaar). De nationale rekenmeesters onder schrijven daarmee de analyse van de Europese Centrale Bank en de Europese Commissie. Beide heb ben duidelijk geen zin om met een renteverhoging - dé manier om in flatie de kop in te drukken - de eco nomie weer af te remmen nu ze die net met honderden miljarden steun aan het stimuleren zijn. ,,Maar het is wel zaak waakzaam te blijven", aldus Eurocommissaris van Econo mische Zaken Paolo Gentiloni, die later deze maand zijn nieuwe groei- vooruitzichten presenteert. De kern daarvan: de Europese econo mie draait dankzij het vaccinatiebe leid, tijdelijke steun en een nooit gezien herstelplan als een tierelier, maar tegelijkertijd zijn er risico's: een coronarevival door nieuwe va rianten, bevoorradingsproblemen en inflatie, dus. Spaarboekjes Vooraf was verwacht dat vooral Frankrijk op het maandelijkse over leg een nummer zou maken van de inflatie, met verkiezingen in het vooruitzicht en ontvlambare gele hesjes op straat. Maar ook Bruno Le Maire schaarde zich in het koor dat de inflatie als 'tijdelijk' ziet. ,,De verwachting is dat de problemen met bevoorrading zich tegen het voorjaar oplossen en de arbeids markt verder aantrekt'', zo om schreef eurogroepvoorzitter Dono- hoe de 'consensus', maar niet ieder een is daarvan overtuigd. ,,Ik hoop dat de experts gelijk hebben", aldus de Oostenrijker Blümel. ,,Onze be volking heeft 40 procent van haar spaargeld op spaarboekjes staan. Dat wordt elk jaar minder waard.'' ONTDEK HET VERSCHIL TUSSEN KORTINGEN KORTING'. TWEAKERS.NET/BLACKFRIDAY GO WOENSDAG 10 NOVEMBER 2021 Picnic bedenkt en ontwikkelt alles zelf Sanne Schelfaut Utrecht - Michiel Muller, Picnic Europese burgers moeten hun snel stijgende kosten van le vensonderhoud voorlopig maar even uitzweten. Beleid om het effect daarvan te verzachten, blijft voorlopig beperkt tot natio nale compensatie voor de ge stegen energieprijzen. En die gaan, zo verwachten de EU-mi- nisters van Financiën, komend voorjaar vanzelf weer omlaag. Frans Boogaard Brussel Het nieuwe distributiecentrum van Picnic. foto joost hoving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19