m 9 HET PLEIT GEWONNEN VAN ZWARTE PIET Op een gegeven moment moet je mee. Je kunt niet meer anders denk dat de discussie nu wel geweest is. Het is klaar, we willen weer gewoon feestvieren." Sinds 2011 wordt er bij de landelijke intocht ge demonstreerd tegen de figuur van Zwarte Piet. De actiegroep Kick Out Zwarte Piet ziet de tradi tionele zwarte kleur als racistisch. De groep kon digde onlangs aan dit jaar te demonstreren in Volendam en Breda, die nog zouden vasthouden aan 'de racistische karikatuur'. Tegenzin De ommezwaai naar roetveegpieten lijkt door flink wat comités wel met tegenzin genomen. ,,Ik zei altijd: we zullen de laatste zijn die overstap pen, maar op een gegeven moment moet je mee. Je kunt niet meer anders. Dat is veroorzaakt door mensen die hard zijn gaan schreeuwen", zegt Herbert de Vries van het comité in Sneek. En zijn collega's in het Groningse Stadskanaal: ,,Onze on derbuik kiest het liefst voor donker, maar ja, dat gaat niet meer." Andere comités kiezen met volle overtuiging voor het afschaffen van de kleur zwart: ,,Iedere Piet mag het invullen op zijn eigen manier, als ze maar niet zwart zijn. We hopen op fantasierijke pieten'', aldus het comité in Wijde- meren. Er is nog wel een nuance. Voor de inventarisatie van deze krant is gekeken naar de intocht in de grootste kern van een gemeente. Sommige comi tés geven aan dat in kleinere kernen in dezelfde gemeenten Piet nog wel zwart is. Neem bijvoor beeld de gemeente Altena in Noord-Brabant, die uit negentien grote tot heel kleine kernen bestaat. Werkendam, met 11.000 inwoners de grootste kern, kiest voor een combinatie van zwarte en roetveegpieten. Maar in de kleinere kernen Wijk en Aalburg (6500 inwoners), Veen (3000 inwo ners) en Genderen (1700) zijn de Pieten zwart. De kern Nieuwendijk (3600 inwoners) gaat daar entegen juist weer voor de roetveegpiet. In kleine kernen is vaker de vrees dat kinderen anders zien dat Piet wordt gespeeld door een buurman of familielid. De trend is echter duide lijk: waar vijf jaar geleden vooral grote steden en plaatsen in de Randstad overstapten op roetveeg piet, is die verandering nu ook op grote schaal te zien in steden en grotere dorpen door heel Ne derland. In Borculo (Achterhoek) hebben ze een inventieve oplossing om herkenning te voorko men: daar is de intocht in de schemering. Landelijke intocht Het Sinterklaasjournaal stapte na 2104 geleidelijk af van Zwarte Piet. Sinds 2019 is geen enkele Piet meer zwart. Verschillende intochtcomités geven aan dat zij dat nationale televisieprogramma nu toch ook maar volgen. De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar op zaterdag 13 november. Vorig jaar was er, vanwege de coronamaatregelen, geen live intocht. Wel konden groepen kinderen uit verschillende gemeenten in defilé langs in het Grote Pietenhuis dat in Paleis Soestdijk was inge richt. Waarschijnlijk krijgt de landelijke intocht dit jaar een soortgelijke vorm. Verschillende lokale intochten zijn afgelast vanwege de stijgende co- ronacijfers, de keus voor de kleur van Piet was dan vaak al wel gemaakt. GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 G Roetveegpieten zullen de norm zijn tijdens de komende sinterklaasintochten in den lande, blijkt uit een rondgang van deze krant. foto sem van der wal G In Nieuw-Beijer- land maken Sint en Piet korte film pjes voor You- Tube en andere sociale media. FOTO'S ARIE KIEVIT Sinterklaas gaan vieren' Een roetveegpiet tijdens de landelijke intocht in Zaanse Schans in 2018. FOTO REMKO DE WAAL Uit een inventarisatie blijkt dat 123 co mités gebruikmaken van roetveegpieten tijdens de intocht, 32 laten een mix van bruine- en roetveegpieten meelopen. - Herbert de Vries, intochtcomité Sneek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9