'Ze doen niet eens moeite om zichzelf te verdedigen' 8 Na een jarenlange discussie is de kogel door de kerk: Zwarte Piet is in de meeste gemeenten vervangen door roetveegpieten. 'Je moet wel mee', stellen veel intochtcomités. ONDERZOEK De beelden van de bewakingsca mera's van Schiphol zijn surrealis tisch. In een onherkenbaar ge maakte omgeving loopt Alex Ploeg (56) breed lachend door de hal op weg naar de gate van vlucht MH17. De tijd is 10.41 uur. Bijna hetzelfde tijdstip als de beelden zeven jaar, drie maanden en 22 dagen later worden getoond in de zittingszaal van de rechtbank op Schiphol tij dens het strafproces. ,,De beelden zijn bijna filmisch'', zegt Piet Ploeg, voorzitter van stichting Vliegramp MH17 en broer van Alex. ,,Hij liep zijn dood tege moet. Van mijn broer is nooit iets teruggevonden. Daarom zijn die al lerlaatste beelden mij veel waard. Ik vond het belangrijk ze te vertonen.'' Sinds de start van het MH17-straf- proces, in maart vorig jaar, woonde Ploeg bijna alle 45 zittingsdagen bij. Gisteren mocht hij als nabestaande zelf gebruikmaken van zijn spreek recht. Hij vertelde hoe zijn ouders, die twee jaar geleden overleden, hun verdriet nooit te boven zijn geko men. Ze verloren eerder hun doch ter - Piets tweelingzus - en op 17 juli 2014 hun oudste zoon Alex. ,,Dat was de nekslag'', aldus Ploeg. ,,Mijn moeder droomde tot aan haar dood dat mijn broer nog er gens op een eiland rondliep. Mijn vader raakte steeds meer in zichzelf gekeerd. Zo'n laatste levensfase gun je niemand.'' Grapjes Hij herinnerde zich zijn broer als een bourgondiër, wereldreiziger en wetenschapper. Hij was erbij toen Alex met zijn vrouw Edith en zoon Robert voor vertrek afscheid kwa men nemen van de ouders. ,,We maakten nog grapjes over het neer storten van het vliegtuig.'' 'Met afschuw en kokhalzend' zag Ploeg ongecensureerde beelden van de rampplek. Zijn broer is een van de twee slachtoffers die nog steeds niet geïdentificeerd zijn. Hoewel het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) met nieuwe technieken nog steeds botresten onderzoekt, heeft Ploeg weinig hoop. ,,De kans is groot dat er niks meer gevonden wordt. Het is lastig te aanvaarden dat zijn stoffelijke resten weg zijn, en dat ik nooit afscheid van hem heb kunnen nemen.'' Spreekrecht Ploeg was de eerste van de laatste acht nabestaanden die gisteren in het strafproces gebruikmaakten van hun spreekrecht. In september gingen 91 nabestaanden hen voor in indrukwekkende en emotionele verklaringen. De impact was niet anders. Anton Kotte, die zijn zoon Oscar, schoondochter Miranda en klein zoon Remco verloor, toonde video beelden van Oscar en Remco. ,,Ze zijn van onschatbare waarde.'' Met de verklaringen van nabe l Mijn moeder droomde tot aan haar dood dat mijn broer nog ergens rondliep staanden gaat de strafzaak tegen vier verdachten - drie Russen en een Oekraïner - de laatste fase in. Het proces is maanden vertraagd, omdat mogelijk nog een getuige wordt gehoord: de Russische com mandant van de brigade die de Buk-raket leverde waarmee MH17 volgens justitie is neergeschoten. Het maakt Ploeg boos dat de vier verdachten 'schokkend onverschil lig' doen over de dood van de 298 inzittenden. ,,Ze hebben niet eens de moeite gedaan om zichzelf hier te verdedigen. Dat is een schoffe ring van de nabestaanden.'' DE ROETVEEGPIET HEEFT IN MEESTE GEMEENTEN ientallen sinterklaascomités heb ben de coronaperiode gebruikt om na te denken over het uiterlijk van Piet. En waar bij veel intoch ten in 2019 Piet nog zwart was, heeft het overgrote deel van de intochtcomités besloten nu alleen nog maar, of grotendeels roetveegpieten te laten meelopen. Dat blijkt uit een inventarisatie van deze krant onder sinterklaascomités in meer dan 210 gemeen ten verspreid door heel Nederland. Daarvan maken 123 comités gebruik van roetveegpieten en laten er 32 een mix van bruine- en roetveegpieten meelopen. Tien comités stellen vast te houden aan de traditionele Zwarte Piet. De resterende onder vraagde comités gebruiken andere varianten, heb ben nog geen keus gemaakt, of willen die keus nog niet vertellen vóór de intocht. De roetveegpiet lijkt de lange en oververhitte pietendiscussie definitief te hebben gewonnen. De laatste keer dat deze krant een grote inventarisatie hield, in 2017, stelden sinterklaascomités in 239 ge meenten nog vast te houden aan Zwarte Piet. Ne gentien gemeenten hadden toen grotendeels of al leen maar roetveegpieten. Coronaperiode Uit de nieuwe rondgang blijkt dat minimaal 74 van de 155 comités die dit jaar roetveegpieten laten meelopen, de beslissing in de coronaperiode hebben genomen. Vorig jaar was er nergens in Nederland een intocht, wel waren er lokaal vaak digitale sinterklaasevenementen. Uit onderzoek bleek vorig jaar dat steeds minder Nederlanders per se aan Zwarte Piet willen vasthouden: dat percentage daalde van 71 naar 55 procent. ,,Vorig jaar was de intocht digitaal, toen hadden we een paar roetveegpieten om mensen te laten wennen, Dit jaar gaan we helemaal over", zegt het intochtcomité op waddeneiland Terschelling. En de Sinterklaascentrale Friesland, die onder meer de intocht in Dokkum organiseert: ,,Om het feest te behouden is de aanpassing onvermijdelijk. Ik DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GO Voor de laatste keer stond het MH17-proces gisteren in het teken van de slachtoffers. Acht nabestaanden deelden hun emotionele verhalen over de ramp. Tonny van der Mee Schiphol - Piet Ploeg, voorzitter Vliegramp MH17 'Gewoon weer Jurriaan Nolles Cyril Rosman Dokkum Piet Ploeg voor de rechtbank van Schiphol. foto dpg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8