Minister wil vastgelopen woningmarkt openbreken 7 les» 350.000 Makelaarsverenigingen NVM en VBO distantiëren zich van 'malafide prijsmanipulatie'. Makelaars die in de fout gaan, kunnen volgens NVM hun biezen pakken. 400.000 Huizenprijs in 8 jaar verdubbeld Gemiddelde verkoopprijs woningen 2010 2020 300.000 250.000 Praktijken waarbij makelaars el kaar voortrekken en niet open zijn tegenover de koper ofverkoper van een huis, gaan volgens de NVM re gelrecht in 'tegen de erecode' van de vereniging. Aangesloten make laars die het niet zo nauw nemen met de erecode kunnen worden bestraft met een royement. VBO probeert prijsmanipulatie sinds kort ook praktisch tegen te gaan met een online platform. Bie dingen worden op dit platform au tomatisch verzameld. Negentig makelaars doen mee. Inmiddels zijn zestig huizen via het systeem verkocht - vooral rijtjeshuizen met een vraagprijs tussen de 250.000 euro en 400.000 euro. De verkoop prijs lag gemiddeld 11,8 procent ho ger. Kopers zouden 'tevreden zijn' over het systeem, blijkt uit een ei gen enquête van VBO. Transparanter VBO-directeur Hans van der Ploeg wil het proces vooral transparanter maken: ,,Het is niet zo dat zelfs de buurman meteen kan meekijken, maar de mensen die een bieding hebben gedaan, kunnen wel zien wat er is geboden op het moment dat de voorwaarden zijn afgelopen. Als er geen voorbehoud van finan ciering of een bouwkundig rap- port is, kan dat al na drie dagen. Anders duurt het enkele weken tot zes weken. Als de overdracht is ge weest, kan iedereen de verkoop prijs opvragen bij het Kadaster." Het platform House.nl, dat met demissionair woonminister Kajsa Ollongren mocht meedenken over een eerlijker systeem, vindt het initiatief van VBO niet ver genoeg gaan. Het platform is warm voor stander van een online veilingsys teem. Bij zo'n Noors model kun je zien wat concurrerende huizenko pers bieden. Het stelt geïnteres seerde kopers tevens in staat om een volgend bod te doen dat hoger ligt dan het tot dan toe winnende bod. ,,Een biedlogboek is een logische eerste stap, maar het blijft een ge sloten systeem", zegt Maurits Grosveld van House.nl. ,,Het gros van de huizen is prima via biedin gen te verkopen. Het voordeel is dat je daarmee de regie bij de koper laat, die in kleinere stapjes tot zijn maximale prijs kan gaan. Er ont staan in de huidige markt excessen waarbij kopers tienduizenden eu ro's meer bieden dan degene die het tweede bod hebben en dus ei genlijk te veel betalen.'' Volgens Grosveld creëren make laars 'soms expres verwarring' door een huis veel lager in de markt te zetten dan de te verwachten ver koopprijs. ,,Met open bieden is die Een biedlogboek is een logische stap, maar het blijft een gesloten systeem strategie niet zinvol meer." Ook wijst hij erop dat het geanonimi seerd kan en móet. Je zou daarmee ook de mogelijkheid tot discrimi natie voorkomen. 200.000 Van der Ploeg heeft twijfels bij een veilingsysteem. ,,Dat werkt juist prijsopdrijvend", zegt de VBO-di- recteur. ,,Ik herken wel dat in de huidige markt soms veel te veel wordt betaald voor een huis. Daarom is een aankoopmakelaar zo belangrijk. Het komt voor dat huizen gewoon onder de vraag prijs weggaan. Daar wordt al bijna geen rekening meer mee gehou den." Verbeterplan Het voornemen van minister Ol- longren om ontbindende voor waarden verplicht te stellen, neemt Van der Ploeg ter kennisge ving aan. ,,Ik vraag me af hoe dat dan werkt als je geen hypotheek nodig hebt, maar daar zal vast iets op worden gevonden." Naast het biedlogboek, verwacht Ollongren een verbeterplan voor het hele koopproces van de makelaars. Daar zouden ze voor het einde van het jaar mee moeten komen. Ook on derzoekt ze of ze iets kan doen te gen het feit dat nieuwe huizen op Funda eerder door NVM-make- laars kunnen worden gezien dan collega's die zich niet bij die ver eniging hebben aangesloten. Tot slot wil ze ook dat wordt voorko men dat nieuwbouwhuizen op een oneerlijke manier worden toe gewezen aan kopers die reeds bij projectontwikkelaars bekend zijn. Razzouki eerdaags naar Nederland 'Door angsten eerder depressief' Aanval hackers op MediaMarkt GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 Prijsmanipulatie op huizenmarkt is ook probleem voor makelaars Stefan ten Teije Nijmegen Makelaars zijn 'ook niet blij' met prijsmanipulatie. foto anp - Maurits Grosveld, House.nl ANTIOQUIA De uitlevering door Colombia van Saïd Razzouki (49), de vermeende handlanger van Nederlands beruchtste crimi neel Ridouan Taghi - en net als hij verdachte in het liqui datieproces Marengo - is een kwestie van dagen. Dat meldt een nieuwssite uit Antioquia in het noordwesten van het Zuid-Amerikaanse land waar Razzouki in februari werd ge arresteerd. Daarbij raakte hij lichtgewond. De Colombi aanse president Ivan Duque ondertekende het besluit tot uitvoering van de uitlevering op 27 oktober. Razzouki wordt waarschijnlijk opgeslo ten in de EBI in Vught. AMSTERDAM Mensen met bepaalde fo bieën ofwel angsten, bijvoor beeld voor spinnen of muizen, hebben twee keer zoveel kans om depressief te wor den. Ze hebben ook drie keer zoveel kans om nog andere angsten te krijgen. Dat con stateert het Trimbos-instituut op basis van onderzoek sa men met het Amsterdam UMC. Het is daarom volgens de onderzoekers niet onbe langrijk om dergelijke ang sten, waarmee op zich best te leven lijkt, toch vroeg te behandelen. Het kan ook om iets als hoogtevrees gaan. Aan het onderzoek deden 6646 mensen mee. AMSTERDAM MediaMarkt is getroffen door een aanval van hackers. Dat zorgde gisteren in filialen ver spreid over Europa voor grote problemen, maar de webshop werkte volgens de elektroni- caketen nog wel naar beho ren. De MediaMarkt-winkels blijven vooralsnog open, maar er kunnen alleen spullen uit de winkels zelf worden afge rekend. Afhalen van bestellin gen en retour brengen van producten is niet mogelijk. Via de webshop kunnen mensen nog wel nieuwe producten bestellen. Maar deze kunnen niet worden afgehaald in een van de winkels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7