Ik heb me voorgenomen om niets te missen van het Sinterklaasjournaal Formeel, hoffelijk en godvrezend Kamerlid I T DINSDAG 20.30 Tt 6 OZCAN AKYOL Onze kinderen hebben nu de leeftijd dat ze bewust het Sinterklaasjournaal kunnen volgen. Een heugelijk mo ment, waar mijn vriendin en ik lang naar hebben uitgekeken, niet op de laatste plaats omdat we zelf fans zijn van dit jaarlijkse televi siespektakel. Ik had amper het nageslacht ge waarschuwd voor ongelukken en pech, want ze moesten niet met te veel kopzorgen naar bed gaan, of het stuurwiel van de stoomboot brak al af. 'O, nee', riep Baran (4). 'Wie moet dan de cadeautjes brengen?' Zijn zus Mia, een jaar ouder, maar tien jaar bijdehanter, wist het antwoord: 'Gekkie. De pakketbezorger heeft een grote bus. Hij kan Sinterklaas vast hel pen.' 'Hoe moet hij het water op dan?' vroeg ik aan mijn dochter. 'Hm.' En toen begon zij zich ook zorgen te maken. Daarna zaten we als ge zin zwijgzaam toe te kijken. De makers zullen het vast ontken nen, maar ook dit jaar zit er overduidelijk de nodige maat schappijkritiek in het pro gramma. Een voorbeeld: als presen tatrice Dieuwertje Blok naar de boot wil schakelen, wordt ze verrast door wat ze niet ziet. 'De hoofdpiet staat helemaal niet achter het stuur.' De andere Pieten probeerden het recht te praten - 'dat is ook de bedoeling, wij moe ten het hier oplossen' - maar de oplettende kijker, door schade en schande wijs geworden, weet dat er weer van alles mis zal gaan. gespannen naar bed, ondanks mijn sussende woorden, gelar deerd met de boodschap dat het allemaal echt goed zou komen. Eenmaal beneden, in de woonka mer, merkte ik dat ik zelf ongedul dig werd en het liefst alle afleve ringen zou willen bingen. Want een goed einde was eenzekerheidje. Die kinderlijke wens naar een feel- goodverhaal kwam ook voort uit het feit dat ik later de echte journaals had bekeken. Door alle corona-el lende en onheilspellende cijfers was de uitkomst van het echte nieuws inmiddels ook makkelijk te voorspellen. We koersen stuur loos af op een nieuwe periode van ontberingen en beperkingen. Het is een kwestie van tijd voor ele menten uit de lockdowns zullen terugkeren in de samenleving. Daar werden wij als volwassenen op onze beurt niet vrolijk van. Om die reden heb ik me voorge nomen om geen aflevering van het Sinterklaasjournaal te missen. Het programma is een baken van ze kerheid en vreugde. Twee zaken die we in de grotemensenwereld momenteel ontzettend missen en voorlopig niet zullen vinden, wat mede te wijten is aan een hoofd piet die zijn post alvast verlaten lijkt te hebben. We koersen stuurloos af op nieuwe periode van ontberingen en beperkingen Van der Vlies was een van de langstzittende Kamerleden in de recente parlementaire geschiede nis: 10.599 dagen zat hij in de Tweede Kamer. Sinds de jaren 60 was er niemand langer volksver tegenwoordiger dan hij. In die 29 jaar - waarvan hij 24 jaar de voor man van de Staatkundig Gerefor meerde Partij was - raakte hij vooral door zijn hoffelijke debat stijl gerespecteerd door vriend en vijand. Maar al die ervaring maakte hem niet blasé, stelde toenmalig Kamervoorzitter Gerdi Verbeet in deze krant toen Van der Vlies zijn afscheid in 2010 bekend maakte. ,,Ik heb geen moment het idee dat hij sleets is gewor den." Van der Vlies overleed gisteren in een ziekenhuis in Utrecht. Zijn gezondheid was al jaren broos. In 2014 werd hij aan zijn hart geopereerd. Twee jaar later kreeg Van der Vlies darmkanker. Er volgde een aantal operaties, daarna knapte hij weer op. Eind Necrologie Bas van der Vlies 1942 - 2021 2020 kreeg hij corona, waarvan hij ook weer herstelde. Recent keerde de darmkanker terug. Bastiaan Johannis van der Vlies werd op 29 juni 1942 geboren in Sliedrecht. Hij studeerde weg- en waterbouwkunde in Dordrecht en Delft. Na zijn studie werd hij leraar wiskunde en rector van een protestant-christelijke scho lengemeenschap in Utrecht. Na de verkiezingen van 1981 kwam hij in de Kamer terecht, waar hij streed tegen de zon dagsopenstelling van winkels en zich inzette voor mantelzorgers. DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GO Y @OzcanAkyol De kinderen gingen een tikkeltje SGP-icoon Bas van der Vlies is op 79-jarige leeftijd overleden. Onder zijn leiding trad zijn orthodox-christelijke partij steeds meer naar buiten. Hanneke Keultjes Bas van der Vlies werd in de Tweede Kamer gerespecteerd als nestor. foto anp JASON BOURNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6