7 c Rob Roctus schrijft boek over bijna eeuw moorden in Zeeuws-Vlaanderen Ooit schreef Rob Roctus uit Zuidzande een kinderboek. Zijn tweede boek gaat over moord. Bijna een eeuw doodslag in Zeeuws-Vlaanderen. „Moord en doodslag hebben me altijd gefascineerd." Tussen 1820 en 1930 zijn er in Zeeuws-Vlaanderen 55 moorden gepleegd. Roc tus (61) heeft ze gebun deld in een lijvig werk van 282 pagina's, sprekend Moord en Doodslag in Zeeuws-Vlaanderen geti teld. Er staan verhalen in over dron ken lieden die anderen na een caféru zie doodstaken. Maar ook zeer spraakmakende moordzaken, ge pleegd met een ploegijzer, vergif of scheermes. Het idee daar een boek over te schrijven, deed Roctus op na een blik op het huis-aan-huisblad van Zuid- zande. ,,Daarin werd geschreven over een driedubbele moord die in 1893 is gepleegd in Marolleput." Machiel Lampier is koewachter op een hof stede in het gehucht bij Oostburg. Hij is getrouwd, maar ook verliefd op een meisje waarmee hij naar Amerika wil vertrekken. Maar zo lang zijn vrouw Rosalie leeft, kan Lampier dat zijn echtgenote niet aandoen. Daarom besluit hij zijn vrouw, haar zus Mela- nie en haar moeder Maria Theresia te vermoorden. Een ploegijzer, makke lijk voor de pak op de hofstede, is het moordwapen. ,,Hij heeft Amerika nooit gehaald", weet Roctus. ,,De rest van zijn leven zat hij in de gevange nis in Leeuwarden." En zijn vrien dinnetje? ,,Daar maakte hij meer van dan dat het was. Zij was niet verliefd op hem." Nadat Roctus alles over de moord te weten was gekomen, kon hij het niet meer loslaten. Hij vond informatie over nog eens 54 moor den. Roctus heeft talloze oude kranten doorgespit en archieven bezocht. De tijdspanne 1820-1930 is uit praktische overwegingen gekozen. ,,Van de peri ode voor 1820 is weinig informatie te vinden. En na 1930 loop ik het risico dat betrokkenen nog leven." De be schrijvingen van de moorden waren in de kranten zeer expliciet. ,,'De keel werd doorkliefd', dat stond destijds zo in de krant. Als een moord werd gepleegd, werden extra edities ge drukt. De krant was de enige infor matiebron." Gerechtelijke dwalingen Politie en justitie hadden in de ne gentiende en begin twintigste eeuw niet de onderzoekmethodes van nu. Veroordelingen werden uitgesproken wanneer de dader bekende, of als een ooggetuige iets had gezien. Vingeraf drukken analyseren of bloedonder zoek bestonden niet. Roctus: ,,Pas rond 1900 kon men bloed van mens Na een moord drukte de krant extra edities en aap onderscheiden. Het is meer maals voorgekomen dat een boeren- hulp, nadat er in de buurt een moord was gepleegd, bloed op zijn schort had. 'Ik heb een kalf geboren laten worden', was dan het verweer. Vaak kwamen ze daar mee weg." In Koewacht heeft zich ook een ge rechtelijke dwaling afgespeeld. In 1899 verdwijnt Prudentia Vervaet. Haar lichaam wordt in stukken ge vonden, in juten zakken in een vijver. Haar echtgenoot weet van niets. De beschuldigende vinger wijst naar Au gustus Carolus Misseghers, een vriend van Prudentia. Getuigen ver klaren dat ze hem zagen lopen met een kruiwagen vol juten zakken. En vlak na de moord heeft hij zijn huis schoongemaakt. Verdacht... Het is voor de rechtbank in Middelburg ge noeg om hem te veroordelen. De vork blijkt anders aan de steel te zitten. ,,Als je in die tijd een getui genverklaring aflegde, kreeg je een gratis dagje naar de rechtbank in Middelburg. Mensen hadden daar blijkbaar valse beschuldigingen voor over. Zo zou Misseghers tegen ie mand hebben gezegd dat hij het li chaam in stukken had gesneden. Maar die persoon was doof, dus dat kon helemaal niet! Niemand kon toen controleren of de verklaringen Veel moorden zijn vergeten, maar ik hoop dat ik die aan de vergetelheid ontruk klopten. Daardoor kreeg de recht bank tunnelvisie. Wie zei onschuldig te zijn, werd niet gehoord." De moor denaar van Prudentia is overigens nooit gepakt. Velen hadden mes op zak Waarom er zo veel moorden in het toch kleine Zeeuws-Vlaanderen zijn gepleegd? Roctus weet het niet. Wat hij wel weet, is dat velen in die tijd een mes op zak droegen. ,,Dat zou een reden kunnen zijn." Izak Tim merman is zo iemand die een mes gebruikte voor moord. Hij sneed in 1876 in Oostburg de keel van zijn vrouw Adriana Lievensse door. Tim merman zou anno 2021 het predicaat 'recidivegevaar' opgeplakt krijgen. Zelfs op zijn zeventigste probeerde hij zijn toenmalige vrouw, zijn derde echtgenote, te doden. ,,Toen hebben ze hem maar in een psychiatrische instelling gestopt." Pasgeboren baby's Roctus besteedt in zijn boek verder aandacht aan 29 moorden op pasge boren baby's, vaak gepleegd door on gehuwde vrouwen die zwanger wa ren geraakt en het geld niet hadden om voor het kind te zorgen. ,,Die vrouwen bevielen vaak in een wei land. Vervolgens werd het kind ge wurgd of doodgeslagen." Meestal wa ren de vrouwen bezwangerd door hun baas. ,,Maar het was bij wet ver boden te onderzoeken wie de vader was." Tot 1848 stond de doodstraf op babymoord. ,,Later gingen officieren van justitie daar meer over nadenken en vonden ze dat die vrouwen niet goed geholpen werden. De straf werd later verminderd tot een jaar in de cel, of zelfs vrijspraak." Van Rapenburg en Kuitaart tot Klein-Brabant: in heel de streek zijn moorden gepleegd. Roctus: ,,Het is verslavend dat uit te zoeken. Veel moorden zijn vergeten, maar ik hoop dat ik die met mijn boek aan de ver getelheid ontruk." MOORD I N POOI'SI M IN ZELIAYS-V'I. VANPLIt! N VL DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 Moord was schering en inslag en daders niet altijd gepakt Bob Maes Zuidzande Schrijver Rob Roc- tus met zijn moord- boek. FOTO CAMILE SCHEL- Rob Roctus Gevangenisfoto van Oostburger Izak Timmerman, die in 1876 zijn vrouw vermoordde. foto gevangenismuseum veenhuizen Rob Roctus 0U.UNMT: i.Szixm uoi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54