Prins Bernhard postte brief van Jaap en Marie uit Zonnemaire Renden was een sociaaldemocraat in hart en nieren 6 Blik ook op smalle beurs Wijnand Renden 1947-2021 Jlgji /j1 rv De tijd van praten over dit pro bleem is voorbij, is de raad het over de volle breedte eens. En dus wor den burgemeester en wethouders aan het werk gezet. Wethouder Daniël Joppe (CDA) nam de partijen vorige week iets de wind uit de zeilen door het ak koord met proj ectontwikkelaar AM Een mooi resultaat, maar dat is slechts één druppel op de gloeiende plaat Wonen voor het resterend deel van de Zierikzeese wijk Noorderpolder. Bovendien stelde hij nog dit jaar een bouwplan met woningcorpora tie Zeeuwland in het vooruitzicht, zodat ook mensen met een smalle beurs sneller aan een huis kunnen worden geholpen. ,,Een mooi resultaat, maar dat is slechts één druppel op de gloeiende plaat", zegt coalitieleider Robbert Lievense (LSD). Zijn partij heeft gisteren een voorstel op tafel ge legd, dat ervan uitgaat dat de ge meente de grondpolitiek weer in eigen hand neemt en niet overlaat aan projectontwikkelaars. Dat ga randeert dat er gebouwd wordt voor lagere prijzen en naar daad werkelijke behoefte en niet waar commerciële partijen het meeste aan kunnen verdienen. Opvallend is dat ook oppositie partij VVD die kant op gaat. ,,De be langen van private partijen liggen te ver af van de maatschappelijke be hoeften", vindt fractievoorzitter Margo Lemsom. Leefbaar en de li beralen lijken elkaar op dit punt steeds beter te vinden. Beide par tijen stellen een ander bouwbeleid van de gemeente als keihard punt, wil Schouwen-Duiveland niet alle jongeren van het eiland jagen en in teressant blijven voor nieuwko mers. De VVD wil onder meer onge bruikte claims op bouwkavels ver sneld vernietigen. Dat alleen al schept ruimte voor 160 extra wo ningen. Leefbaar en de SGP gaan een stap verder en willen het Zeeuwland financieel aantrekkelijk maken jaarlijks 25 levensloopge- schikte sociale huurwoningen te bouwen, zodat 25 oudere huurhui zen kunnen worden verkocht voor maximaal 180.000 euro. Dat stimu leert de doorstroming, verwachten ze. Het aanbod dat zo ontstaat, moet dan wel in eerste instantie ge bruikt worden om eigen inwoners tegemoet te komen, stelt Leefbaar nadrukkelijk. Asielzoekers met een verblijfsta tus en 'Randstedelijke vluchtelin gen die zwaar overbieden op een huis' komen wat LSD betreft pas daarna aan de beurt. Jaap en Marie Verseput woonden tijdens de Watersnoodramp aan de Schapenweg in Zonnemaire. Hun zoon en zijn gezin woonde destijds op Curasao. Toen er kort na De Ramp vlakbij een helikopter landde, zag Marie haar kans schoon. Ze stuurde haar man met een brief op de heli af. Jaap duwde de brief in handen van de eerste beste persoon die uitstapte, met het verzoek 'm te posten. ,,Halver- wege de vraag realiseerde hij zich pas dat dat prins Bernhard was." Stempel Soestdijk Met die brief kwam het goed, ver telt kleinzoon Hubert maandag tijdens de Oral Historydag in het Watersnoodmuseum. ,,Prins Bernhard stopte die brief in zijn zak. Opa en oma dachten: de kans dat die brief aankomt is niet zo groot. Maar de brief kwam wél aan op Curasao, met het bericht dat het goed ging met opa en oma. En met een groot stempel erop van het postkantoor Soestdijk." Met zijn broers Jaap en Jan Ver- seput is Hubert naar het Waters noodmuseum gekomen om een opklapbaar bootje van leer en hout aan het museum te schenken. ,,Een voorloper van de opblaas boot", zeggen de broers - die het object aantroffen in het huis van hun ouders Hans en Maddy in Zonnemaire, na het overlijden van hun vader. Op de afvalhoop Op oude filmbeelden is te zien hoe opa en oma van moeders kant, Jan en Adrie Stevense, met zo'n zelfde bootje door de ondergelopen stra ten van Renesse peddelen. Het had maar een haar gescheeld of de boot was op de afvalhoop terechtgeko men. ,,Ik ben heel blij dat het Wa tersnoodmuseum dit wil bewaren en tentoonstellen", aldus Jaap Ver- seput. Dat de wereld meer te weten kwam over de grote ramp die zich in 1953 voltrok, is mede te danken aan KLM-piloot Piet Hoorweg. Hij maakte de eerste vlucht over het getroffen gebied, in opdracht van de Volkskrant. Met aan boord on der anderen journalist Carel Enke laar en fotograaf Jan Stevens, wiens beelden de wereld over gin gen. Illegale vlucht Het was een illegale vlucht, weet Carels zoon Marcel Enkelaar. ,,De Rijksluchtvaartdienst had geen toestemming gegeven. Het vlucht- plan vermeldde Amsterdam-Brus sel, maar die eindbestemming is nooit bereikt. Tegen 5 uur 's mid dags was de Dakota alweer terug op Schiphol." Vlieger Hoorweg maakte meer bijzondere vluchten, maar repte nooit over die eerste tocht over het rampgebied. ,,Hij was een beschei den man", zeggen Peer en Ellen Strijbosch over hun overleden oom. In zijn nalatenschap vonden zij onder meer zijn logboek waarin die speciale rampvlucht is vastge legd. De tijdens Oral Historydag gepresenteerde objecten en verha len vormen samen de waardevolle schat van het Ouwerkerkse mu seum. Rustig en altijd bedachtzaam; een fijne man met veel humor. ,,Ook al leek dat op het eerste gezicht mis schien niet altijd zo", herinnert PvdA- fractievoorzitter Petri-d'Anjou aan de kunst die Wijnand Renden als geen an der verstond zijn gezicht strak in plooi te houden. De oud-wethouder was geen bestuurder die zich zichtbaar door emo ties liet leiden. Hij overleed zondag op 74-jarige leeftijd aan een slopende ziekte. Renden was bovenal sociaaldemocraat in hart en nieren. ,,Iemand die wist wat hij wilde en in staat was het gedachte goed van de Partij van de Arbeid in het politieke bestuur van Schouwen-Duive- land tot uitdrukking te brengen", aldus partijgenoot Daan van der Wekken. Hij werkte lang met hem samen. Eerst in het onderwijs en later ook in de lokale poli tiek. Terugkeer Renden was het grootste deel van zijn leven leraar Nederlands en aardrijks kunde aan de toenmalige christelijke scholengemeenschap in Zierikzee. Van 1986 tot aan de gemeentelijke herinde ling in 1997 was hij voor de PvdA wet houder van de voormalige gemeente Middenschouwen. Hij keerde terug in die rol toen het voltallige college (met uitzondering van de burgemeester) van Schouwen-Duiveland in 2004 opstapte in verband met de fors opgelopen kosten voor archeologisch onderzoek in de Zie- rikzeese Nobelstraat (de affaire Nobel- gate). Ook na de verkiezingen in 2006 bleef Renden aan als wethouder, tot de PvdA na de volgende ronde in 2010 bui ten de boot viel. Naast de politiek was Renden onder meer actief bij de heemkundige vereni ging Stad en Lande en de Raad van Toe zicht van het Stadhuismuseum in Zie- rikzee. Oud-wethouder, PvdA'er en onderwijsman Wijnand Renden is zondag op 74-jarige leeftijd overleden aan een slopende ziekte. dinsdag 9 november 2021 Schouwen gaat huizen bouwen SD M De broers Hubert, Jaap en Jan Verse- put met op de achtergrond het inklapbare bootje van hout en leer, dat ze hebben geschonken aan het Wa- tersnoodmu- seum in Ou- werkerk. Hun grootouders uit Renesse, Jan en Adrie Stevense, ped delden na de ramp met zo'n zelfde bootje rond in het on dergelopen Renesse. foto KATJA VAN NOORT Huizen voor jong en oud; star ters en doorstromers, daar draait het grotendeels om voor Schouwen-Duiveland de ko mende vier jaar. Geen enkele raadsfractie uitgezonderd gaat in haar algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting voorbij aan de woningnood die ook hier steeds nijpender wordt. Marcel Modde Zierikzee -Robbert Lievense (LSD) Het stikt van de bijzondere voorwerpen én waardevolle verhalen tijdens Oral History- dag. Esme Soesman Ouwerkerk Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49