9 Tot op hoge leeftijd was Dirkje Buijs-Dijkstra uit Middelburg vrolijk en vitaal. Ze had belangstelling voor alles wat er om haar heen gebeurde. Dat ze de honderd kon aantikken, deed haar niet zo veel. Maar haar kinderen moeten loslaten, viel haar zwaar. Nog nooit was Dirkje ge opereerd, tot ze in haar laatste levensjaar haar heup brak. ,,Dit is mijn einde", zei ze tegen de orthopedisch chirurg. Die lachte: ,,U bent toch niet voor niets zo oud ge worden!" Inderdaad knapte ze na de ingreep op en scharrelde weer met haar rollator rond. Volgens Dory Goedman-Buijs (66), haar jongste dochter, illustreert dit de vitaliteit van deze eeuweling: ,,Ze nam het leven zoals het kwam. Opgewekt, bescheiden, altijd belang stellend en genietend van kleine din gen. Haar 100ste verjaardag vierden we met een surpriseparty, telefoon tje van de burgemeester en felicitatie van de koning. Hoewel ze dat wat overweldigend vond, wilde ze nog lang niet dood: 'Ik kan jullie toch niet achterlaten', zei ze tegen ons." Dirkje Dijkstra, van Friese komaf, groeide op in Middelburg. Met buur meisje Corrie, die altijd haar vrien din zou zijn, wandelde ze spelend en de tijd vergetend naar de kleuter school. Ook met Sientje was ze de cennialang bevriend. Ze zouden later als drie jonge weduwen samen fiet sen, picknicken en naar de schouw burg gaan. Na de lagere school werd Dirkje opgeleid tot naaister bij Atelier De Duif. Toen ze in juli 1942 met de acht jaar oudere Andries Buijs in het hu welijk trad, droeg ze een zelfge maakte trouwjurk. Ook hun kinde ren Piet (1943), Jannie (1944), Willie (1947) en Dory (1955) zagen er altijd verzorgd uit. Secuur en handig in het omdraaien van jasjes, tornde ze voe ringen los en zette alles opnieuw in elkaar. Tot op hoge leeftijd breide ze voor de tien kleinkinderen en zestien achterkleinkinderen truien, sokken en sjaals. De babysokjes met koordjes heeft Dory nog. Nieuwe bloesjes Vanaf 1956 woonden ze op de Lange- vieleweg. Een gezellig gezin, vertelt Dory. Haar moeder had altijd alles op orde en was zorgzaam: „Yoghurt die ik vies vond, verwarmde ze op de schoorsteenmantel zodat ik het zó naar binnen kon slobberen. Wie ziek was, mocht met het ledikant in de woonkamer. Van nieuwe bloesjes zette ze de knopen steviger aan." Toen haar vader, die loodgieter was, in 1975 op 61-jarige leeftijd aan longkanker overleed, woonde alleen Dory nog thuis. ,,Onze band werd hechter. Toch was ze een sterke vrouw; het verlies van haar maatje verwerkte ze in haar eentje." Dory trouwde twee jaar later: ,,Ik vond het moeilijk bij haar weg te gaan, maar zij zei: 'Jij moet jóuw le- ven leiden.' Ze had veel afleiding; naast de uitstapjes met haar vrien dinnen kwamen er kleinkinderen lo geren. De tuin toverde ze om tot een geurende bloemenzee. Oudere kleinkinderen die in het weekeinde uitgingen, stalden hun fiets in haar schuur, en wanneer ze die tegen het ochtendgloren ophaalden, schonk zij hen een kopje thee." Jarenlang ging Dirkje elke dag langs bij haar hoogbejaarde moeder. Wekelijks las ze tijdschriften voor aan een demente buurvrouw. Ook hielp ze een ouder echtpaar in het huishouden. ,,Ze is langer zónder partner geweest dan mét, maar aan een andere man had ze geen be hoefte: dat is je vader niet, zei ze dan." Het is soms stil. Ik schrijf maar wat. Vergeef me In de loop van haar leven ging Dirkje steeds slechter zien. De kinderen zorgden voor boeken met grote let ters en een Daisy-speler. Van Om roep Zeeland op de radio genoot ze intens. Net als van haar verjaardag vieren met de hele familie in Seroos- kerke; een terugkerend ritueel dat haar rond de jaarwisseling liet op merken: 'Reserveer jij De Zandput alvast voor september?' Opgewekte moeder Vanaf 2013 woonde Dirkje in Hof 't Seijs in Middelburg. De wereld werd kleiner. Haar vriendinnen stierven. Zelf hoefde ze niet meer zo nodig er gens naartoe; samen wandelen sloeg ze af. Wel wilde ze graag orde nen en weggooien - huisraad, foto's, paperassen. Maar ze bleef de opge wekte moeder die er altijd was. Bij het weggaan, stopte ze hen altijd een tientje benzinegeld toe, en zei: 'Dag kind'. Oude brieven Brieven die ze sinds haar tachtigste levensjaar in tussenpozen schreef, niet verstuurde maar bewaarde voor als zij er niet meer zou zijn, geven nu een inkijkje in het ouder worden en toeleven naar het einde: ,,Lieve kin deren, jullie hebben straks heel wat op te ruimen." Dat viel wel mee, vindt Dory. Alleen de donkere ei ken meubelen belandden op de stort: ,,Als ze dat geweten had! Niemand wilde ze hebben." Sommige brieven zijn geschreven in hoofdletters, zodat ze kon lezen wat ze neerpende: ,,Lieve kinderen, ik moet dankbaar zijn. Ik mag niet zeuren, jullie doen zoveel voor mij. Maar ik ben ook maar een mens. Mijn gezichtsvermogen wordt min der. Het is soms stil. Ik schrijf maar wat. Vergeef me." Tijdens de lockdown in 2020, maandenlang zonder bezoek, was Dirkje verdrietig en boos. Bij de pers conferenties balde ze haar vuisten naar premier Rutte. Haar kinderen belden dagelijks, maar het ging niet goed; ze viel steeds vaker. Omdat er sprake was van aantoonbaar men taal lijden, mocht Dory uiteindelijk langskomen. In december kreeg ze last van pijn lijk jeukende gordelroos en infecties. Ze herstelde niet meer. Haar krach ten namen af. Ze werd bedlegerig. Eeuwig leven Een paar dagen voor Dirkje dit voor jaar door langzaam binnensijpelende morfine het bewustzijn zou verlie zen, informeerde ze bij haar jongste dochter: ,,Ga ik nu dood, denk je?" ,,Wil je een eerlijk antwoord?" vroeg die. Dirkje knikte. ,,Je wordt niet meer beter", zei Dory. Waarschijnlijk voelde haar moeder dat zelf ook, want ze schrok niet. Het oprechte antwoord stelde haar ge rust. Toch vertrouwde ze Dory nog toe: ,,Ik zou wel eeuwig willen le ven." ,,Maar lieve moeder, je hebt er al een eeuw opzitten!" En daar konden ze samen om la chen. Br%. dinsdag 9 november 2021 GO UIT HET LEVEN. Dirkje Buijs-Dijkstra 1920 - 2021 Dirkje wilde wel eeuwig leven Jacoline Vlaander Dirkje Buijs-Dijkstra achterop bij schoon zoon Hans Goedman, augustus 2003, FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE - Dirkje Buijs in brieven die ze schreef, maar niet verstuurde Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41