'k Gaon de bui nie afwachten De c Opknappertje in Yerseke: zelfs een badkamer ontbreekt 8 Alsof je een museumwoning binnenstapt. In een te koop staand huis in Yerseke lijkt de afgelopen zestig jaar nauwelijks iets veranderd. Aan de buitenkant is weinig opvallends te zien aan het huis aan de Van Randwijck- straat, direct naast café De Sportvisser. Of het moet de moestuin zijn: kroppen sla, kool en tomaten in de voortuin, dat is niet alledaags. Wie binnenstapt, gaat terug in de tijd. Vooral op de benedenver dieping waan je je in een museum woning. De betegelde hal. De woonkamer in twee delen, met voor- en achterkamer, klapdeuren met roeden tussen het glas. Gaska chels, schrootjes tegen de muur. De inrichting - al krijg je die er na tuurlijk niet bij - maakt alles af: donkerhouten meubels uit oma's tijd, oude foto's aan de muur, kle den bovenop de vloerbedekking. De grote, grijze televisie valt uit de toon. Toilet 'al' in jaren zeventig In de keuken gaat het verder. Een losstaand gasfornuis met oventje, grote fluitketel erbovenop. Op nieuw een gaskachel. Gordijntjes voor de ruitjes. En een deur naar het toilet, dat in een aanbouwtje zit. ,,Die hebben ze er in de jaren zeventig tegenaan gebouwd", ver telt Heidi Boeder van Neeskens Makelaars, dat de verkoop in han den heeft. ,,Daarvoor hadden ze die ook nog niet." De rondleiding maakt nieuws gierig. Wie leeft er nu nog zo? ,,Het huis is van een ouder Belgisch echtpaar", vertelt Boeder. ,,De vrouw heeft het geërfd. Ze wonen hier niet permanent, maar verble ven er tot voor kort nog regelmatig in de weekenden. En ze hebben het dus grotendeels zo gelaten als het was." Een trap zo steil als een ladder leidt naar boven. Daar zijn drie slaapkamers. En dan heb je het ge had. Een badkamer ontbreekt dus. ,,In de zomer zwommen de bewoners vroeger in plaats daar van in de Oosterschelde", vertelt Boeder. ,,En de laatste tijd konden ze zich natuurlijk wel gewoon wassen met water uit de kraan in de keuken." Want stromend warm water, dat is er wel. ,,Maar niet al heel lang hoor. Sinds 2000 onge veer." Leuk voor jong stel Het is wel duidelijk: de toekom stige nieuwe eigenaar heeft 'het één en ander' te klussen. De wo ning kan donderdag bezichtigd worden. De vraagprijs is 149.000 euro. „Wie weet is het iets voor een jong stel dat zin heeft om de boel helemaal op te knappen. De eigenaren zouden dat ook wel leuk vinden", concludeert Boeder. ken en die zettende toen 'n lapje op m'n lèze. 't Was wel van een andere kleur, mao 't gat was dichte! Toen 'k jaoren laoter op de fiets deu de regen nao de middelbaore school in Terneuzen reej, was dat ook gêên straf voo me. Lekker in een regenpak. Je was buten en en je wier glad nie nat. Wel als 't regende en waoiende, dan kon dat zwêêt van je liif nie weg ee. Dan was 't nie lekker in je regen pak. As 'k even laoter saomen mee de buurman nao buten kieken, dan re gent 't nog altied. ,,'t Bluuf 'n natte dag," zegt ie en zet z'n kraoge rechte vóó dat ie de deure open doet. ,,'k Gaon de bui nie afwachten," en weg is tie. De regen in. STREEKTAAL ao staot vee waoter in den 'of", zegt de buurman as tie even z'n 'ööfd binnen steekt. Ik knikken maor 's. ,,Mee al de regen van de leste daogen", zeg 'k nog. 't Is een paor weken geleejen. Ik was net begonnen om de leste reke mee èrpels uut te steken. Ik laot m'n èrpels altied nog al lange in de grond zitten. Wao kunnen ze ommerst be ter zitten? Nêê toch? As 'k de leste jaoren mee de trein op pad goeng, dan waoren op dezen tiid van 't jaor altied die volkstuinders langst 't spoor bezig udder 'ofje winterklaor te maoken. En die volkstuinders die weten wel 'oe dat 't moet. Of ze noe in 'Ulst, Poofliet of Kouwekèrke zit ten; 't binnen allemao vakmannen. En gêên kouwe drukte ee! Nao die leste reke èrpels, was 'k bots begonnen mee sputten. Juust, een schööne rechte veure. Nao 'n goei ure was 'k even gaon rusten, want sputten is slecht voo je rik. Toen was t'r versite gekommen en kon 'k m'n spao wel oprumen. D'n anderen dag wee wat anders en toen begon 't mee regenen. De sputveure stoeng al rap vol waoter en dat staot die noe nog. ,,Dao binnen landen in Afrikao, dao roepen ze om regene en wudder verzupen bienao", gaot de buurman vèder. Plassen stampe Onwillekeurig moen 'k dienken an de tiid dan 'k nog maor een vintje was. Ik liep gèrn in de regen. En vooral in plassen staon stampen. Al licht mee m'n lèzen an. 'k Zien 't nog voo me. 'k Wist percies in welke stra- ote bie ons op 't durp de mêêste put ten in de weg waoren. Soms kon je van d'n êne plasse in den anderen spriengen. Op 'n kêêr was m'n lèze lek. D'r zat an de ziekant een gaotje in. Nie al te grööt, mao toch ee. M'n zokke wier nat en dat lööpt nie lekker. Dan zjiept dat in je lèze, zö tussen je têênen. En natuurlijk is da koud. En dan kreeg je piene in je buuk. ,,Kouwe voeten, da's nie gezond", zei m'n moeder altied. Die lèzen waoren best nog goed. Toen bin 'k, da wete kik nog, op 'n za- oterdagmorgen naar Leon de Zeeuw gegaon. Die weunde bie ons in de straote en die 'ao een geraoge. Dao stoengen altied auto's om gemaokt te worden. Leon most ook ook wel 's een binnenband van een auto mao- DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GO 'Museumhuis' te koop Martijn de Koning Yerseke FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Meer informatie op Funda en op de site van Neeskens Makelaars. - Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we we kelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. De eetkamer, met links de trap naar de bovenverdieping, Makelaar Heidi Boeder in de keuken. Alleen voor koffie permitte ren de bewoners zich modernere apparaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40