Zuiden worstelt met carnaval: Drommen vluchtelingen als Belarussische wraak Nog geen landelijk verbod 3 CORONA Zuid-Nederland worstelt met de elfde van de elfde. De opening van het carnavals seizoen wordt dit jaar op veel plaatsen anders gevierd. De regio Noord- en Midden Limburg heeft alles afgelast. Ook in Brabant houden ze hun hart vast. f H H eb ik er zin in? I Nee", zegt burge- I meester Jack Mik- I kers (VVD) van I Den Bosch stellig. Sterker nog, hij heeft er buikpijn van en flink ook. Den Bosch is toch wel dé plek als het gaat om carnaval. De officiële opening van het carnavalsseizoen de elfde van de elfde, met het protocol, de ge hesen vlag aan de Sint Jan en dui zenden mensen op het plein is al door de Oeteldonksche Club afge last, omdat ze weigeren te werken met een coronatoegangsbewijs. Maar vervolgens kwam de vraag bij de gemeente te liggen: wat kan er dan wel? ,,We hebben toen alle scenario's op een rijtje gezet en de minst slechte gekozen. Mensen roepen dan in de media dat ik de horeca moet sluiten, maar ik kan met de huidige regels helemaal geen kroegen sluiten." Hij moet met de 'gereedschapskist' werken die hij heeft. Dus besloot hij om de elfde van de elfde te gaan regule ren, door het een 'evenement' te noemen. „Normaal gesproken zijn hier 50.000 tot 60.000 mensen op de elfde van de elfde. Nu moet je een kaartje kopen en zijn er 25.000 kaarten om in de kroegen te kun nen komen." Hij worstelt met de beeldvor ming, dat 'carnaval hier gewoon doorgaat'. „Verschrikkelijk. Want zo zit het niet. Dat in Noord-Lim burg de activiteiten nu zijn afge last wil niet zeggen dat ze daar nu de kroegen sluiten. Die activitei ten hadden wij allang afgelast." Wat moeten burgemeesters doen? Burgemeester Bruls van Nijmegen is de voorzitter van de Veiligheidsregio's. ,,Ik begrijp heel goed dat er weer kritisch wordt ge keken naar de aard en omvang van diverse evenementen de komende Ik heb wel het idee dat carnaval nu onterecht onder een vergrootglas ligt tijd. Dat kan ik alleen maar toejui chen, gezien de forse stijging van het aantal besmettingen en zorg- opnames. Het is een lokale afwe ging om te bepalen wat met in achtneming van de landelijke re gels wel of niet kan plaatsvinden." Veilig In Tilburg gaan de festiviteiten wel gewoon door. ,,Ja hoor", zegt Irma Galama, woordvoerder van burge meester Theo Weterings van Til burg. Het kan prima en veilig met de bestaande maatregelen, is be sloten. ,,We willen de samenle ving zo veel mogelijk open hou den en dit kan dus binnen wat kan en mag." Dus dat betekent dat de festiviteiten op een omheind plein met de CoronaCheck-app en een maximale capaciteit van 75 pro cent plaatsvindt. Natuurlijk is er overlegd met de GGD en het Til- burgs ziekenhuis, er is geen op roep gekomen dat ze het niet zou den moeten laten doorgaan zoals in Noord- en Midden-Limburg. Ook in Eindhoven gaat het door. ,,Het enige verschil is dat in de kroegen dan carnavalsmuziek klinkt in plaats van gewone mu ziek", zegt Erik Drent, woordvoer der van burgemeester John Jor- ritsma. Sowieso is de elfde van de elfde niet zo'n groot ding in Eind hoven, weet hij. ,,Maar we moeten goed het toezicht op de kroegen organiseren. We hebben hier veel kroegen, maar niet zo veel toe zichthouders. Er is vooral veel voorzichtigheid, want de oplo pende besmettingen houden ons allemaal dag en nacht bezig. Dat komt doordat er veel mensen zijn die familieleden hebben verloren aan corona." Vergrootglas De carnavalsvereniging in Eind hoven schikt zich in het lot. Tim de Zeeuw is voorzitter en vertelt dat het in Eindhoven in een kroeg of acht gevierd wordt. De Zeeuw: ,,Ik heb wel het idee dat carnaval nu onterecht onder een vergroot glas ligt. Het is bij ons minder groot dan in Den Bosch. We gaan er een mooi feestje van maken, maar gerust ben ik er niet op." Dat in Noord-Limburg alles wel is afgelast heeft te maken met de acute situatie in de ziekenhuizen. ,,Alles is vol, er is nergens meer plek in onze ziekenhuizen", ver telt Guido Corten van de Veilig heidsregio Limburg-Noord. ,,De burgemeesters vonden het una niem niet verantwoord om de fes tiviteiten te laten doorgaan." Het zou gaan om een feest met 17.000 bezoekers en een 'aanzuigende werking' tot mogelijk 30.000 men sen. ,,1,5 meter in zo'n setting is onhaalbaar. Dan kan het zijn dat alles wordt gecheckt met QR-co- des, maar we weten dat ook gevac- cineerden het virus kunnen over dragen en we kunnen er echt geen enkele zieke bij hebben." GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GRODNO FOTO'S REUTERS, EPA Duizenden vluchte lingen drommen sa men aan de grens tus sen Belarus en Polen, bij Grodno. Polen vreest een massale doorbraak van de vluchtelingen. Het gaat om Syriërs, Irake zen en Afghanen die door het regime in Be larus als straf voor de EU-sancties worden binnengehaald met als enige doel ze zo snel mogelijk richting het Westen te sturen. De missionair minister Ben Knapen (Buiten landse Zaken) noemt de actie van Belarus 'van een mensont erende onbeschoft heid'. 'Heb ik er zin in? Nee' Phaedra Werkhoven Den Bosch - Tim de Zeeuw, Eindhoven De grote opening van het carnavals seizoen donderdag en de sinter klaasintochten komend weekend kunnen voorlopig doorgaan. Dat stelde het kabi net gisteren na co- ronaberaad. ,,Dit is echt een lokale be slissing, zo werkt Nederland en geluk kig maar'', zei demis sionair minister van Justitie Ferd Grap- perhaus. ,,De maat regelen van afgelo pen weekend laten nu ruimte om lokaal te beslissen hoe je met zulke buiten evenementen om gaat, soms met co- ronatoegangsbe- wijs." De nieuwe corona- golf dwingt het kabi net tot nieuwe res tricties, maar buiten evenementen zijn niet verboden. Ook binnen kan praktisch alles, vaak met co ronapas-plicht. Toch schrappen steden en verenigingen nu grote evenementen, andere gaan juist door, merkt ook Grapperhaus. ,,Ik heb vrijdag veel bur gemeesters gebeld, er wordt divers mee omgegaan. In Oost-Brabant zegt men: we zetten de stad af, we werken met de coronapas. Dat kan binnen de maatregelen." Een nieuwe corona- golf plaagt de zie kenhuizen, daarom trapte het kabinet vorige week op de rem. Het kabinet broedt nog op extra coronamaatregelen omdat het aantal op names hoog blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3