Organisator hoopt op voortzetting Festival Dwaalspoor 7 WALCHEREN TIENDE PANORAMA Robert Vorstman vond het 'fantastisch' een strandgezicht bij Dishoek te maken. Panorama Walcheren moet nu kiezen wat voor schilderijen aanwinsten in de toekomst zijn. Vorstman schilderde, met hulp van enkele vrien den, het afgelopen half jaar een levendig gezicht op het strand bij Dishoek, gezien vanaf duinovergang Kaapduin. Het doek is zo goed als klaar. Bij de sluiting van het seizoen, dat zon dag eindigde, moet Vorstman een klein deel van het enorme doek nog van een laagje vernis voorzien. Volgend voorjaar, als de vernis er echt goed is ingetrokken, kijkt de kunstenaar uit Amsterdam vervol gens nog eens of het schilderij he lemaal naar zijn zin is. Licht broodnodig ,,Ik moet vooral zien hoe het licht valt. Het schilderij heeft licht no dig, om transparante pigment deeltjes tot hun recht te laten ko men", legde Vorstman uit. De kunstschilder wil volgend voor jaar ook kijken of alle personen op het strand en in zee hem nog steeds bevallen. „Misschien moet er nog iemand bij of af." Juist de mensen op het strand van Dishoek maken het tiende panorama an ders dan de vorige negen. Want op die enorme landschapsschilde rijen van Jo Dumon Tak waren niet of nauwelijks mensen te zien. Vorstman wilde juist 'verhalen vertellen door mensen te portret teren en uit te beelden wat ze doen of laten'. Stichting Panorama Walcheren presenteerde onlangs een plan om in de her in te richten Machinefa briek op de bovenste verdieping van de hal waarin het Panorama is gevestigd een museum in te rich ten. Daar krijgen de tien nu al ge schilderde panorama's een plaats, maar daarnaast is er ruimte voor nieuwe doeken. Welke nieuwe ta ferelen er komen en hoe ze wor den vervaardigd, zou de stichting nu al aan moeten geven, betoogde Vorstman. De stichting kan vasthouden aan het laten vastleggen van di verse plekken op Walcheren zoals in het verleden. Dan zou het het overwegen waard zijn om Jo Du- mon Tak er bij te betrekken, om dat het Panorama vooral de 'grote Jo-show' is. Daar is niets mis mee, benadrukte Vorstman. Maar Pano rama Walcheren kan ook kiezen voor een meer diverse collectie en Ik ben echt van Zeeland gaan houden tijdens mijn ritten hier naar toe meer kunstenaars opdrachten ge ven voor het vastleggen van Wal- cherse scènes. De stichting kan specifieke plaatsen laten schilderen, maar ze kan ook kunstenaars over het ei land laten ronddwalen en hen zelf een onderwerp laten kiezen. ,,Een kunstenaar ziet dingen vaak heel anders dan een ander iemand. De weersgesteldheid of een bepaald gezichtspunt kan letterlijk en fi guurlijk een bijzonder licht op een tafereel werpen", oreerde Vorst man, die aangaf ook zelf wel inte resse in zo'n vrije opdracht te heb ben. ,,Ik ben echt van Zeeland gaan houden tijdens mijn ritten hier naar toe." Het deels nieuwe stichtingsbe stuur zal alle mogelijkheden de komende maanden tegen het licht houden, beloofde Jos Pielage. Zon der hem, want de secretaris ver trekt na elf jaar. Vanaf volgend jaar Pasen zijn de panoramaschilde rijen weer elke vrijdag- tot zon dagmiddag te zien. Ook deze win ter kunnen echte nieuwsgierigen op maandagen tussen 10.00 en 13.00 uur terecht. ,,Op die morgen zijn toch altijd bestuursleden aan wezig", verklaart voorzitter Leo Groenleer van de stuurgroep. Dat Dwaalspoor geen duizenden mensen trok, bevreemdt Wybe de Haan niet. Met de andere organisa toren heeft hij, ondanks jeugdige leeftijd (20), al heel wat ervaring in het op poten zetten van festivals en evenementen. De Haan en vrien den zijn onder meer de mensen achter Festival Daer. ,,Het is niet makkelijk om publiek te trekken in Vlissingen zonder heel bekende na- men te halen. Toch willen we graag evenementen blijven opzetten, omdat we vinden dat Vlissingen en Zeeland het nodig hebben." Ruchtbaarheid Hoewel ze misschien zelfs nog ei gen geld moeten toeleggen op deze editie - 'we hebben de balans nog niet opgemaakt'- trekt De Haan de We willen graag evenementen blijven opzetten, omdat Vlissingen het nodig heeft stekker er voor volgende keren niet bij voorbaat uit. ,,Van mensen die er wel waren, hebben we uitsluitend positieve reacties gekregen. En zelf vonden we het ook fantastisch. We moeten toch nog eens kijken hoe we een volgende editie meer men sen kunnen trekken." Dat er bij een volgend festival meer ruchtbaar heid aan het programma moet wor den gegeven, staat voor De Haan wel vast. ,,We hebben het belang van pu bliciteit toch wat onderschat. Dat moeten we een eventuele volgende keer beter doen." Als het aan De Haan ligt, zet hij samen met een club kunstbroeders volgend jaar weer een Dwaalspoor uit. ,,Als de Machinefabriek nog beschikbaar is, is die locatie ideaal. ,,Gebouwen van die omvang zijn er niet veel en al helemaal niet om als festivalterrein te gebruiken. Mocht de Machinefa briek niet beschikbaar zijn dan moeten we misschien een paar maanden eerder in de buitenlucht mensen op een Dwaalspoor bren gen." dinsdag 9 november 2021 WA Doek strand bij Dishoek bijna klaar René Hoonhorst Vlissingen Robert Vorstman heeft zijn strandtafereel bij Dishoek bijna af. foto ruben oreel -Robert Vorstman, kunstschilder Kijk op de site bij /video Panorama Walcheren is weer een doek rijker Festival Dwaalspoor in de Vlis- singse Machinefabriek trok af gelopen weekeind nog geen tweehonderd betalende bezoe kers. Toch denken de organisa toren aan nieuwe edities. René Hoonhorst Vlissingen -Wybe de Haan, organisator Een toe schouwer kijkt naar portret ten van men sen die een rol spelen in het leven van de kunstenaar. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39