Studie naar digitale hackvrije snelweg Winnaar Zeeuwse Bo 5 Wim Hofman ten 1800-2000 (2005) en De Zeeuwse streekdrachten, hand boek voor het maken van kleding (2018). Vorig jaar is het sluitstuk van de trilogie uitgekomen: De Zeeuwse streekdrachten. Goed gemutst. Het derde deel is volledig gewijd aan de Zeeuwse vrouwenmutsen. Ook dit boek is weer prachtig vormgegeven, met gedetailleerde werkbeschrijvingen en fraaie foto's. Met de verschijning is na 23 jaar het doel bereikt. Zoals in het voorwoord staat: de missie is nu volbracht. opstijgt voor een korte rondvlucht. „Ik wist niet dat wa tertorren konden vliegen. Je ziet ze meestal maar door het water zwemmen. Mis schien wist de tor het zelf ook niet en was hij verbaasd dat hij zomaar op kon stijgen, om even later weer in het water terug te plonsen." Anna de Bruyckere Het poëzietalent van Anna de Bruyckere was, zeker in Zeeland, al veel langer bekend. Ze schrijft al meer dan twintig jaar en was stadsdichter van Middel burg. Voor permanente be woning is haar eerste officiële bundel, die behalve voor de Zeeuwse Boekenprijs ook werd genomineerd voor de Poëziede- buutprijs. Het is poëzie om op te kauwen, in een taal die bijna alledaags is, maar veel dieper gaat dan dat. De Bruyckere daagt je als lezer voort durend uit tot nadenken, tot her lezen, tot inzichten, hoe ongemak kelijk soms ook. Want (uit het ge dicht '365'): waar het blijkbaar om gaat:/ poëzie maakt alles zacht. Stroopt af, uiteindelijk/ als je haar laat. Schopt het wankelen/ onder je vandaan// zodat je valt/ met open knieën op kunt staan. De Zeeuwse streekdrachten Het plan ontstond in 1997: het vastleggen van de kennis over Zeeuwse streek- drachten, voordat het te laat is en ze definitief verdwenen zijn. Het leidde tot de oprichting van Stichting De Zeeuwse Streekdrachten en de boeken De Zeeuwse Streekdrach- In Twente bestaat het, in Brabant wordt eraan gebouwd. Samenwer king tussen bedrijven, overheden en instellingen via veilige digitale verbindingen. Als hij er komt, gaat de ZeelandRing gebruikmaken van bestaande glasvezelkabels, maar buiten het internet om, via een zo geheten ethernetverbinding. ,,Het internet is complex, er zitten risi co's aan en het is duur", zegt Mark Jacobs van Stratix, het bedrijf dat voor de provincie de mogelijkhe den van een ZeelandRing bestu deert. ,,Op het internet leggen data een lange weg af, ze worden via Amsterdam, Hengelo of Antwer pen verstuurd. Een serviceprovider moet er iets aan verdienen en het netwerk is gevoelig voor hacks. Complete bedrijven worden soms gegijzeld." Technisch geen probleem Bij de ZeelandRing kan dat niet. Het is vergelijkbaar met een intern netwerk dat door een ondoordring bare firewall wordt beschermd, ook al omspant het de hele provincie. Voor de aanleg hoeft niet de spa op nieuw de grond in. ,,Zeker niet in Zeeland", verklaart Jacobs. ,,De pro- Voor de aanleg van de ZeelandRing hoeft de spa de grond niet in. Zeker niet in Zeeland vincie is al buitengewoon goed voorzien van glasvezel. De techni sche realisatie is ongeveer het min ste probleem." Wat dan wel? Jacobs: ,,Het digi taal samenwerken tussen organisa ties heeft in Zeeland nog geen grote vlucht genomen. Binnen het on derwijs worden weinig data uitge wisseld en over sectoren heen, bij voorbeeld tussen onderwijs en be drijven, staat het helemaal op een laag pitje. Dat is jammer, want juist omdat de afstanden groot zijn en het gebied dunbevolkt, is het ideaal om digitaal samen te werken." Cameratoezicht Via een ZeelandRing zouden ge meenten bijvoorbeeld aan dezelfde administratie kunnen werken, of een meldkamer kunnen delen voor cameratoezicht in verschillende steden of dorpen. Jacobs geeft een voorbeeld uit de praktijk. ,,Een ge meente die een nieuwe telefoon- centrale wilde kopen. Die vroeg aan een collegagemeente hoe zij dat hadden gedaan. 'Wij hebben nog een paar honderd aansluitingen over', was het antwoord. Dus was het helemaal niet nodig om een nieuwe telefooncentrale te kopen. Via internet had dat echt niet ge kund." Op dit moment werkt Stratix aan een haalbaarheidsonderzoek. Dat heeft als doel de behoefte te peilen om mee te doen aan een Zeeland- Ring en om bekendheid te geven aan het fenomeen. In de week van 22 november wordt nog een infor matiebijeenkomst georganiseerd. Een link naar een enquête is te vin den op de site van de provincie. Het haalbaarheidsonderzoek is eind dit jaar klaar. dinsdag 9 november 2021 Boekenprijs dit jaar winnen? Hofman, Hofmans vertellingen Boekenprijs met 'Slag om de Mart Bakx, Susan Bakx-Plas- mans, Liza van der Heijden-van der Werff en Wim van der Heij den: De Zeeuwse streekdrach ten. Goed gemutst. Uitgeverij WBooks, 232 pagina's. Wim Hofman, We vertrekken voordat het licht is. Anna de Bruyckere Gedichten Cossee Vorig jaar wonnen Tobias van Gent (l) en Hans Sakkers de Zeeuwse Schelde'. FOTO BOAZ TIMMERMANS Wim Hofman: We vertrekken voordat het licht is. Uitgeverij Querido, 240 pagina's. Anna de Bruyckere, Voor per manente bewoning. Anna de Bruyckere: Voor perma nente bewoning. Uitgeverij Cos- see, 64 pagina's. Susan Bakx (I) en Liza van der Heijden, De Zeeuwse streekdrachten. Goed gemutst. Een arts die vanuit Middelburg de wond van een patiënt in Westkapelle bekijkt, een student die in Dreischor de ins en outs leert van een chemische fabriek in de Kanaalzone. Via internet kan het allemaal, maar veilig is het niet. Daarom wordt nu on derzoek gedaan naar de bouw van een ZeelandRing. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Mark Jacobs, Stratix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37