Bv Zeeland heeft iedereen nodig Drie gewonden ongeval met busje uit ziekenhuis De Peezum 2 WERKLOOSHEID OUDERE KOMT NIET Arno Boidin (59) uit Oostburg zoekt al anderhalf jaar een baan. Zo'n 160 sollicitatiebrieven schreef hij. Hoewel Zeeuwse bedrijven schreeuwen om personeel kreeg hij amper respons. ,,Dat is diep teleurstellend." Commentaar Hoe bestaat het! In Zeeland kunnen 1750 werkzoekenden boven de 50 jaar geen baan vinden, terwijl het aantal va catures vele malen groter is. Is dan niemand van die 1750 superenthousiaste vrouwen en mannen geschikt? Tellen zij dus niet meer mee op de arbeidsmarkt? Tussen die 1750 werkzoekende mannen en vrouwen en de 9500 openstaande vacatures zal ongetwijfeld vaak sprake zijn van mismatches. Een werkzoekende vorkheftruckchauffeur is nu eenmaal geen kandidaat voor een baan als psychiater, maar wellicht schuilt in hem wel dé perfecte verpleegkundige. Het is te gemakkelijk om 50-plussers af te schrijven op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Uit vier verhalen die deze krant opte kende, blijkt dat werkgevers niet geïnteresseerd zijn in 'oude ren'. Vijftigplussers worden niet uitgenodigd of krijgen smoes jes te horen dat ze 'overgekwalificeerd zijn of 'niet passen in het profiel'. Het woord leeftijdsdiscriminatie nemen de vier niet in de mond, maar ze spreken wel het vermoeden uit. De situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt is zo gespannen dat werkgevers zich niet de luxe kunnen permitteren groepen werkzoekenden aan de kant te schuiven. Het gat tussen vraag en aanbod kan alleen gedicht worden als iedereen zich minder star opstelt. De werknemer moet wellicht genoegen nemen met minder salaris en de werkgever moet zich flexibeler op stellen. De bv Zeeland heeft iedereen hard nodig. Jong, maar zeker ook oud. 'In de vorkheftruckchauffeur schuilt misschien een prima verpleegkundige' Bij het ongeluk kwam een 25-jarige man uit Terneuzen om het leven. De toedracht van het ongeluk is nog steeds niet duidelijk. „Vanwege de medische toestand van de betrok kenen hebben we het afgelopen weekend nog niet iedereen goed kunnen horen'', vertelt politie woordvoerder Willem van Hooij- donk. ,,Het onderzoek naar de oor zaak van het ongeval is nog volop bezig.'' De 36-jarige vrouw is vrijdag ALMANAK Hij komt 'van buiten', die bur gemeester van een Bevelandse gemeente. En hij is hier nog niet veel langer dan een jaar. Dus het werd hem vergeven dat hij in een raadsvergadering de afkor ting gebruikte voor het bekende energiebedrijf: 'de Pee-Zet-Ee- Em', klonk het. Het leidde tot overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. Samen met vier andere vrouwen en de 25-jarige man was zij onderweg met een busje van schoonmaakbedrijf CSU. Ze reden door een slagboom van de Vanwege de medische toestand van de betrokkenen heeft de politie nog niet iedereen gehoord openstaande brug over de West- sluis en belandden op een passe rend binnenvaartschip. Het busje werd lange tijd met een touw boven water gehouden, om dat de man nog bekneld in het voertuig zat. Hij overleed aan zijn verwondingen. reactie. 'Dat noemen wij hier gewoon Peezum', kreeg hij te horen van raadsleden met een Bevelandse tongval. Even later ging het al veel beter. 'De Péézèm', sprak de burgerva der in keurig ABN. Ach, hij blijft nog wel even. Het komt vast goed. Lijst D66 vol met jonge honden Vrouw gewond bij ongeval Molendijk Terneuzen Lezing De Kraker over middeleeuwen Net als Boidin raken nog bijna 1750 werkzoekenden van boven de 50 jaar nauwelijks aan de slag op de Zeeuwse arbeidsmarkt. De cijfers spreken boekdelen: ruim de helft van het aantal WW'ers is 50-plus. Kennelijk aarzelen werkgevers om oudere werknemers een kans te ge ven. Dat is opmerkelijk, want de economie ronkt waardoor werkge vers in bijna alle sectoren nauwe lijks personeel kunnen vinden. De industrie, de zorg, de horeca, detailhandel of de bouw, overal klinkt dezelfde noodkreet. Het aan tal vacatures (9500 in het tweede kwartaal van dit jaar) is inmiddels ruim groter dan het peloton WW'ers. Deze groep is de afgelo pen maanden namelijk fors geslon ken. Begin dit jaar waren het er ruim 5200, in september nog maar 3400. Voor mensen tussen de 18 en de 40 jaar staan werkgevers in de rij. Naar de 50-plusser kijken ze nau welijks om. En daarom zit Boidin nog steeds thuis, waar hij geregeld de bariton saxofoon aan de lippen zet. De Oostburgenaar verdiende decennia lang zijn brood als metaalgieter en met inspecties van leidingen in de (chemische) industrie. ,,Vooral lei dinginspecties is best zwaar werk. Je moet veel klimmen en kruipen. Ik kreeg op den duur last van mijn knieën en mijn rug. Ik zocht het daarom in de planning en werk voorbereiding. Dat deed ik ook tij dens mijn laatste jaarcontract, maar helaas werd dat niet verlengd." Daarna schreef hij 160 sollicita tiebrieven. ,,Ik werd vier keer uitge nodigd, maar zonder succes. Ze zeggen: je past niet in het profiel of je bent overgekwalificeerd. Dat is diep teleurstellend. Ik denk toch dat mijn leeftijd wel een rol speelt." De knieën en rug ten spijt, denkt Boidin als werknemer zijn pensi oen te kunnen halen. ,,Ik voel me fit en breng een schat aan kennis en ervaring mee die ik kan delen met jongere collega's. Welke baan ik ambieer? Teamleider of planner in de bouw en wegenbouw bijvoor beeld. De tijd begint wel te dringen. Over een halfjaar loopt mijn WW- uitkering af. Ik moet er niet aan denken dat ik terugval naar bij standsniveau. Dat idee geeft een enorme mentale druk." Ingenieur Iemand met koffers vol werkerva ring is de 53-jarige Verena Blessing uit Groede. Ze is opgeleid als water bouwkundig ingenieur en als land meter, ook te water. Voor een mul- tinational begeleidde de uit Duits land afkomstige Blessing talloze bouwprojecten, van een tunnel in Zwitserland tot een winkelcen trum in Polen. Ze werkte later als projectmanager bij een EU-instan- tie. Blessing: ,,Maar ik had het niet meer naar mijn zin in Brussel. Ik had wat spaargeld en kocht een huis in Groede. Daar vond ik werk als projectleider bij Strandcamping Ik ben nu mijn spaargeld aan het opeten Groede. Toen de pandemie uitbrak, werd dat contract niet verlengd. Voor de camping werk ik nog op zzp-basis, maar dat is slechts een paar uur per week. Daarnaast maak en verkoop ik bijzondere kaarsen, bijvoorbeeld van de vuurtoren in Breskens. Ik wil graag snel een baan, want ik ben nu mijn spaar geld aan het opeten." Blessing solliciteert zich suf. ,,Van een voedselproducent tot be leidsambtenaar recreatie en toe risme. Maar ik kom niet aan de bak in Zeeland. Het gevoel bekruipt me dat een vrouw van 50-plus bijna kansloos is. Ik heb mijn hoop geves tigd op lopende sollicitaties, als re gionaal projectleider bij Staatsbos heer en als programmamanager bij een bureau van de Verenigde Naties in Bonn, waar ik een flatje bezit. Ik heb nog het geluk dat ik in twee landen aan de slag kan." Zorgstroom Voor Geleyn de Putter (61) uit Zaamslag gloort hoop. Mogelijk kan hij als welzijnsassistent aan de slag bij Zorgstroom in Vlissingen. ,,Ik hoop dat dit doorgaat, want dit is de eerste keer in twee jaar dat ik ben uitgenodigd voor een sollicitatiege sprek. Ik sprong een gat in de lucht." Sinds 2019 is de Putter aan het zoeken. ,,Ik heb 36 jaar administra tief werk gedaan voor een zorgver zekeraar. Je denkt bij die werkgever je pensioen te halen, maar met één pennenstreek wordt dat idee weg gestreept. Daarna heb ik op van al les gesolliciteerd: (medisch) admi nistratieve functies bij een ge meente, het waterschap, een wo ningcorporatie, zorginstellingen en ziekenhuizen, hypotheekverstrek kers tot aan het huis van bewaring. Ook een baan als taxichauffeur leek me wel wat. Steeds krijg je dezelfde dinsdag 9 november 2021 II Drie van de vijf vrouwen die vrij dag betrokken waren bij een do delijk ongeluk op het sluizen- complex in Terneuzen, zijn uit het ziekenhuis ontslagen. De be stuurster (38) en een vijfde inzit tende (36) van het busje liggen nog in het ziekenhuis. Raymond de Frel Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Dat D66 Vlissingen met Ocker Ghering (23) een jonge lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezin gen presenteert, was deze zomer al bekend. Maar ook de nummers 2 (Desiree Schrijver) en 4 (Bram Brouwer) zijn met 29 en 31 jaar politiek jonge honden. Ton Riet man op 3 en oudge diende Niek Peters com pleteren de top 5 van de kandidatenlijst. Huidig raadslid en oud-wethou der Josephine Elliott staat 'op eigen verzoek' niet op de lijst. Zij staat haar jonge opvolgers wel met raad en daad ter zijde, meldt Ghering. YERSEKE Een vrouw is zondag avond laat met haar per sonenauto van de Mo lendijk (N673) bij Yerseke gereden en vervolgens enkele meters lager op de kop in een sloot tot stilstand gekomen. De automobiliste raakte rond 23.30 uur op de Molendijk met haar voer tuig in de berm. Vervol gens reed ze de dijk af en belandde via de parallel weg in de sloot. De vrouw raakte gewond, maar zat niet bekneld. Ambulance medewerkers hebben haar naar het ziekenhuis gebracht. De politie on derzoekt de toedracht van het ongeluk. Historicus Adrie de Kra ker geeft dinsdag 23 no vember in Porgy en Bess in Terneuzen een lezing over Zeeuws- Vlaanderen in de mid deleeuwen. De Kraker (1953) promoveerde in 1997 op het proefschrift 'Landschap uit balans, de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609. Zeeuws-Vlaanderen be hoorde lange tijd tot het Bourgondische Rijk, net als Vlaanderen. De Kra ker vertelt onder meer over Reynaert, Floris en de Blancefloer en Jacob van Maerlant. Hij begint om 20.00 uur. 50-plusser Frank Balkenende Vlissingen -Verena Blessing, werkloos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34