Xavi warm onthaald door duizenden Barcelona-fans c Wéér incidenten, supporters en KNVB denken na over nieuwe maatregelen 24 Weer lagen er meerdere eredivisiewedstrijden kort stil door incidenten met het publiek. Blikjes, vuurwerk, er wordt van alles op het veld gegooid door de supporters. De KNVB denkt na over extra maatregelen. ,,Het plan wordt volgende week bekendgemaakt." Uitgerust met enorme schilden van plexiglas snelden zo'n tien politie agenten naar de hoek van het veld in het Stade Vélodrome. Tegelijker tijd kwam er een clubje stewards aanrennen met in hun handen draagbare vangnetten. Gezamen lijk met het politiepersoneel vorm den ze een dubbele beschermwand voor Neymar. Het moest tijdens weer een verhitte editie van Le Classique de Marseille-fans ervan weerhouden de Braziliaan van Paris Saint-Germain te raken met bekers bier of andere voorwerpen. Het beeld was surrealistisch. En tegelijkertijd het sprekende voor beeld van een structureel pro bleem in de voetballerij. Sinds de stadions weer vol zitten met pu bliek, zijn er wekelijks incidenten met supporters. Er wordt bier ge gooid naar de spelers van de tegen standers. Of aanstekers, blikjes energiedrank of zelfs vuurwerk. Afgelopen zondag was het in een kort tijdsbestek weer twee keer raak. Feyenoord-AZ werd in de eerste helft even stilgelegd omdat er met blikjes werd gegooid. Vites- se-FC Utrecht moest kort worden gestaakt omdat de meegereisde fans uit de Domstad vuurwerk op het veld gooiden. De gebeurtenissen zijn dus al lang geen uitzondering meer. Ze weten er bij ADO Den Haag bij voorbeeld ook alles van. Wedstrij den van die club werden dit sei zoen vaker wel dan niet onderbro ken door schermutselingen waar bij het publiek betrokken was. Het zorgde ervoor dat de verschillende supportersverenigingen van de Haagse club gezamenlijk een sta tement naar buiten brachten in de hoop meer incidenten tegen te gaan. ,,Het is een landelijk pro bleem", erkent Jacco van Leeuwen. Hij is voorzitter van supporters vereniging Haagsche Bluf en tege lijkertijd lid van het landelijke Supporterscollectief. ,,Het gaat niet om georganiseerde acties, maar om incidenten met lone wol ves. Het is voor ons als supporters belangrijk dat we proberen te voorkomen dat dit vaker gebeurt, want we worden er door geraakt. We krijgen als club minder kaar ten voor uitwedstrijden, mogen niet meer met eigen vervoer ko men. Dat is vervelend. Daarom hebben we afgelopen week ieder een opgeroepen om niet met voor werpen of vuurwerk te gooien. We liggen onder een vergrootglas en we weten dat veel burgemees ters er happig op zijn geen uitsup- porters meer toe te laten. Dat wil len we niet." Corrigeren En prompt verliep de wedstrijd Almere City-ADO Den Haag afge lopen zondag probleemloos. Maar het is de vraag of een simpele boodschap van binnenuit als mid del krachtig genoeg is om de inci denten definitief uit het voetbal te verbannen. Al is het wel de hoop van velen dat de fans elkaar na drukkelijker corrigeren. ,,Maar dat wij zelf politieagentje gaan spelen in het stadion, is geen goed idee", geeft Van Leeuwen aan. ,,Daar krijg je alleen maar ellende van op de tribunes." En dus moet ook de KNVB er mee aan de slag. Namens de voet balbond vond er gisteravond een gesprek plaats met het Supporters collectief. Dat was weliswaar een overleg dat al langer in de plan- Veel burgemeesters zijn er happig op geen uitsupporters meer toe te laten ning zat, maar Jan Bluyssen, ma nager competitiezaken bij de KNVB, erkende wel dat de inci denten met supporters onderwerp van gesprek waren. De bond is dan ook druk bezig met nadenken over nieuwe maatregelen. ,,Samen met de clubs, het ministerie van Justi tie Veiligheid en andere stake- holders kijken we welke extra maatregelen mogelijk zijn", geeft een woordvoerder van de KNVB aan. ,,Want de huidige reeks van incidenten moet stoppen. Dit plan wordt ergens volgende week be kendgemaakt." Tot nu toe blijft het nog bij het kortstondig stilleggen van wed strijden. Maar dat lijkt weinig zo den aan de dijk te zetten. Toch blijft dat ook de werkwijze van de KNVB. ,,Als er vuurwerk of andere zaken op het veld worden gegooid, moet de stadionspeaker het pu bliek waarschuwen en wordt het spel stilgelegd. Dit omdat het vooral om de veiligheid van de spelers gaat: je kunt uiteraard niet doorspelen als er blikjes of vuur werk naar je worden gegooid. Hoe vervelend zo'n pauze ook is, dat zal iedereen snappen." Of er straks, net als in Frankrijk, mobiele dubbele beschermwan- den worden opgetrokken bij elke corner van de tegenstander, is nog maar de vraag. Maar extra in grepen lijken ook hier onafwend baar. De 41-jarige Catalaan werd in het stadion massaal toegezongen door het publiek. „Ik ga alles geven om ervoor te zorgen dat dit werkt", zei de oud-speler van Barcelona. Op het veld, waar hij als voetbal ler grote successen vierde, zette Xavi zijn handtekening onder een contract tot de zomer van 2024 als hoofdtrainer van Barcelona. Xavi volgt de ontslagen Ronald Koeman op, die moest vertrekken vanwege de tegenvallende resultaten. Barce lona zit zowel sportief als financieel in de problemen. De club kampt met een schuld van ruim 1 miljard euro. „Xavi, Xavi, Xavi", rolde vanaf de tribunes toen de oud-middenvel der samen met voorzitter Joan Laporta het veld opstapte. „Ik wil niet emotioneel worden", zei Xavi, die zichtbaar moest vechten tegen de tranen. „Wij zijn de beste club ter wereld. We kunnen geen neder lagen of gelijke spelen accepteren, wij moeten iedere wedstrijd win nen. We hebben de steun van de fans nodig, want we zitten in een moeilijke tijd, zowel sportief als economisch." Laporta sprak van 'een histori sche dag voor Bar^a'. De voorzitter hoopt dat met Xavi als trainer de glorietijden uit de periode dat Xavi speler was weer terugkeren. De Ca talaan deed de afgelopen jaren zijn eerste ervaringen als trainer op in Qatar bij Al Sadd. Xavi leidt vandaag voor het eerst de training in Barcelona, al ontbre ken dan veel internationals. Zo zijn Frenkie de Jong en Memphis Depay naar het Nederlands elftal. Luuk de Jong, die niet is opgeroepen door bondscoach Louis van Gaal, kan wel kennismaken met zijn nieuwe trai ner. Xavi debuteert op 20 november als hoofdtrainer op de bank in de thuiswedstrijd tegen stadgenoot Espanyol. DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GO 'Niet zelf politieagentje spelen' Marijn Abbenhuijs Rotterdam - Jacco van Leeuwen Links: AZ-keeper Peter Vindahl Jensen met een blikje dat op het veld in de Kuip werd gegooid. Rechts: fans van FC Utrecht met vuurwerk in de Gelredome. fotos pim ras, anp VOETBAL Xavi (r) bij zijn presentatie met voorzitter Laporta. foto credit Zo'n 10.000 supporters van FC Barcelona hebben in Camp Nou de nieuwe hoofdtrainer Xavi als een held ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24