Oranje kan WK ruiken, maar bananenschillen liggen nog op de loer zich in bloedvorm bij Oranje 23 aan en mist goudhaantje a la Dessers Ajacied Mo- beurde nog niet. Dat geeft te den- hamed Da- ken, zeker als je weet dat opponen- ramy baalt te- ten Ajax steeds beter bespelen en gen Go Ahead in slotfases, als krachten weg- Eagles. vloeien, alsnog op de knieën ge- foto pro shots dwongen kunnen en moeten wor den. Oranje start vandaag met de aanloop naar de beslissende duels in de WK-kwalificatie. Vier vragen over wat er allemaal te gebeuren staat. Nederland is koploper in de poule met 19 punten. Twee pun ten meer dan Noorwegen, vier meer dan Turkije. Zaterdag speelt Oranje eerst in en tegen Monte negro, dat al kansloos is. Bij winst is Nederland zeker van WK-play-offs. Maar het doel is rechtstreekse plaatsing. Die kan er komen in de laatste poulewed strijd, zélfs bij verlies tegen Mon tenegro. Op dinsdag 16 november in de Kuip tegen Noorwegen. Cody Gakpo en Steven Berghuis ontbreken zeker. De PSV'er en Ajacied zijn geblesseerd. Ook Arnaut Danjuma viel uit bij Vil- larreal, maar hij meldt zich van daag wel in Zeist. Verder ontbre ken Jurriën Timber (geblesseerd) en Joël Drommel (ziek). Als ver vangers zijn Steven Bergwijn (Spurs), Devyne Rensch (Ajax) en Jasper Cillessen (Valencia) op geroepen. De rentree van Cilles- sen is pikant. De keeper keert te rug sinds hij op het laatste mo ment afviel voor het EK. Toen malig bondscoach Frank de Boer wilde niet afwachten nadat Cil- lessen positief testte op corona, tot woede van de keeper. Die zei dat De Boer bij de bekendmaking van de EK-selectie al wist van de positieve test, maar hem toen nog 'gewoon' erbij hield. heb je meer ruimte.'' PLAN D Opmerkelijk is dat Ajax met twee tegengoals in twaalf speelronden al tegen negen verliespunten aan liep. Ter vergelijking: afgelopen seizoen liet de kampioen veertien punten liggen. Ook opvallend is dat aan elke deceptie een doel puntloze eerste helft voorafging. Komt Ajax voor rust niet tot sco ren, dan blijkt dat de voorbode voor averij. Dat betekent ook dat plan B zijn werking mist. Of beter gezegd: plan D. Waar Feyenoord in Cyriel Dessers een goudhaantje heeft gevonden om slotoffensieven te ontketenen en te beslissen, moet die bij Ajax nog opstaan. Tegen Go Ahead lieten Danilo en Mohamed Daramy een goede kans liggen, zoals Danilo het ook tegen FC Twente naliet de bevrij dende treffer op te eisen. De storm aanwakkeren wil nog wel, maar tegenstanders met gou den wissels laten bezwijken zoals Klaas-Jan Huntelaar vorig seizoen tegen Twente of Brian Brobbey te gen Willem II en Lille deed, ge- BREDE SELECTIE Daar heeft Ajax ook de selectie voor, zou je zeggen. Clubs kijken watertandend naar de reservebank van de koploper. Tegen Go Ahead, dat met een spelersbudget van 3,5 miljoen euro werkt, namen ook Nicolas Tagliafico, David Neres en Ryan Gravenberch daar plaats. Davy Klaassen toonde zich de voorbije weken een ijzersterke twaalfde man, maar zijn rentree in de basis was geen sollicitatie naar meer. Hetzelfde gold voor Mo hammed Kudus. In de laatste wedstrijd voor de vorige interlandbreak mochten Tagliafico en Neres weer eens aan de aftrap verschijnen. De eerste nederlaag in dertig eredivisieduels tegen Utrecht kun je onmogelijk alleen op hen afschuiven. Feit is wel dat Ajax mikte op een bredere groep, om spelers fris en fit te kun nen houden en zo ook in de Champions League minder aan het toeval over te laten. En na drie maanden is Neres veel minder dreigend dan Antony, blijkt de zo gewenste snelheids duivel Daramy niet heel verfijnd als hij vooral wordt opgetrommeld om wedstrijden te beslissen, speelde Tagliafico in het voorbije blok welgeteld tien minuten, haakt de herstelde Kudus opnieuw moeilijk aan en heeft talent De- vyne Rensch zijn eerste dip te pakken. Daarmee kan gesteld worden dat niet alleen het gemis van inspira tie en dynamiek tot verval in de eredivisie heeft geleid. De sleutel tot een spaarzame maar succes volle 'three-horse-race' moet ook gezocht worden op de reserve bank. Daar lopen financiële en spor tieve waarde namelijk nog niet be paald synchroon. De spelers melden zich vandaag in Zeist. Normaal is dat al op maandag. Van Gaal wil graag trainen, maar heeft inmiddels er varing. Bij een start op maandag, is het voor spelers lastig de boog optimaal gespannen te houden tot een aftrap op zaterdag. Daarom geven clubcoaches in 'normale' trainingsweken stan daard één dag vrij. Midden in een interlandweek is vrij geven lastig. Drie dagen achtereen trainen en op dag 4 de wedstrijd beschou wen veel voetballers en coaches als meest ideaal. (Nu is het vier en vijf). Komt bij: oktober en no vember zijn al zo druk, één dagje extra bij de familie kan een men tale 'boost' geven. Schorsingen. Klaassen, Van Dijk, Malen, Gravenberch en Bergwijn staan op scherp. Twee is de herinnering aan Nederland - Noord-Ierland. Najaar 2019, EK-kwalificatie, Oranje in de Kuip tegen zijn concurrent en na 75 minuten een onverwachte 0-1 stand. Met pinchhitter Luuk de Jong erin kwam het alsnog goed. Bij Noorwegen blijven zonder Haaland spelers als Mohamed Elyounoussi gevaarlijk. ik denk dat de bondscoach iedereen scherp wil houden en dat is alleen maar goed'', zegt Bijlow. Na zijn interlands viel hij op clubniveau niet terug, maar zette hij weer stappen vooruit. Met keeperstraomer Khalid Benlahsen, al negen jaar de mentor van Bijlow, blijft hij werken aan zijn techniek en aan manieren om vol voor de bal te gaan en zichzelf toch optimaal te beschermen. En zijn reactiesnel- Bijlow is met afstand de beste keeper van Nederland heid is ongeëvenaard. Zoals Bijlow landgenoot Sheraldo Becker van Union Berlin donderdagavond met een razendsnelle reflex van scoren hield, zo frustreerde hij Tijjani Reijnders van AZ door een treffer te voorkomen. Bescheidenheid Na afloop sprak Bijlow zelf liever over medespeler Gernot Trauner, die na Bijlows redding koppend voor opruiming zorgde toen Vange- lis Pavlidis alsnog leek te scoren. Een vorm van bescheidenheid, maar wie hem volgt ziet dat hij langzaam maar zeker aan het uit groeien is tot dé leider van Feyen- oord. In het Olympiastadion in Ber lijn dirigeerde hij met één duide lijke handbeweging zijn medespe- lers naar het uitvak, voor de came ra's nam hij het nog even op voor de meegereisde en verkleumde fans. En in de kleedkamer laat de doel man zich meer en meer gelden. ,,Dat moet ook'', zegt Van Hane- gem. ,,Ik vond het heel irritant dat er voor het EK van afgelopen zomer zo vaak werd gezegd dat hij nog weinig ervaring had. De mensen die analyseren vinden dat blijkbaar bij bepaalde spelers geen enkel pro bleem, bijvoorbeeld de jonkies van Ajax, maar Bijlow was opeens te onervaren. Deze jongen liet zich bewust niet verhuren toen hij als jonge keeper Brad Jones en Kenneth Vermeer voor zich had. Hij weet wat hij wil. Bijlow kan voor een heel lange periode de onbetwiste nummer 1 van Nederland zijn.'' GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 tijdens de break Maarten Wijffels Zeist IKan Oranje de tickets voor het WK 2022 al zon beetje boeken? 2 De Noren missen de ge blesseerde Erling Haal- and. Wie mist Oranje? 3 Wat opvalt: heeft Van Gaal eindelijk een hele trainingsweek, trommelt Jasper Cillessen is terug bij Oranje. foto soenar chamid hij Oranje een dag later op dan normaal. Waarom? 4 Welke bananenschillen liggen op de loer? - Wim van Hanegem Justin Bijlow pakte tegen AZ een clean sheet met Feyenoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23