middelen 21 Vraag het onze specialisten Ik heb gordelroos gehad, maar blijf pijn houden. Hoe kan dat? Mijn man stemt VVD, ik GroenLinks. Doet politieke voorkeur ertoe in een relatie? Heb je tips voor positieve gezondheid op de werkvloer? ia VapoRub;£v- Een ui op je nachtkastje, zelfs al is die in tweeën gesneden, of de dampen van een ui inademen, heeft weinig tot geen effect.'' Vicks O.VapoRub: helpt niet ,,Ik ben daar geen voorstander van. Mensen brengen dat goedje al snel te veel Vaak ga je er juist meer van hoesten omdat die vluchtige stof een hele nacht je luchtwegen irriteert, met neusloop tot gevolg. Liever niet doen dus.'' 6 Kauwen op gember: helpt niet ,,Gember zou volgens bepaalde bron nen slijmoplossend werken, je lon gen helpen kalmeren en keelpijn ver zachten. Maar daar is geen enkel we tenschappelijk bewijs voor. Het feit dat kauwen doet slikken, zal je lucht wegen misschien even openzetten, maar of dat nu op gember is of op een stuk fruit maakt geen verschil.'' 7 Soep met peper: helpt niet ,,Ik zie niet in hoe soep met peper je neus zou kunnen vrijmaken. Als je het binnen de categorie warme dran ken bekijkt, dan zou je ook glühwein of warme melk kunnen nuttigen, of een gewoon bord soep. Dat helpt wel om eventuele keelpijn te verzachten en je temperatuur wat omhoog te krijgen. Die verhoging heb je nodig om te genezen. Maar peper heeft geen enkel nut om een verstopte neus tegen te gaan. Capsaïcine is de stof die in rode pe per zit en de luchtwegen heftig irri teert. Het gebruik ervan bij verkoud heid is dan ook niet aan te raden.'' 8 Paracetamol: helpt niet ,,Als je koortswerende midde len gebruikt, remt dat de tem- peratuursverhoging en afweer van je lichaam. Je lichaam ver hoogt je temperatuur juist om dat virussen minder kunnen vermenigvuldigen als je koorts hebt. Met koortswerende middelen blijf je langer ziek. Paracetamol om te gene zen van een verstopte neus is zeker geen goed idee.'' 9 Voldoende water drinken: helpt wel en niet ,,Je hoeft geen liters water te drinken maar regelmatig kleine slokjes water helpen om minder keelpijn te heb ben en snot dat langs achter in de neus verdwijnt in te slikken. Vol doende water is nuttig als je ook koorts hebt. Op zich is het dus zeker een goed idee, al zal het niet recht streeks je verstopte neus aanpakken.'' Stoppen met roken: I w. helpt wel en niet ,,Het zal geen direct effect hebben natuurlijk, maar we weten wel dat rokers langer ziek blijven van lucht weginfecties dan mensen die niet roken. Op langere termijn zal stop pen met roken dus helpen, maar als je vandaag ziek bent en je stopt met roken, dan zal dat niet helpen om morgen beter te zijn." GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Bij gordelroos ontstaan blaasjes op een rode huid aan één zijde van het lichaam. Sommige men sen ervaren jeuk en anderen pijn of beide. Meestal drogen de blaasjes binnen zeven tot tien dagen in, waarna ook de besmettelijkheid is ver dwenen. Er is 5 tot 30 procent kans op langdurige pijnklachten. Die zien we vooral bij oudere mensen, bij uitslag in het gezicht en bij extreme pijn in de acute fase. Een behandeling kan bestaan uit pijnstilling tegen zenuwpijn: carbamazepine, lyrica, amitriptyline, nortriptyline of gabapentine. Lokaal kunt u iets verkoelends aanbrengen en de huid insmeren met lidocaïne- of capsaïcinecrème of in de vorm van pleisters op de huid plakken. Dan zijn er nog perifere zenuw behandelingen (proefblokkade, therapeutische injecties met corticosteroïden of met botox en een behandeling met gepul seerde radiofrequente stroom), TENS-therapie, neurostimulatie of een pijnpomp. Mogelijk dat lasertherapie, bepaalde antidepressiva, meman- tine (een medicijn bij de mentie) en magnesium tabletten hier in de toekomst bij ko men. RELATIEFILOSOOF JAN DROST 'Twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen', luidt een oud gezegde. Of dat ook geldt voor twee politieke overtuigingen hangt ervan af hoe belangrijk je politiek vindt. Er zijn mensen die zeggen dat politiek over alles gaat, r en dat alles dus politiek is. En in zekere zin is dat ook zo: rechtvaardigheid, solidariteit, mede dogen, compas sie, zorgzaam heid voor je medemens, voor de dieren en voor de aarde, dat alles komt tot uitdrukking in je politieke voor keur. Dus ja, als politiek over al les gaat, doet je politieke over tuiging ertoe in een liefdesrela tie. En de verschillen in overtui ging ook. Of die verschillen overbrugbaar zijn of op zijn minst samen kun nen gaan, of dat 'de duivel' zich ertussen heeft genesteld, dat is aan jou om te bepalen. Dat de liefde sommige verschillen niet overwint komt vaker voor, en niet altijd door een gebrek aan liefde. Integendeel. Bijvoorbeeld als jouw poli tieke voorkeur niet haaks staat op jouw opvatting van liefde maar daar als vanzelfsprekend uit voort vloeit. Als politiek alles is, is politiek ook liefde. Of zou ze dat moeten zijn. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Positieve gezondheid legt de focus op wensen, competenties, werkplezier en geluk. Als men sen uitvallen, raken ze niet alleen uit balans door hun klachten, maar ook doordat ze een deel van hun identiteit niet meer kunnen voeden. Het is dan belangrijk om te kij ken wat hun krachten en competenties zijn, en wat ze plezier geeft en hoe je die kunt blij ven inzetten. Bij mensen die drei gen uit te vallen is het belangrijk te kijken of je ze aan boord kunt houden door de krachten en het plezier weer te rug te vinden. Veel mensen die door werkgerelateerde klachten uitvallen, ervaren een gevoel van falen en negatief zelfgevoel. Ga daarom vooral in gesprek met alle medewerkers over hun krachten, competenties en fac toren van werkgeluk. Focus met elkaar ook op wat goed gaat en niet of weinig op wat beter moet. Van je fouten leer je, maar van je successen leer je meer. Be loon op inzet en niet zozeer op resultaat. Geef elkaar regelmatig complimenten over het karakter en heb daarbij eikaars waarden in het vi zier. En hou voldoende tijd voor rust, ontspanning en beweging en geef daarbij zelf het goede voorbeeld. BBmH DfCONGESTA'vT HSKtI ■BHH fok colds ■■Gi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21