GEZOND Niet gevaccineerd? Misschien heeft diegene wel gewoon prikangst Hoogleraar over de tien populairste 20 René Diekstra Boven een pot stomend water hangen. Kauwen op gember. In dit seizoen proberen we van alles om het gesnotter te stoppen. Hoogleraar huisartsengenees- kunde Dirk Devroey scheidt het kaf van het koren. 'Ga niet werken als je ziek bent' Er gaat al zo'n ander half jaar geen jour naal voorbij of mijn vrouw en ik kijken even de andere kant op. Dan heb ik het over het moment waarop voor volk en vaderland wordt getoond hoe een naald een bovenarm in gaat. Volgens mijn vrouw zit er een psycholoog in de redac tie die ervan overtuigd is dat als je mensen maar vaak ge noeg blootstelt aan iets waar voor ze bang zijn, die angst op den duur uitslijt of zelfs ver dwijnt. Ik schat in dat 300.000tot 400.000 mensen ernstige prikfobie hebben ,,Ongevoeligmaking noemen jullie dat toch?'' zegt ze. ,,Maar ik betwijfel of het altijd werkt. Zelf krijg ik er een fantoomge- voel bij, alsof ik die prik echt voel.'' Ik herken het, maar het voelt voor mij wel minder hef tig dan in het begin. ,,En wie weet hebben veel mensen zich daardoor wel eerder laten vac cineren omdat ze aan die prik- beelden gewend zijn geraakt.'' Daar is geen wetenschappe lijk bewijs voor, zegt ze te recht. ,,Dus kan het goed zijn dat alle mensen met prikangst al maanden niet meer zonder angst tv kunnen kijken en zich voortdurend opgejaagd voelen door de laat-je-vaccineren-op- roepen. En ik vind het oneer lijk dat alle niet-gevaccineer- den op één hoop worden ge gooid en worden weggezet als wappies, onverantwoordelij- ken en aso's. Ik vrees dat veel mensen klem zitten tussen hun prikangst en de druk van uit de omgeving.'' Het was na zo'n gesprek dat tot me doordrong dat we niet eens weten, ook het kabinet en het OMT niet, hoeveel mensen lijden aan ernstige prikfobie. Ik schat in dat het er minstens 300.000 tot 400.000 zijn, als ik het classificatiesys teem voor psychische proble men van de Wereldgezond heidsorganisatie hanteer. Voor hen geldt dat alleen al het denken aan een injectie symptomen als hartkloppin gen, zweten, benauwdheid, misselijkheid, paniek-, vlucht- en depressiereacties teweeg kan brengen. Ze lijden daaronder, schamen zich er voor, praten er niet met ande ren over, vermijden vaccinatie en staan als gevolg van dat al les onder grote stress. Beschamend dat we nog vrij wel niks hebben gedaan om deze mensen op te sporen en te helpen. In plaats van be schuldigend te roepen, zoals Hugo de Jonge onlangs deed, dat de toenemende ic-bezet- ting door covid-patiënten een pandemie van de non-gevacci- neerden is, spoor ik hem aan om Spinoza's advies ter harte te nemen: 'Alvorens een ander te bespotten, te betreuren of te veroordelen, span je in 'm te begrijpen'. en verstopte neus kan twee oorzaken hebben'', zegt Dirk Devroey, huisarts en hoogleraar huisartsenge- neeskunde aan de Vrije Universiteit Brussel ,,Ten eerste is er de virale infectie van je neus, met op hetzelfde moment meestal ook klachten van je keel en sinussen (bij holten). Je lichaam wil het virus dan elimineren en doet dat door stoffen uit te scheiden via het neusslijmvlies, dat daardoor zal opzwellen. Dat is wat we kennen als sinusitis of neus- verkoudheid. Ten tweede is er de verstopte neus als gevolg van een allergie, zoals een pollenallergie of allergie voor dieren. Alles wat via de lucht tot ons komt, kan een zwelling van het neusslijmvlies veroorzaken." Deze middelen helpen mogelijk bij neusverkoudheid: H Neusspray: helpt wel I,,Er zijn veel soorten neusspray. Ik raad bij een neusverkoudheid een verzadigde of fysiologische zoutop lossing aan. Je kunt zo'n busje in de supermarkt kopen, maar ook zelf maken. Strooi wat keukenzout in een pot water, laat het oplossen en spuit het mengsel in je neus met een plastic spuitje. Je kunt ook een neusspray met ontsmet tingsmiddel kopen, zoals xylometazoline. Zwaarder moet je bij een verkoudheid niet gaan. Dus geen cortisone of produc ten die de bloedvaten in het neusslijmvlies laten samentrekken. Zulke middelen worden snel te veel gebruikt, waardoor gewenning op treedt en zelfs gevaar voor verslaving bestaat. Cortisonespray gebruik je wel bij allergieën." 'Met koortswerende middelen blijf je langer ziek. Paracetamol om te genezen van een verstopte neus is zeker geen goed idee' THOMAS ROSSEEL 2 Een pot met stomend .water: helpt wel ,,Met je hoofd boven een pot met sto mend water hangen mag zeker. Ik zou niets extra's in dat water doen. Er is geen wetenschappelijk bewijs dat honing of zout zou helpen, maar je vergroot wel het risico op irritatie aan je ogen. Sommige mensen doen een druppeltje eucalyptus in het wa ter, voor een fijn effect aan de lucht wegen. Je kunt dat vergelijken met een Turks stoombad. Dat kan zeker, maar overdrijf de hoeveelheid niet, dat kan je neus overprikkelen.'' 3 Je neus snuiten: .helpt wel en niet ,,Je neus snuiten is goed als je het zachtjes doet en niet te vaak. Houd er rekening mee dat het slijm dat je neus aanmaakt dient om je te gene zen. Het kan op een bepaald moment onaangenaam aanvoelen maar als je het slijm weg snuit, zal je neus ge woon nieuw slijm aanmaken." 4 Een ui op je nachtkastje: helpt niet „Een klassieker. Uien maken deel uit van een volksgeloof uit de tijd van de pest. Mensen merkten toen dat bewo ners van huizen waarbij uien in de tuin waren ge plant, minder getroffen werden door de pest dan huizen zonder. Maar de ratten, die de pest verspreidden, ble ven weg van die huizen omdat ze niet van uien houden. Mensen doen de raarste din gen met uien. Sommigen gaan ze versnipperen en inademen, omdat het de neus doet lopen en de ogen doet tranen. Ze denken dat ze op die manier zullen ge nezen. Spoelen met water en zout is beter. 1 DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 GO René Diekstra en zijn vrouw kijken liefst meteen weg als ze op televisie weer beelden zien van een injectienaald in een bovenarm. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Wat helpt bij een verstopte neus? E! „Gezond eten, sporten en voldoende slapen zijn de basis voor een goede gezondheid en een goede afweer'', zegt Devroey. ,,De voor bije maanden hebben we gemerkt dat afstand houden, een mondkapje dragen en handen ont smetten zeer effectief zijn in het voorkomen van infecties. Niet alleen voor het coronavirus was dit nuttig, maar ook voor de gewone ver- koudheidsvirussen. We kunnen uiteraard niet verwachten dat we deze maatregelen voortzet ten na corona, maar we kunnen er wel een aantal leerpunten uit meenemen. Ga niet werken als je ziek bent, draag een mondkapje in het open baar vervoer en was regelmatig je handen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20