m Geworstel met carnaval Kabinet wil einde aan wildwesthuizenmarkt Wat is er toch aan de hand met Ajax? Walcheren Ten Hag mist in de eredivisie honger en vastberadenheid bij zijn spelers Vroeg beginne en QR-checks in Zeeland heeft volop tijd voor zijn saxofoon, ar liever zou hij elke dag naar zijn rk gaan. Arno Boidin (59) uit Oostburg zoekt al anderhalf jaar naar een baan. Tevergeefs. Elke keer krijgt hij nul op rekest. Opmerkelijk, omdat de Zeeuwse bedrijven schreeuwen om personeel. Ook moet voortaan waarschijnlijk in ieder koopcontract verplicht een voorbehoud van financiering en een bouwkundig rapport komen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft demissionair minister Kajsa Ollongren dat er te veel misstanden zijn in de makelaarswereld en dat aansporingen de boel te verbeteren niet breed genoeg worden opge pakt. Met een 'automatisch biedlog- boek' verdwijnt de ruimte om niet integer te handelen, stelt ze. Het pleidooi komt op het mo ment dat de woningmarkt muur vast zit, met zeer weinig te koop staande huizen en absurd hoge prij zen. Vier op de vijf woningen gaan binnen enkele weken boven de vraagprijs weg. Huizen worden ge middeld bijna 20 procent duurder verkocht dan een jaar geleden. Meestal werkt het zo dat huizen zoekers hun bod telefonisch of per e-mail voor een bepaalde deadline doorgeven aan de verkopende ma- kelaar. De makelaar verzamelt de biedingen zelfstandig en overlegt met de verkoper welk bod het meest interessant is. Dat gaat niet altijd zuiver, leren voorbeelden uit de me dia, waaronder een undercoverac tie door tv-programma Radar. Bij een meldpunt van Vereniging Eigen In de huizenmarkt waarbij overbieden de norm is, misbruiken makelaars hun positie Huis kwamen binnen twee maan den zeshonderd klachten binnen, waarbij 'vriendjespolitiek' het vaakst werd genoemd. PvdA-Kamerlid Henk Nijboer voerde de druk op bij de minister om in te grijpen. ,,Zeker in de hui dige markt waarbij overbieden de norm is, misbruiken makelaars hun positie", stelt hij. ,,Ze adverteren ook letterlijk dat je zonder aankoopma kelaar geen schijn van kans hebt." Ollongren ziet veel in het zoge noemde biedlogboek van make laarsvereniging VBO en het plat form 'Eerlijk Bieden': huizenkopers doen hun bod op een website en kunnen daarna net als bij een post- pakketje online volgen hoe het pro ces verloopt. Als het bod onvoor waardelijk is geworden, na drie da gen of enkele weken, kunnen bie ders en verkoper inzien welk bod wanneer is gedaan. Bij klachten kan een tuchtrechter beoordelen of alles netjes is verlopen. Omdat ontbindende voorwaar den voor financiering en een bouwkundig rapport in de huidige krappe markt uit concurrentieover- wegingen vaak achterwege worden gelaten, wil de D66-minister dat beide verplicht worden opgeno men in het koopcontract. Huizen kopers zouden nu te grote risico's nemen. P7 dinsdag 9 november 2021 11°C It c? »P22 EN 23 'w Arno speel sax, maar zou liever r\ Bieding op huis moet openbaar Het kabinet wil het bieden op koophuizen eerlijker en transpa ranter maken. Kopers moeten inzicht kunnen krijgen wanneer en hoeveel er door anderen wordt geboden. Stefan ten Teije Den Haag -Henk Nijboer, PvdA-Kamerlid Tweedeling in het weer Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1