H Kerk: geld kunst voor slachtoffers c Yvonne doet alles om dochter terug te krijgen van jeugdzorg 15 In 2020 keek Yvonne (35) er maan denlang naar uit. Na een half jaar zonder contact met haar dochtertje zou ze het meisje eindelijk weer even in de armen kunnen sluiten. Het kind werd eind 2019 uit huis ge plaatst, nadat Yvonne te maken kreeg met huiselijk geweld. De moeder zou haast vertrekken, toen een half uur van tevoren het bericht van jeugdzorg kwam. Afspraak afgelast. ,,Ik ging kapot. Het was alsof mijn hele leven onder mijn voeten was weggeschopt." Eigenlijk zou jeugdzorg vanaf het eer ste moment waarop een kind uit huis wordt geplaatst, moeten werken aan te rugkeer. Er hoort contact te zijn met de biologische ouders, een plan voor hulp aan het gezin en daadwerkelijke hulp. Maar deze krant schreef gisteren: in de praktijk staat personeelsgebrek en lange wachtlijsten dat allemaal in de weg. En hoe meer tijd verstrijkt, hoe groter de kans dat iets anders de terugkeer van kinderen naar hun eigen ouders in de weg gaat staan: de hechting aan het pleeggezin. Biologische ouders hebben dan geen eerlijke kans gekregen om zelf voor hun kinderen te zorgen. Jeugdzorg herkent de problemen. Ondertussen zit Yvonne ermee. Want in feite is het zo gegaan met haar dochtertje, nadat zij in septem ber 2019 te maken kreeg met huiselijk geweld en daarna met haar kinderen in een blijf-van-mijn-lijfhuis terecht kwam. Jeugdzorg was toen al jaren be trokken bij haar gezin - ze had ooit zelf om hulp gevraagd - één keer eerder kwam het tot een uithuisplaatsing. Toen kwamen haar dochtertje en zoontje na drie weken terug, nadat de rechter eraan te pas kwam. Deze keer liep het anders. Yvonne had in het blijf-van-mijn-lijfhuis haar gezin onder moeilijke omstandigheden draai ende gehouden. Maar de kerst van 2019 zou één worden zoals vanouds, met lek ker eten en familie. Alleen: over die vie ring - en de veiligheid - ontstond een conflict met jeugdzorg. Yvonne kreeg te horen: als ze niet snel zou terugkeren naar het blijf-van-mijn- lijfhuis, zouden haar kinderen uit huis geplaatst worden. In allerijl ging ze, angstig voor wat zou gebeuren als ze niet gehoorzaamde. Maar de uithuisplaatsing ging niet van tafel. ,,Toen ben ik boos geworden. Toen heb ik uit emotie gezegd: dan zie ik jullie wel in de rechtbank." Een maand geleden verscheen een officieel onderzoek waaruit bleek dat 330.000 Fransen sinds de jaren 50 zijn misbruikt in de kerk of bij kerkelijke activiteiten. ,,De kerk is als instituut verantwoordelijk voor het systemische geweld'', aldus voorzitter Eric De Moulins-Beau- fort van de bisschoppenconferentie die een week over de kwestie heeft vergaderd. ,,Het was niet het werk van enkele individuen. De kerk heeft niet willen zien wat er ge beurde. En als het wel werd gezien, werd er niets aan gedaan.'' Vanwege die verantwoordelijk heid voelen de bisschoppen zich nu verplicht een stap te maken rich ting slachtoffers. Die mogen bij de nieuwe commissie allemaal een verzoek indienen voor schadever goeding. De kerk wil 'meer dan vol doende middelen' beschikbaar stel len om voor alle slachtoffers zo'n vergoeding te betalen. Omdat de kerk niet genoeg reser ves heeft, moet geld worden inge zameld. ,,Daarom is besloten roe rend en onroerend goed van de hand te doen'', aldus De Mou- lins-Beaufort. ,,Als het nodig is, zul len we een lening afsluiten om aan onze verplichtingen te voldoen.'' Hij zei nog geen idee te hebben hoe hoog de kosten van schadeloos stelling kunnen oplopen. ,,Maar ie dere aanvraag wordt gehonoreerd." Aanvankelijk was er ook het idee om donaties van gelovigen aan hun kerk door te sluizen naar het mis- bruikfonds. Dat plan verdween in de prullenbak na felle kritiek van slachtoffers. Zij vonden het bizar dat kerkgangers moesten 'betalen' voor misdrijven van geestelijken. Rapper geeft geld terug en betaalt begrafenissen fans De Amerikaanse rapper Travis Scott is van plan alle bezoekers van het Astroworld Festival hun ticket- geld terug te betalen na de dode lijke afloop van het evenement in Houston. Scott gaat ook de begrafeniskos ten betalen van de acht mensen die om het leven kwamen bij het festi val. verder zet hij een hulplijn op voor mensen die psychische onder steuning zoeken na het drama dat zich voltrok bij het door hem be dachte muziekfestival. Afgelopen weekend ontstond pa niek en chaos voor het festivalpo dium. Scott had niet in de gaten dat het festival volledig uit de hand liep, zei hij. Nadat Yvonne te maken kreeg met huiselijk geweld, werden haar kinderen uit huis geplaatst. Haar zoontje is terug, maar of ze haar dochtertje nog terugziet? Snel gegaan ,,Daarna is het heel snel gegaan. Ik moest mijn meisje afgeven op oudjaarsdag, om 09.00 uur. Er was politie, er waren men sen van jeugdzorg. Ze hing huilend aan mijn nek." Het erge is: Yvonne is een goede moeder, die zichzelf heeft ont wikkeld tot een 'krachtige en conse quente ouder'. Ze heeft het zwart-op- wit nota bene, in beschikkingen van de rechter, die deze krant inzag. De rechter concludeert dat er in een te vroeg sta dium is besloten dat de toekomst van Yvonnes dochtertje in een pleeggezin ligt: 'onbegrijpelijk' en 'zeer kwalijk'. Yvonnes zoontje, dat ook uit huis ge plaatst werd, is weer thuis. ,,Het gaat heel goed met hem. Op school haalt hij goede cijfers, het laagste is een 7." Zijn leeftijd heeft hem geholpen. ,,Toen mijn zoontje 12 werd, mocht hij de rechter zelf vertellen dat ik een goede moeder ben, dat ik hem nooit gesla gen heb, dat hij bij mij wilde wonen. Die rechter luisterde en vond dat ook mijn doch tertje terug zou moeten ke ren. Ze zei dat ze bij onze zaak betrokken zou blijven." Maar net zoals hulpverle ners steeds van het toneel verdwenen, waarna steeds een nieuwe verscheen - door onderbezetting is het verloop binnen jeugdzorg enorm - keerde ook deze rechter niet terug. ,,Mijn dochtertje mag zelf nog niet spreken zoals mijn zoontje, ze is nog maar 8. Nu wordt gezegd dat ze te gehecht is aan haar pleegmoeder, een vrouw die zelf geen kinderen heeft." Boos wordt Yvonne niet meer, ze is door schade en schande wijs geworden. ,,Dan hebben ze me." Ze doet alles wat jeugdzorg haar opdraagt, als ze haar dochtertje maar terug kan krijgen. ,,Ik Er wordt gezegd dat zetegehecht is aan haar pleegmoeder volg therapie, ik doe de bezoeken vol gens de regels. Ze zeggen dat ze angstig voor me is. Maar toen ze bij een afscheid tegen mijn dochtertje zeiden dat ze naar haar 'andere mama' ging, brak ze de boel af. 'Ik heb maar één mama!', riep ze, 'en dat is zij'. Dat bén ik. Maar ik mag niks zeggen. Ik word totaal gevoelsdood ge maakt. Toen ik te horen kreeg dat een bezoek op de 15de zou zijn, maar mijn meisje op de 14de op me zat te wachten, kreeg ze niet te horen dat de fout bij jeugdzorg lag en vroeg ze me waarom ik haar was vergeten." Mama ,,Ik mocht niet vertellen hoe dat kwam. Ik had haar willen zeggen: mama zou je nooit vergeten. En als ik nu kon, zou ik haar vertellen dat ik enorm veel van haar houd. Dat ik never nooit zal opgeven, dat ik alles zal doen om haar terug te krijgen, wat het me ook kost. Je krijgt geen kinderen om een ander voor ze te laten zorgen. Ik wil haar 's avonds zelf in haar bedje kunnen leggen, al mijn liefde en warmte kunnen geven. Maar het moederschap van mijn dochter is me af gepakt." GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 De Franse Katholieke Kerk gaat kandelaars en kunst in de uitver koop doen en zeer waarschijnlijk ook gebouwen te koop zetten. De opbrengst is bedoeld voor schadevergoedingen voor slachtoffers van seksueel mis bruik in de kerk. Frank Renout Parijs Yvonne: ,,Het moederschap is me afgepakt.'' foto arie kievit 'Ik wil haar al mijn liefde en warmte kunnen geven' Carla van der Wal Rotterdam - Yvonne Yvonnes achternaam is bij de redactie bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15