Criminelen 25 miljoen euro aan cryptovaluta afgepakt 'Ik heb er een maatje bij' 13 Heeft het pandemietijdperk, dat nu al maanden voortduurt, ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie De kleine coronarevolutie brengen we de komende tijd verhalen van mensen die hun leven ingrijpend op de schop namen. Vandaag: Mike van 't Hoff (28) uit Barendrecht (Zuid-Holland). Van vrij en blij naar trotse familieman met Opel. at gezichtje. Zo glad, zo zacht, geen rimpel, geen plooitje. Dat haar. Zo vol, zo donker. En dat neusje. Dat heeft hij van mij, ik heb een nogal opvallende neus, een opvallend kléine neus, en hij heeft precies zo'n neus, dat zie je toch wel? Tja, wat wil je dat ik er nog meer over zeg, behalve dan dat dit de mooiste baby ooit is? Als je me bij het begin van corona had gezegd dat ik anderhalfjaar la ter helemaal 'huisje, boompje, beestje' zou zijn, had ik je waar schijnlijk uitgelachen. Want, ja, ik had in het voorjaar van 2020 al een paar maanden verkering met Iris, maar piekerde er niet over om sa men te gaan wonen, laat staan aan een gezin te beginnen. Het leek me normaal elkaar eerst maar eens wat beter te leren kennen - écht te leren kennen - voor we serieus werden. Maar goed, die lockdown hè, en die keuze die veel stellen moesten maken: alles of niets. Of meteen bij elkaar intrekken, of helemaal niet meer met elkaar afspreken. Het werd het eerste, want als je zo ver liefd bent als wij wil je natuurlijk het liefst de hele tijd samen, in je ei gen verliefde bubbel. Dus daar za ten we opeens, met z'n tweeën avonden Ticket to Ride te spelen, op een aftands Ikea-bankje, in haar net gekochte appartement in Baren- drecht, nog kaal, en dat beviel beter dan we ooit hadden verwacht. Ik moet je daar dan wel bij vertel len dat Iris en ik elkaar al jaren ken den via de handbalvereniging Savosa in Barendrecht. Zij speelde daar vanaf haar 14de, ik vanaf mijn 16de, we gingen ook altijd met een hele groep op kamp, en werden in de loop van de jaren hechte vrien- den. Maar een relatie, nee, tot we op Iris' 25ste verjaardag in De Vrien den Live, dat feestcafé in Rotter dam, opeens op de dansvloer ston den te zoenen. Vrienden zeiden; hè, hè, is het er ein-de-lijk van geko men. We zaten in Barendrecht meteen hele dagen op elkaars lip, want Iris stopte door corona tijdelijk met haar werk als optometrist en ik deed mijn werk als medewerker operationele zaken bij een bijlesin stituut thuis, en toch was er geen ruzie, geen gedoe, nee, zelfs geen kleine irritatie. Ik stofzuigen, zij strijken, wij samen koken, en ik dan de vaatwasser inruimen, want dat kan Iris dus helemaal niet. Het ging allemaal zo soepel dat ik, toen ik zomer 2020 een nieuwe auto moest kopen, mijn oog al op zo'n grote bak liet vallen, want we hadden het steeds vaker over ge zinsuitbreiding en in februari 2021 was het al zover en kwam mijn hele leven in een soort gekke stroomver snelling. De zwangerschap, zwaar, want Iris had veel bekkenpijn. De bevalling, ook zwaar, want die duurde 36 uur. En toen, woensdag 13 oktober: James, 53 centimeter en 3504 gram, en ik rijd geen Toyota Yaris meer, maar een Opel Cross- land X. Maar noem James alsjeblieft geen coronababy. Dat is zo'n fout woord. Alsof Iris en ik alleen maar aan kin deren zijn begonnen, omdat we ons verveelden, omdat we niks te doen hadden, en zo is het natuurlijk niet. Ja, alles is vlug gegaan, maar zonder corona was ik vroeger of later ook vader geworden." Harry de Graaf (Wassenaar) doet iets moois ,,Ik wilde altijd al vrijwilli gerswerk doen. maar had met corona pas het gevoel dat er tijd voor was. Sinds augustus 2020 ben ik offici eel 'bezoekvrijwilliger' voor Middin - De Haven, een or ganisatie voor gehandicap tenzorg in Wassenaar, en ga ik elke twee weken op stap met mijn nieuwe maatje Tom. We wandelen, maken fietstochtjes, drinken koffie, eten een gebakje, kletsen wat af. Eerst moest alles van wege corona buiten, maar nu ik Tom ook thuis mag be zoeken, neem ik mijn hond Teddy wel eens mee. Ieder een vindt het superleuk hem te aaien. Wat ik nu graag wil: voor Tom en an deren een G-Team beginnen bij mijn voetbalclub Blauw Zwart.'' De diensten hebben van tientallen verdachten de wallets, digitale por temonnees, van onder meer bitcoin en ethereum in beslag genomen. ,,We hebben zicht op de communi catie van criminelen en krijgen steeds meer zicht op de geldstro men via crypto's van criminelen. Dat is wat ons betreft de klapper. In 2019 wisten we voor 1 miljoen euro in beslag te nemen. Vorig jaar voor 8 miljoen euro en nu al voor 25 mil joen euro'', zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Beleggen in cryptovaluta is bij honderdduizenden Nederlanders populair, maar crypto's zijn ook po pulair onder criminelen. Zij denken dat het anoniem geld is dat eenvou dig wereldwijd is te verplaatsen en weer is te verzilveren voor echt geld. ,,Cryptovaluta worden dan ge bruikt als betaalmiddel voor ver schillende soorten van criminali teit", meldt het OM. ,,Niet alleen in de cybercriminaliteit zoals gijzel- software, maar ook als betaalmid del in de gedigitaliseerde vormen van criminaliteit zoals malafide hostingsdienstverlening. Daar naast komen we cryptovaluta ook steeds vaker tegen in criminaliteits vormen als drugs- en mensenhan- del, fraude en belastingontdui king.'' Crypto's zijn berucht door de he vige koersschommelingen; in een tijdsbestek van enkele weken of maanden kan er zomaar 50 procent of meer waardeverlies of -winst zijn. Volgens de opsporingsdien sten probeerden de criminelen on gewenste koerswisselingen te voor komen door de cryptovaluta om te zetten in zogenoemde 'stable coins', zoals USDT. Dat zijn cryptovaluta waarvan de waarde is gekoppeld aan de Amerikaanse dollar en die op die manier meer zekerheid bie den. De identiteit van de verdachten is nog niet in alle gevallen bekend. Sommigen komen uit Nederland, anderen hebben een buitenlandse nationaliteit. Bij het afpakken van de crypto's hebben verschillende crypto-exchanges in binnen- en buitenland medewerking verleend aan de Fiod en het OM. In Nederland gevestigde exchan ges zijn verplicht om ongebruike lijke transacties te melden. Ze zijn ook verplicht om mee te werken als de opsporingsdiensten daarom vra gen. De afgepakte crypto's worden omgezet in euro's en dat vloeit naar de staatskas. GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 'Noem James geen coronababy' Eefje Oomen Barendrecht Mike van 't Hoff met vriendin Iris en zoon James. foto pim ras Heeft de pandemie met al zijn zorgen en leed volgens u toch ook tot iets goeds geleid? In de maat schappij of in uw eigen leven? Mail uw tele foonnummer met een korte toelich ting naar: oproep@ dpgmedia.nl Harry de Graaf (r) met maatje Tom en hond Teddy. FOTO PRIVÉFOTO UTRECHT Het Openbaar Ministerie, de Landelijke Recherche en de fi nanciële opsporingsdienst Fiod hebben beslag gelegd op meer dan 25 miljoen euro aan crypto valuta in een witwasonderzoek. Cryptovaluta winnen aan po pulariteit. FOTO ROB ENGELAAR - Ton Voermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13