Een stukkie voor U jglf 31P/», 11 leven? dat ik iedere Eerst steunde het kabinet een Brits initiatief over een eind aan overheidssteun aan 'fossiele' projecten niet, nu alsnog wel. Wat is er gebeurd? KLIMAATTOP GLASGOW Frank Poorthuis Nog 2 dagen Ik wil niet sentimenteel worden, maar weet u wie ik ook ga missen? U. U stuurde gevraagd én onge vraagd brieven, briefkaarten met bloemen en beesten, tekeningen, schilderijtjes, boeken, foto's van uzelf, uw dierbaren, uw huisdier. We correspondeerden, u openbaarde uw diepste gevoelens, vertelde hoe ge lukkig én/of ongelukkig u was, hoe blij en soms teleurgesteld; hoe u zich zorgen maakte om dierbaren, dat u uw overleden man of vrouw mist, dat u eenzaam bent, of na verdriet een nieuwe partner gevonden hebt. Kortom, alles kwam langs. Ik had na tuurlijk gewoon een baan voordat ik aan deze column begon (en heb 'm nog tot en met morgen). Maar u be gon daar ineens een belangrijk on derdeel van te worden. Ik heb ze even geteld. Met vandaag erbij kom ik op 8741 mails, plus een vierhonderd pa pieren brieven en kaartjes. Ik heb ze allemaal gelezen. Iedereen kreeg au tomatisch antwoord (sorry, was niet anders te doen), dikke tweeduizend keer heb ik te- Ik in uw ruggeschreven. mm uw Ik las van velen Nou, u was ochtend even in uw leven in het mijne was. Nou, u was in het mijne! Dus dankjewel voor alle aandacht, voor alle inbreng, voor de goede raad, voor de lieve woorden en die paar boze ook: Ludo, Nick, Loes, Ad, Jenny, Ka rin, Marianne, Ankie, Jaap, Mieke, Marjan, Ans, Piet, Wil, Herman, Ma rie, Sabina, Hilde, Jan, Marina, Carla, Hendrik, Lia, Nel, Berta, Jet, Dirk, Tiny, Colette, Richard, Ria, Jonna, Aad, Marg, Gerard, Ed, Foky, Martine, Mary, Anne, Cees, Heleen, Annie, Marinette, Lisette, Barbara, Andre, Freerk, Guus, Pieta, Rita, Odilia, Rob, Folkje, Conno, Karel, Elsa, André, Gonda, Wietse, Djoleen, Jitske, Joke, Els, Marion, Jaap, Diana, Kees, Mo- niek, Dinie, Ferry, Hester, Janny, Jan tien, Willemien, Reinier, Ingrid, Ton, Alex, Jacob, Titia, Leo, Sjaak, Emma, Gerrie, Gerrit, Wim, Jacqueline, Jo hanna, Margareth, Aart, Angela, An- nemieke, Xandra, Frieda, Ineke, Jaco bus, Rinus, Denise, Thea, Bart, Ro nald, Ad, Jan, Cecile, Nico, John, Ma rion, Pauline, Elly, Greet, Riet, Bea, Peter, Judith, Martien, Marij, Yt, Jose, Eric, Jan, Ronny, Ans, Ger, Betty, Lu cie, Martin, Frederique, Gertjan, Ma ria, Dominique, Klaasje, Hanneke, Gerda, Hen, Nelly, Frits, Dina, Theo, Agnes en Willem, Arno, Hugo, Anne- lia, Hansie, Lili Anne, Elly, Truus, Annet, Herma, Eric, Ietje, Rens, Mechtild, Johan en Trees, Coos, Paul, Christine, Dorien, Christa, Sjan, Pa- tries, Klazien, Antoon, Albert, Harry, Evert, Eddy, Jan, Ivon en al die ande ren. Als er iemand verant woordelijk is voor de koerswijziging van het kabinet in de kwestie rond de overheidssteun voor olie- en gasprojecten in het bui tenland, dan zijn het wel Niels Haze- kamp en Laurie van der Burg. Niels wie? Nee, Hazekamp is niet weer een nieuwe staatssecretaris. En Laurie van der Burg is geen lid van de Ne derlandse delegatie op de klimaattop. Beiden zijn in Glasgow als vertegen woordigers van non-gouvernemen tele organisaties (ngo's) die zich al langer verzetten tegen overheids steun voor olie-en gasprojecten. Dat doen zij niet door te demon streren, maar door te informeren. Van der Burg (31) en Hazekamp (30) zijn al voor aanvang van de conferen tie in Glasgow begonnen Neder landse journalisten aan te spreken over 'het Britse initiatief dat Neder land weigert te steunen'. Welk Brits initiatief? Het wemelt op de top van de 'side events'. Naast de officiële on derhandelingen over de slotverkla ring die eind deze week naar buiten moet, proberen tal van landen name lijk steun te verzamelen voor eigen plannen. Met name Groot-Brittannië is actief: als gastheer van de top wil de regering van Boris Johnson suc cessen zien. In dit geval ging het om een verklaring die donderdag 4 no vember werd gepresenteerd: voor eind volgend jaar moet overheids steun voor fossiele projecten zijn af gebouwd. Welk land tekent er mee? Overheidssteun komt vaak in de vorm van exportkredietverzekerin gen voor bedrijven die actief zijn in risicogebieden. De overheid stelt zich dan garant als afnemers niet betalen. Alleen al in Nederland gaat het om ongeveer 1,5 miljard euro per jaar. Het maakt het voor bijvoorbeeld bag geraar Van Oord mogelijk om in Mo zambique een geul te graven voor een gaspijpleiding. Groot-Brittannië, dat hier samen werkt met de Europese Investerings bank, wilde er op de top een punt van maken. De VS, Canada, Denemarken en twintig andere landen tekenden. De Britten aanvaardden ook dank baar de steun van Oil Change Inter national, een Amerikaanse ngo, waar Laurie van der Burg werkt. Oil Change schakelde lokale partners in, zoals in Nederland Milieudefensie en de kleine organisatie BothEnds, waar Niels Hazekamp actief is. De strategie is simpel: maak lokaal bekend dat een regering het initiatief juist wel steunt (lof) of niet steunt (hoon) en oefen zo druk uit. Om de band tussen de Brit ten en de ngo's te illustreren: tijdens een achtergrondgesprek met deze krant geeft een lid van de Britse rege ringsdelegatie het telefoonnummer van Laurie van der Burg met de aan beveling haar vooral eens te bellen: ,,She's been leading on this." ,,Het balletje ging rollen toen Rutte zelf in zijn toespraak maandag opriep Doordeze verklaring gaat er 19,1 miljard euro minder naar fossiele projecten tot actie, actie, actie'', zegt Haze- kamp. Want ja, toen waren er wel een paar vragen voor de premier. Die gaf een ontwijkend antwoord dat vol gens Nederlandse ambtenaren ter plekke opgevat mag worden als dat hij niet tot in detail op de hoogte was. Het ministerie van Financiën liet we ten dat het aan het volgende kabinet was om het 'ambitieniveau te bepa len'. Ook bleek Nederland in een an dere, eigen kopgroep te zitten die op 24 november in Den Haag bij elkaar zou komen, maar waar de voorstellen minder ver gingen. Publicaties leid den tot Kamervragen en tot een mo tie van GroenLinks. Die zou vandaag in stemming worden gebracht. Giste ren werd bekend dat het kabinet als nog tekent. Premier Rutte erkende gistermid dag volmondig dat de maatschappe lijke discussie en de Kamerbrede re actie een rol hebben gespeeld. ,,Nu is de top, en dan moet je het ook niet uitstellen'', vond hij. Laurie van der Burg ziet het tevreden aan: „Dankzij deze verklaring gaat er nu in totaal al 19,1 miljard euro minder naar fossiele projecten'', zegt ze. ,,En er zijn nog wat landen te gaan.'' GO DINSDAG 9 NOVEMBER 2021 Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Hoe Nederland in vijf dagen ietsje groener werd Door overheidssteun kan baggeraar Van Oord in Mozambique een geul graven voor een gaspijpleiding. foto van oord Hans Nijenhuis Glasgow Premier Rutte op de klimaattop in Glasgow. ,,Nu is de top, dan moet je het ook niet uitstellen.'' - Laurie van der Burg, ngo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11