Besmette radioloog werkt door, maar collega's voelen zich daar niet veilig bij TikTok-gebaar redt tiener uit handen van haar ontvoerder 9 FORMATIE In relatieve stilte schrijdt de formatie voort. Doorbraken zijn er niet, maar het goede nieuws is: een breuk evenmin. De formatie was 'on tour' - maar de karavaan strijkt deze week weer neer in Den Haag. Na een paar da gen en nachten op Landgoed De Zwaluwenberg en een stop in het door bevingen geteisterde Gronin gen, wacht nu weer de vertrouwde omgeving. Hoe het VVD, CDA, D66 en ChristenUnie tot nu vergaat? ,,Ik zeg niks", aldus een ingewijde, dicht bij één van de onderhande laars. ,,Zelfs geen bijvoeglijke naamwoorden als 'constructief' en 'goed' overleg of sfeer. Er was sfeer, er is overleg." Die 'Haagse bronnen' tillen het begrip 'radiostilte' naar een nieuw niveau. Want werd er vier jaar ge leden nog wel iets onthuld over de formatiegesprekken - bijvoorbeeld de volgorde van onderwerpen ('eerst de moeilijke, dan de mak kelijke') - blijft het nu doodstil. Over de besprekingen tussen Mark Rutte (VVD), Sigrid Kaag (D66), Wopke Hoekstra (CDA) en Gert- Jan Segers (ChristenUnie) verder geen woord. Letterlijk. Spindoctors Het is een afspraak die de spindoc tors onderling maakten. De reden volgens hen: het proces is gebaat bij zo min mogelijk onrust. Lees: het onderlinge vertrouwen (tus sen Rutte-Kaag, Kaag-Hoekstra, Segers-Kaag) was na alle mislukte verkenningen zo gering dat een breuk zó voltrokken is. Al gaven de partijleiders wel enige, voorzichtige, inzage in de vorderingen. Informateur Wouter Koolmees sprak vorige week van een 'verdiepende fase' waarin de gesprekken zouden verkeren, Rutte durfde de voorspelling van een kabinet-voor-de-kerst wel aan. En op bijvoorbeeld het stik stofdossier zouden de partijen el kaar 'genaderd' zijn. En Rutte ver klapte, in gesprek met de Cana dese premier Justin Trudeau die op bezoek was, dat er over 'kli maatverandering' en 'kansenonge lijkheid' was gesproken. Maar dat was het dan ook wel. Behalve natuurlijk de meest voor de hand liggende aanwijzing dat er voortgang is: geen van de partijen is al gillend weggerend. Verdere aanwijzingen zijn mis schien af te leiden uit de gasten lijst. Want naast gebruikelijke ka binetsadviseurs, nodigde het for matieteam een stoet aan bekende en minder bekende burgers uit. Al dan niet vanuit hun functie. Oor voor de burger In Groningen werd uitgebreid ge sproken met slachtoffers van de aardbevingen aldaar. Signaal: we willen een oor hebben voor de burger, dicht bij hen staan. Ook de directies van de Belastingdienst en het UWV mochten langskomen - de uitvoeringsinstanties van wie kabinet en Tweede Kamer soms het onmogelijke hebben gevraagd. Een 'vreselijk ongeluk' als de toe slagenaffaire mag nooit weer ge beuren. Met het oog op de 'nieuwe be stuurscultuur' werd ook Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt verwel komd, ook omdat hij als enige fractieleider nog niet was langs ge weest. Want het moet 'inhoudelij- ker', meer 'transparant' en het par lement mag niet tegengewerkt worden in zijn 'controlerende taak'. Iets wat Omtzigt (na het de bacle met 'functie elders') graag nog eens kwam uitleggen. Die nieuwe wind gaat niet van zelf waaien, weten de partijen, want VVD, D66, CDA en CU zijn precies dezelfde als in de vorige re geerperiode. Daarom wordt nu ge werkt aan een 'dun' regeerak koord, of een soort verklaring, waarbij niet alle beleid voor de ko mende vier jaar dichtgetimmerd moet worden door de coalitie. Ook de oppositie moet meer ruimte krijgen, is het voornemen. Maar vanaf wanneer? Niemand die het weet, of durft te zeggen. Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp schreef vorige week een soort schiet-eens-op-briefje aan de informateurs. Zij krijgt 'vanuit de samenleving' in 'toenemende mate signalen van ongeduld'. Maar Segers schoot meteen terug: ja, de formatie is al van recordduur. Maar de echte, inhoudelijke onderhan delingen konden 'pas' na maanden van dramatisch verlopen verken ningen beginnen. Sigrid Kaag toonde zich vorige maand nog zonnig: Een kabinet 'pas' met Kerst? Nee. ,,Dat lijkt me pessimistisch." Bij een radioloog van het JBZ is af gelopen woensdag na een PCR-test een coronabesmetting vastgesteld, zo melden verontruste personeels leden aan het Brabants Dagblad. De persoon in kwestie is sindsdien ge woon werkzaam gebleven. ,,We hebben dat bij leidingge- venden aangekaart, maar krijgen te horen dat het besmettingsrisico heel laag is", zegt een medewerker die anoniem wil blijven. De richt lijnen van het RIVM zijn duidelijk: als je corona hebt, ga je tien dagen in quarantaine. ,,Bizar dat juist het ziekenhuis dat zelf anders invult. Wij voelen ons onveilig. We heb ben ook familieleden met een zwakke gezondheid." Voorwaarden Het JBZ wil in verband met de pri vacy niet op een individuele casus ingaan. ,,Maar ons beleid is dat als iemand onmisbaar is voor de conti nuïteit van de zorg, hij of zij onder strikte voorwaarden mag komen werken. Dat betekent dat iemand een medisch mond-neusmasker draagt en 1,5 meter afstand houdt", zegt een woordvoerster. Het ziekenhuis gaat volgens haar niet lichtzinnig met zo'n situatie om. ,,Dan is sprake van een virus- load onder een bepaald niveau. Ik snap dat mensen zich erg onveilig voelen, maar dat is niet nodig." Van onmisbaarheid is bijvoorbeeld sprake als anders patiënten moeten worden afgezegd. GO MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 Voortgang onderhandelingen? Niemand is gillend weggerend Tobias den Hartog Den Haag Onderhandelaars en secon danten arriveren bij het provin ciehuis in Groningen. FOTO ANP 'S HERTOGENBOSCH Hoewel hij besmet is met corona werkt een radioloog, tot ontstel tenis van collega's, gewoon door bij het Jeroen Bosch Ziekenhuis. Dat is mogelijk als iemand 'on misbaar is voor de continuïteit van de zorg', reageert een woordvoerster. - Stephan Jongerius ASHEVILLE Een meisje van 16 uit de Ameri kaanse staat North Carolina is uit handen van haar ontvoerder ge red dankzij het 'handgebaar dat le vens kan redden'. Daarmee kun je zon der woorden duide lijk maken dat je in nood verkeert door huiselijk geweld. Het meisje had het gebaar geleerd via de popu laire socialemedia-app TikTok. De ouders van het meisje gaven haar dinsdag al op als vermist. Ze bleek uit haar thuisstad Ashe- ville meegenomen te zijn door de 61-jarige James Brick. Hij reisde met haar via de auto door North Carolina, Tennessee, Kentucky en Ohio. Hij zat aan het stuur en het meisje op de passagiers stoel. Het meisje probeerde de aan dacht te trekken van andere automo bilisten door het handgebaar voor huiselijk geweld/gevaar uit te voe ren. Daarbij steek je subtiel je rechterhand omhoog, plooi je je rechterduim in je handpalm en maakt een vuist. Dat bleek uitein delijk haar redding. J -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9