Iraakse premier overleeft raketaanval Een beetje luchtig op het eind? c Onderzoek naar rol van optredende rapper Travis Scott 7 Het is nog steeds onduidelijk waarom het publiek naar het podium stormde bij het rampzalig verlopen concert van rapper Travis Scott (29) in Houston. Ook de rol van de Amerikaanse rapper zelf roept vragen op. Het door Scott georganiseerde As- troworld Music Festival werd vrij dagavond gestopt nadat er bij zijn optreden acht doden en tientallen gewonden waren gevallen. 25 van hen liggen nog steeds in het zie kenhuis, onder wie een kind van 10. De namen van de slachtoffers waren zaterdagavond nog niet vrijgegeven, maar Lina Hidalgo, een bestuurder van Harris County, rouwt om de doden: ,,Als we de leeftijden zien (14, 16, 21, 21, 23, 23 en 27 jaar) breekt gewoon je hart." Een zichtbaar aangeslagen rap per Scott plaatste dit weekend een video op zijn Instagramaccount. 'Ik ben er echt kapot van en ik zou me nooit kunnen voorstellen dat zoiets zomaar zou gebeuren mijn fans betekenen alles voor me en ik wil er altijd voor zorgen dat ik ze een positieve ervaring meegeef. Als ik doorheb dat er iets fout gaat, dan stop ik altijd de showIk ga er alles aan doen om jullie op de hoogte te houden van wat er gaande is. Ik houd van jullie allemaal.' Scott en de festivalorganisatie zijn vooralsnog niet ingegaan op groeiende kritiek op onder meer de veiligheidsmaatregelen tijdens het evenement dat in twee dagen 100.000 bezoekers verwachtte. Hoe het allemaal zo uit de hand heeft kunnen lopen, wordt door diverse autoriteiten onderzocht. Gekeken wordt daarbij ook naar de rol van Scott zelf. Hij heeft een reputatie in de Verenigde Staten als aanjager van concerten die een 'wilde, chaotische energie losma ken bij zijn publiek', zoals The New York Times het verwoordde. In één video uit Houston, die op YouTube was geplaatst maar in middels is verwijderd, zou Scott roepen: ,,Ik wil wat woede zien. Wie wil er woedend zijn?" Even later zei hij: ,,Er is een ambulance in de menigte, whoa, whoa, whoa." Terwijl zijn optreden doorging, riep Scott op 'de grond te laten schudden'. Een half uur later onderbrak hij het optreden met: ,,l love y'all. Kom veilig thuis. Welterusten!" Geschrokken Video's die concertbezoekers op sociale media plaatsten, toonden chaotische taferelen in de buurt van het podium, waarbij sommige mensen in de menigte om hulp smeekten terwijl anderen vrolijk doordansten. De 29-jarige artiest is hier zelf ook van geschrokken en zegt nauw samen te werken met onder meer de politie om de incidenten 'tot op de bodem' uit te zoeken. De politie onderzoekt ook geruchten dat er mensen in het gedrang met naalden zijn geprikt. De politiechef van Houston, Troy Finner, lichtte later toe dat Scott ook bleef optreden omdat boos heid over stoppen bij aangescho ten fans het allemaal nog veel er ger had kunnen maken, dacht Fin- ner. Volgens het Iraakse leger was de aanval bedoeld als moordaanslag op Al-Kadhimi, maar is hij onge deerd gebleven. Volgens veilig heidsbronnen hebben zes beveili gers van de premier, die buiten zijn woning waren gestationeerd, wel verwondingen opgelopen. In woners van Bagdad hoorden het geluid van een explosie gevolgd door geweervuur uit de richting van de zwaar beveiligde Groene Zone van de hoofdstad, waar voornamelijk buitenlandse am bassades en regeringskantoren zijn gevestigd. ,,De premier heeft geen verwondingen opgelopen en verkeert in goede gezondheid'', aldus de autoriteiten. De premier laat op Twitter we ten in orde te zijn. ,,Ik roep op tot kalmte en terughoudendheid bij iedereen in het belang van Irak.'' Wie er achter de aanval zit, is on duidelijk. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag. De Verenigde Sta ten hebben de droneaanval ver oordeeld als 'een terreurdaad'. ,,We zijn opgelucht te horen dat de premier ongedeerd is'', aldus woordvoerder Ned Price van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. ,,Wij staan in nauw contact met de Iraakse veiligheidsdiensten en hebben onze hulp aangeboden bij hun onderzoek naar deze aanval'', voegde hij eraan toe. Sinds de verkiezingen van 10 oktober is het onrustig in Bagdad. Enkele honderden pro-Iraanse sjiitische milities protesteren al weken bij de ingang van de Groene Zone tegen de uitslag van de parlementsverkiezingen. Zij waren zelf de grote verliezers. Nog 3 dagen Ik stond de was op te vouwen. Di verse dingen schoten door mijn hoofd. Ja, ook dat ik daar straks veel tijd voor heb. Plus dat de was doen inmiddels in ons werkritme een normaal intermezzo is gewor den; zoals je vroeger even naar het raam liep op kantoor, een kopje koffie pakte. Toen bedacht ik dat de klein tjes niet alles binnenstebuiten in de wasmand moeten sodemieteren. Zo veel extra werk. Waarop ik (alles in een paar seconden, hè) het verhaal recapituleerde dat een meneer uit Oost-Nederland me stuurde. Een van de vele pensioenbrieven die ik dezer dagen krijg. Zaterdag staat een selec tie in de krant. Maar sommige zijn te afwijkend of passen niet in het thema. Van alles komt langs. De te neur is overigens vooral: geniet er maar van! Goede raadgevingen, tips: ga rijden in de buurtbus, neem een volkstuin, meld je aan bij het Rode Kruis, blijf pensioenco lumns schrij ven voor de krant (kan niet mensen, sorry); trek de wandelschoe nen aan, word lid van de tennisvereniging, vind je innerlijke zelf. Enfin, dat en ook wel rampspoed soms. Mensen die zich hadden verheugd op hun pensioen, waarna ziekte en soms de dood alles uit handen sloegen. Een mevrouw uit Groningen smeekte me de laatste co lumns alsjeblieft een beetje luchtig te houden. Doe ik, mevrouw. Maar toch even nog dat verhaal bij de wasmand. Die man die vertelde hoe pensioen zijn hele leven op de kop zette. De kinderen al uitgevlogen, hij en zijn vrouw alle goede voornemens van de wereld. Eerst een paar maanden lek ker op vakantie. Met goede moed te rug. En toen lukte het niet, zal ik maar zeggen. Hij zat haar op de lip, zij kreeg genoeg van die lastige kostgan ger. Een scheiding, hij vertrok naar een chalet op een camping. Enfin, de hele ratsmodee. Zeventien jaar later kan hij met wijsheid terugkijken. Zij een nieuwe vriend, hij een nieuwe vriendin. Maar wat een ellende. Schrijft-ie: 'Nee, het is niet mijn be doeling om jou bang te maken voor het naderende afscheid.' Haha, dan- kuwel, meneer. Oh en dan mailde nog de voorzitter van de Stichting Voedseltuin in Oosterhout. Ze zoe ken nog een columnist. Of ik geen tijd had, nu. Dat wel, maar ik heb geen volkstuintje in die buurt. Dus als één van u zin heeft, u kunt zich melden bij het bestuur. Deteneur is vooral: geniet er maar van! GO MAANDAG 8 NOVEMBER 2021 Raadsels rond dodelijk festivaldrama Houston Travis Scott in Houston. Rechts: bloemen voor de slachtoffers, ambulances rijden af en aan, burge meester Sylvester Turner spreekt de pers toe. FOTO'S AP, REUTERS, Bob van Huët Rotterdam/Houston BAGDAD Mustafa al-Kadhimi. Het huis van premier Mustafa al-Kadhimi in Bagdad is in de nacht van zaterdag op zondag geraakt door een met explosie ven geladen drone. De premier zelf bleef ongedeerd. Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7