Lekkers van twee kanten grens in Steense kerk 5 NATUURWERKDAG BEGRAAFPLAATS ZAAMSLAG Stichting Landschaps beheer Zeeland stak afgelopen weekeinde op tientallen locaties in Zeeland de handen uit de mouwen. Ook op de begraafplaats in Zaamslag, want ook daar is natuur. Groot is het clubje niet dat zaterdag in Zaam slag aan het werk is. Slechts vier mensen. Verheugd kijkt An neke van de Ree daarom naar de stevige schoenen van de verslag gever, stiekem hopend op een ex tra paar handen. ,,Ik dacht dat je kwam helpen. Ik kijk altijd naar de schoenen. Als iemand van die nette leren puntschoenen aan heeft hoefje daar niks van te ver wachten", heeft ze geleerd. De begraafplaats net buiten Zaamslag is de oudste in de ge meente Terneuzen en dateert van 1829. ,,Door Napoleon werd be paald dat dorpen met meer dan duizend inwoners een begraaf plaats buiten de bebouwde kom mochten hebben." Van de Ree kan het weten. Samen met Jannie de Putter, die bramen uit de grond steekt, verzorgt Van de Ree met Zaamslag Geleefd rondleidingen op de begraafplaats. Begraven verliest snel terrein ten opzichte van cremeren, ook in een protestants dorp als Zaamslag. ,,Er zijn nu zeventien mensen be- graven waar het er normaal toch een stuk of vijfentwintig zijn", stelt Van de Ree vast. Het onder houd aan de begraafplaatsen blijft, het aantal betaalde graven daalt ie der jaar weer verder. Zeker het eeuwigdurende deel is dan relatief duur. Er groeit veel want nabe staanden komen nog nauwelijks kijken. Vandaar dat de vrijwilligers daar de handen uit de mouwen steken. Hardnekkig Leo Capello gaat de bramen te lijf met de bosmaaier, terwijl Van de Een mosdeskundige heeft hier een keer onderzoek gedaan. Hij vond wel dertig verschillende soorten Ree en De Putter ze zo goed en zo kwaad als het gaat, met spades uit steken. Of het helpt? Bramen zijn hardnekkig. ,,Die heb je eigenlijk ook voor de eeuwigheid." Capello veegt het zweet van zijn hoofd. ,,Die bramen moeten we wel aanpakken", legt Jaap Verhelst van Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) uit. ,,Doen we dat niet dan groeien ze boven de zerken uit." Al te pro per hoeft het van hem niet te wor den. Hooguit met een zachte bor stel en wat water. Maar misschien ook helemaal niet." Biodiversiteit Op bijna alle oudste zerken is in de loop der decennia wel leven ont- staan. Allerlei korstmossen heb ben er de rust om langzaam te groeien. ,,Ik vind het eigenlijk wel mooi", zegt Verhelst. ,,Wat oud is, mag er ook oud uitzien. Het is ook beter voor de biodiversiteit. Er heeft hier een keer een mosdes- kundige onderzoek gedaan. Die vond hier wel dertig verschillende soorten mossen. En die korstmos sen zeggen ook wat over de lucht kwaliteit. In de directe omgeving van de grote varkensstallen zien we al dat sommige soorten daar niet meer voorkomen." „Gelukkig weer leven in de bouwe rij", zeggen de organisatoren Tom Genbrugge en Goderic Van den Brande van de in de kerk gevestigde brouwerij en distilleerderij The Holy Spiritus Zo krijgt het ge bouw ook weer een, zeg maar, sma kelijke streekfunctie." Dat de standhouders hun lokale producten tonen tussen het vroe- gere altaar en de biechtstoelen in, is op zich al een eyecatcher. Pom poensoep, biologische groenten, oliën, jams, snuisterijen en een proeverijtje van sterke dranken zor- De markt is iedere eerste en derde zaterdag van de maand te bezoeken gen voor een levendig schouwspel. De Holy Spiritus slogan 'God zij dank, er is weer drank', geeft de markt een 'goddelijke' beleving. Door een samenwerking met de Smaak van Waas timmeren de Steense ondernemers flink aan de weg. ,,De deelname van zestien sa menwerkende hoeve- en streek- producenten uit het aangrenzende Waasland zal straks onze streek- productenmarkt verrijken." Luc De Boey (61) geeft namens de Waaslanders nu eerst een algehele propagandapresentatie. Dat hij der tig jaar zelfstandig bakker was, blijkt wel uit zijn praatje waarmee hij enthousiast het Waas Polder brood aanprijst. ,,De tarwe groeit op de akkers van Kieldrecht, het malen gebeurt door de Molens van Temse. Uiteindelijk krijg je een gezonde boterham rijk aan ruwvezels en mi neralen op je bord." De grensover schrijdende streekproductenmarkt in de Steense kerk draait elke eerste en derde zaterdag van de maand. maandag 8 november 2021 VL 'Al te proper moet het hier niet zijn' Guido van der Heijden Zaamslag -Jaap Verhelst, SLZ Proeven van ambachtelijke pro ducten. Het kon zaterdag weer in het voormalige Johannes de Doper bedehuis in Sint-Jans teen, waar vijftien regionale on dernemers zich na de corona break presenteerden. Guido van der Heijden Sint-Jansteen Waar in Sint-Jansteen vroeger gekerkt werd, waren zaterdag streekproducten te koop. foto camile schelstraete Leo Capello, Jannie de Putter, Jaap Verhelst en Anneke van de Ree (vlnr) bezig met het verwijderen van braamstruiken op de begraaf plaats in Zaamslag. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54