Duizend wandelaars lopen na een jaar pauze weer 33 kilometer in spoor bevrijders Verlies velden valt verenigingen vies tegen 4 Guido van der Heijden Terneuzen Deels wordt de pijn verzacht door een belastingverlaging door Den Haag en deels steken de gemeenten de helpende hand toe. Jos van Gin- neken, fractievoorzitter CDA, zou graag wat meer helderheid hebben waaruit die hulp bestaat. De CDA-voorman wil graag we ten welke maatregelen, regelingen en subsidies Terneuzen nu al kan inzetten om inwoners te helpen met woningisolatie en het verlagen van de energiekosten. Ook wil Van Ginneken weten hoe de gemeente gaat bepalen wie er in aanmerking komt voor de vouchers waarmee mensen energiebesparende maatre gelen kunnen nemen. Van Ginne- ken pleit voor één centraal punt waar mensen hulp en advies kun nen krijgen over het drukken van de energiekosten. GroenLinks ziet meer heil in energiecoaches die de armste gezin nen kunnen helpen met tips om het energiegebruik omlaag te krijgen. Het idee krijgt steun van de SGP- en PvdA-fracties. De inzet van energie- coaches is in proefprojecten effectief gebleken volgens Ernst Jonker, frac tievoorzitter GroenLinks. Hij wil het idee middels een motie namens de drie fracties inbrengen tijdens de komende raadsvergadering. Huurbaas Van Ginneken staat wel positief te genover het idee, maar ziet het niet als de gedroomde oplossing. ,,Een gezin met vier kinderen die alle maal stroom gebruiken, of een huurhuis waar de huurbaas maar geen aanpassingen aan wil doen, dan kun j e coachen wat j e wil, maar dan levert dat ook niet veel op." De CDA'er zet liever in op meerdere maatregelen. ssa* Een huurbaas die geen aanpassingen aan het huis wil doen, dan kun je coachen wat je wil, maar dat levert dan niet veel op Het was als voor zo veel evene menten een herstart na een ge dwongen coronapauze. Editie 2020 van de Canadese Bevrij dingsmars kon niet doorgaan. Maar dat betekende niet dat men sen de mars vergeten zijn. De tocht trok dit jaar weer een massa volk. Vooral Belgen. Ze kwamen met busladingen naar Hoofdplaat. Ingrid Smits, Ingrid Saners en Rogier Maes komen vanuit Ant werpen voor de tocht. ,,Deels ge woon voor te wandelen en deels vanwege de bevrijders", zegt Sa- ners. Het is de tweede keer dat ze de tocht lopen. Saners zelf heeft van tevoren wel getraind voor de 33 kilometer, Smits lacht een We hadden het beter in de zomer kunnen organiseren vanwege het weer, maar de bevrijders zelf hadden het ook niet voor het uitkiezen beetje om de vraag. ,,Zij hoeft dat niet", verklaart Saners. ,,Zij is met trainbenen geboren." Rogier Maes heeft zich voor de gelegenheid in zijn oude com- mando-outfit gestoken. Van top tot teen in camouflage, de groene baret op het hoofd. „Lichting '71. Ik kom hier graag. We hebben ook nog steeds goede contacten met de kameraden. Ook met het Ne derlandse Korps Commandotroe pen." Meer tijd om te praten heeft hij niet. Hij wordt aan de mouw getrokken. De Antwerpenaren moeten beginnen lopen. Duizend wandelaars Volgens Philip van Speybroeck, voorzitter van de Wandelende Noordzeeboys, de organiserende wandelvereniging, vertrokken er zondag zo'n duizend wandelaars vanuit Hoofdplaat. ,,Dat valt me toch mee, gezien het weer van de afgelopen dagen. We hadden het beter in de zomer kunnen organi seren, dan hadden we beter weer. Maar de bevrijders zelf hadden het ook niet voor het uitkiezen." Voetballers van VC Vlissingen, GPC Vlissingen en Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) trainen nu regelmatig op twee velden aan het Baskensburgplein, aangren zend aan hun eigen accommoda ties. Omdat het plein helemaal op de schop gaat, onder meer voor de bouw van wooncomplexen voor ar beidsmigranten, moeten de vereni- gingen het na dit voetbalseizoen zonder die twee trainingsvelden doen. Die mededeling viel clubbe stuurders onlangs rauw op het dak. Ze wisten dat ze de extra velden al leen in bruikleen hadden tot de ge meente er een andere bestemming voor had. Maar na die velden meer dan tien jaar te hebben gebruikt, kunnen die niet zonder conse quenties worden afgepakt. De ver enigingen vrezen binnenkort teams naar huis te moeten sturen, omdat het trainingsschema 'kunst en vliegwerk vergt vanwege de staat van de velden'. De drie clubs wezen ruim een jaar geleden al op de noodzaak van omvorming van traditionele velden in kunstgrasvelden. Ook pleitten ze toen al voor nieuwe kleedkamers, omdat teams nu op elkaar moeten wachten om bijvoorbeeld te kun- Dat de beschikbaarheid van de twee velden eindig was, wist iedereen nen douchen. De nood is alleen verder gestegen en met het drei gende verlies van twee trainings velden moet er nu snel iets gebeu ren. Ook al omdat de clubs tijdens de voorbereidingen voor de bouw van arbeidsmigrantenappartementen vrezen voor overlast en veiligheids problemen. De clubs worden, hoe wel ze tot voor kort altijd plezierig overleg hadden met vertegenwoor digers van de gemeente, gedwon gen om bezwaar te maken, kondi gen ze aan. Zorgen over toekomst Wethouder Els Verhage zou het be treuren als de sfeer van het regu liere overleg omslaat. Ze snapt dat clubs zich zorgen maken over de toekomst. ,,Maar dat de beschik baarheid van de twee extra velden eindig is, wist iedereen. Het aantal velden en kleedruimtes dat een club nodig heeft, is vastgelegd in KNVB-normen. Als clubs te weinig kleedruimtes en velden hebben, moeten ze gegevens over het aantal leden overleggen. Als accommoda ties niet voldoen aan officiële KNVB-normen moeten we samen op zoek naar oplossingen." Enkele raadsfracties stipten de problemen van de drie clubs tijdens de laatste raadsvergadering aan. Maar de meerderheid van de ge meenteraad vond dat de voorberei ding voor het creëren van huisves tingsplaatsen voor arbeidsmigran ten voorgaat. Enkele oppositiepar tijen en 5oPlus stelden dat pas seri eus werk van woningcomplexen kan worden gemaakt als duidelijk is hoe heel Baskensburg-West wordt ingericht (inclusief de eventuele komst van een tenniscomplex en een moskee) en hoe het gebied wordt ontsloten. maandag 8 november 2021 VL Besparen op gas en licht houdt raad bezig Door de steeds stijgende ener gieprijzen komen arme gezinnen in de knoop. De Terneuzense politiek wil ze tegemoetkomen. Hoe is nog de vraag. -Jos van Ginneken, CDA Achter de doedelzakken aan vertrok de stoet vanuit Hoofd plaat. Als een eerbetoon aan de Canadese bevrijders, 33 ki lometer lopend naar Knokke. Voor de 47e keer. Guid van der Heijden Hoofdplaat -Philip van Speybroeck Nieuwe kunstgrasvelden moe ten drie Vlissingse voetbalclubs uit de brand helpen. Leden drei gen minder te kunnen trainen, omdat twee velden op sportpark Baskensburg vanaf volgend jaar niet meer beschikbaar zijn. René Hoonhorst Vlissingen -Els Verhage, wethouder Wandelaars passeren de Oranjedijk bij IJzendijke. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53